Out of Range Hatası Nasıl Çözülür ?

Son zamanlarda oyunlarda ve bilgisayarı açtığımızda sık karşılaşmaya başladığımız Out of Range hatası canımızı sıkmaya başladı. Türkçe karşılığı olarak "Aralık dışı" anlamına gelen Out of Range herkesin başına gelebilecek bir hata türüdür. Peki bu hatayı nasıl çözebiliriz ?

Out of Range Hatası Neden Olur ?

Öncelik olarak hatanın çözümünü aşağıda anlattığımız gibi yapamayan arkadaşlarımız olursa yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler. Out of Range hatası genellikle ya bilgisayarı açtığınızda veya bir oyuna giriş yapmaya çalıştığınızda karşınıza çıkmaktadır. Aralık dışı olarak tanımlanan bu hata aslında bilgisayarın açmak istediği çözünürlüğü bulamadığı için bu hatayı vermektedir.

Hatayı aldıktan sonra monitörünüzün çeşidine göre Sub Out of Range 64 kHz / 60 Hz yazan ekranda takılı kalacaktır. Böyle bir hata ile karşılaştıysanız panik yapmadan aşağıdaki adımları uyguladığınızda sorununuz çözülecektir.

Out of Range uyarısının temelinde seçilen çözünürlüğün monitörünüz tarafından desteklenmediği anlamına gelmektedir. Veya bir oyuna girdiniz, oyunun ayarları default olarak 1920 x 1080 olarak açılıyor. Monitörünüz de biraz eski olduğu için bu çözünürlüğü desteklemediğinde karşınıza çıkar. Ekran kartınız desteklese bile, monitörünüz bu çözünürlüğü desteklemiyorsa monitörünüzün ayarlarının dışına ne yazık ki çıkamazsınız.

windows-7-guvenli-mod
Hatayı Gidermek İçin

1-) İlk olarak bilgisayarınıza reset atın. Reset attıktan sonra bilgisayarınız açılmaya başlarken F8 tuşuna basınız. Karşınıza "Güvenli mod" seçenekleri gelecektir. (Yukarıdaki görmüş olduğunuz ekran)

2-) Güvenli Mod seçeneğini seçtikten sonra Windows tamamen uygulamasız olarak sade bir görünümde açılacaktır. Bilgisayarınız açıldıktan sonra masaüstünde sağ tıklayarak "Ekran çözünürlüğü" seçeneğine tıklayın ve ayarları düşürün. Muhtemel olarak bu ayarlar en sonra görünecektir.

ekran-cozunurlugu
3-) Ayarları minimuma çektikten sonra bilgisayarınıza tekrar reset atın. Tekrar bilgisayarınız normal olarak başlatıldığında Out of Range hatasından kurtulmuş olacaksınız. Eğer konu ile ilgili sorun yaşarsanız bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Etiketler