PC HocasıHaberlerPCH Yorumu: TazeDirekt Aslında Neden Kapandı ?

PCH Yorumu: TazeDirekt Aslında Neden Kapandı ?

 

Başladığı günden beri büyük umutlar besleyerek hızlı giriş yapan Tazedirekt kapanışı ile Türkiye’de adeta bir kaos ortamı oluşturdu. İnanın, Tazedirekt reklam yapmaya kalksa bu kadar çok konuşulmazdı. Kimine göre maddi durumlar, kimine göre yanlış yapılan çalışmalar, kimine göre de hatalı adımlardan kaynaklandı. Biz de bu konuda yorumumuzu katmak istedik.

TAZEDİREKT NEDEN KAPANDI ?

Giriş: Yaptığı yatırımlar ile kendinden çokça söz ettiren Hasan Aslanoba toplamda dört yıllık bir hazırlık sürecinden sonra kurmuş olduğu taze gıda tedarik şirketini duyurmuştu. Perakende sektörüne öncü olabilecek ve herkesin taktir edebileceği bir sistem üzerine kurulmuştu..

Çalışmalar için kurulan profesyonel ekip de özverili çalışmalar gerçekleştirerek mobil uygulamaları ile “yılın en başarılı uygulaması” ödülünü almıştı. Proje onlarda girişim konferansına davet edilerek örnek olarak duyurulmuştu.

Asıl amaç kendi çiftliklerinden taze gıda ürünlerini internet üzerinden sipariş alarak müşterilerin kapısına kadar bırakıyordu. Bu konuda farkları gerçekten ürünlerin lezzetli ve kaliteli olduğunu müşterilerine hissettirmesiydi. Taze, doğal ve lezzetli ürünleri sunarak müşterilerin kısa zamanda dikkatini çekti.

Gelişme: Tazedirekt kurulduğu günden beri siparişler almaya başladıktan sonra şikayet olarak da çok fazla bilindik şikayeti bulunmuyordu. Hasan Aslanoba bu konuda çok dikkatli bir yatırımcı olduğu için çalışmalarını ona göre planlamıştı. Hatta Erikli Su şirketini Nestle firmasına sattıktan sonra, meyve suyu işine girmiş ve projelere 50 milyon kadar bir rakam ayırdığı hakkında bir çok yazı yazılmıştı.

Tazedirekt şirketinde 400 kişin çalışırken, bir yıl içerisinde %32.8 büyüdü ve 1.8 milyon TL yıllık ciro yaptı. Ancak şirketin kapanma nedeni olarak “Bugün size karşı dürüst olmak ve sizinle bir kararımızı paylaşmak istiyoruz. Yaşadığımız bazı operasyonel zorluklar ve maliyetler sebebiyle bugün itibariyle Tazedirekt’i kapatıyoruz.” denildi.

tazedirekt-laptop

“15 BİN DÖNÜMLÜK TEDARİK AĞI VARKEN”

Sonuç: İlk olarak Tazedirekt‘in hedefi 2017 yılı sonunda 10 milyon TL ciroya ulaşmaktı. Ancak bu ciro için şimdiki çiftlikler yeterli olacak mıydı ? Burası soru işareti. Devam etseydi eğer, yeni çiftlikler kurmak veya yeni sözleşmeli çiftlikler ile çalışmak zorunlu hale gelecekti.

Uygulaması memnuniyet verirken, masanın arkasında olduğunuzda hesaplar bazen evdeki çarşıya uymayabiliyor. Burada da 20 milyon TL‘ye yakın yatırmış olduğunuz işten kazancınız daha fazla olması gerekir. Hele ki kapıya yapılan servis müşteriler açısından çok caziptir. Aslanoba Capital eğer tedariğini farklı çiftliklerden almaya başlasaydı ürün standardını tutturmak pek de mümkün olmayacaktı. İsterseniz süt sipariş edin, isterseniz portakal..

Bütün bu kapsamlarda dezavantajları bir araya getirecek olursak internet üzerinden satışlar tamamen risk üzerine kurulur. Hatırlayacak olursanız geçen sene Limango‘da Türkiye pazarından çekilmek zorunda kalmıştı. Dünyanın en hızlı büyüyen perakende sektöründe hızlı çıkışlar olduğu gibi, hızlı batışlar da görülebilir.

tazedirekt-neden-kapandi
TOPARLAYACAK OLURSAK

Tazedirekt‘in kapanması internet dünyasında büyük bir etki yarattı orası net. Ancak Hasan Aslanoba tarafından güzel bir girişim örneği hayata geçirilmesine rağmen, devam etmemesi onun hatası değil tabii ki. Operasyonel süreçlerden dolayı kapandık demelerinin altında bir çok neden bulunurken, firma optimum büyüklüğü ve zamanlamayı ayarlayamamış olabilir.

Bundan sonraki süreçlerde de mutlaka benzer projeler yine devreye girecektir. Girişimcilerin projelerini sunarken yatırım imkanı bulduklarında mutlaka ölçülerini defalarca oturup tartmaları gerektiğini düşünüyorum. Zira böyle büyük yatırımlarda da görünen son hiç iyi olmayabiliyor.

NOT: Piyasada şuanda Tazedirekt‘in kapatılmasını fırsat bilenler doğal organik aramalar (SEO) ve Google Adwords reklamı ile trafik çekmeye çoktan başladılar. Her ne kadar kapananın arkasından bakılsa da, bazı konularda çıkar düşünmekten vazgeçemiyoruz ne yazık ki.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Yorum

  • hocam tazedirekt firma olarak başladı ancak şikayetleri çok yoktu başarılı gidiyorlardı. Bence kesinlikle Aslanoba capital gelecek görmediği için zarar etmeden kapatma kararı aldı.

  • tazedirektten 1 kere sipariş verdim çok memnun kaldım sonradan üzüldüm kapandığına açıkçası

    • ben ilk haberlerde gördüm sağda solda kesin yalan dedim ondan sonra bir patladı haberler gerçekmiş 🙂 adamlar reklam yapmaya kalksaydı bu kadar başarılı olmazlardı şimdi açsalar cirolar patlar kesin 😀

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Almanak