Pazar, Haziran 16, 2024

PlayStation 5 Konsollarda Yeni Bir Versiyon Gözüktü

Paylaş

silkroad gaminggentr

Bir süredir Sony’nin son nesil oyun konsolları PlayStation 5 modelleri için yeni bir versiyon hazırlandığı konusunda iddialar gündeme geliyordu. Özellikleri aynı olsa da bundan sonra üretilecek olan konsolların yeni varyant ile beraber daha hafif olacağı da iddia edilmişti.

İşte bu iddiaları doğrular nitelikte yeni bir sızıntı gerçekleşti. Angstronomics kaynağına göre bundan sonra gelecek konsollarda yeni bir AMD SoC yer alacak.

PlayStation 5 için Oberon Plus Dönemi mi Başlıyor?

Sızıntıya göre üretilen son serilerde Oberon Plus adı verilen AMD SoC yer alıyor. Yeni birimin, 6nm teknolojisinden çıktığı ve mevcut olan 7 nm Oberon SoC ile tamamen uyumlu olduğu söylenmekte.

İki birimin Zen2 yapısında ya da RDNA2 grafik mimarisi kısmında herhangi bir değişiklik yok. Bu da demek oluyor ki performans konusunda bir fark olmayacak.

Fakat şunu da söylemek lazım ki yeni çip biraz daha küçük. Ayrıca 6 nm teknolojisinin bir ürünü olmasıyla beraber bu yeni çiplerin daha az güç tüketeceği anlamını da çıkarabiliriz. Daha az güç tüketildiği için daha küçük soğutma çözümü kullanılması da etkili olacak.

PlayStation 5 
Oberon Plus ve Oberon

Haliyle iddialarda da yer aldığı gibi yeni üretim PlayStation 5 konsollar biraz daha hafif ve belki biraz daha küçük olabilir. Tabii ki bu durumda Sony’nin üretim maliyetlerinde bir düşüş yaşanmış olacak.

Üretim maliyetlerinde düşüş yaşanması son kullanıcılara da yansır mı işte orasını bilemeyiz.

Oğulcan Özsezgi
Oğulcan Özsezgi
Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler