PC HocasıDonanımQualcomm Snapdragon 480 5G Özellikleri

Qualcomm Snapdragon 480 5G Özellikleri

 

Bugün, mobil işlemci devlerinden Qualcomm’un ilk kez 4 serisi işlemci ailesine 5G entegrasyonu yaptığını duyurmuştuk aynı zamanda 5G ile yeniden yaratılmış Snapdragon 480 5G işlemcisinin yer aldığı akıllı telefon modellerinde Vivo, Oppo, Xiaomi gibi markaların bu yıl içerisinde tanıtmasını beklediğimizi de sizlere aktarmış.

Bu makalede ise 5G teknolojisi ile harmanlanmış Qualcomm Snapdragon 480 işlemcinin teknik tarafına bakalım istedim:

  • 5G ve Bağlantı: Snapdragon 480, mmWave ve Sub-6 GHz 5G’yi desteklemek için Snapdragon X51 5G Modem-RF sistemine sahip; Bağımsız (SA) ve Bağımsız Olmayan (NSA) modlar; Üstün mobil performans ve bağlantı için Zaman Bölmeli Çift Yönlü (TDD), Frekans Bölmeli Çift Yönlü (FDD) ve Dinamik Spektrum Paylaşımı teknolojisini kullanır (DSS).

    Snapdragon X51, neredeyse anlık yüklemeler ve indirmeler için çoklu gigabit 5G bağlantıları sağlar ve esneklik ve erişilebilirlik için birden çok frekansı destekler. Qualcomm® FastConnect ™ 6200 ile Snapdragon 480, önemli bir aralık için çok kullanıcılı MIMO ile 8 × 8 sondaj gibi bir dizi önemli Wi-Fi 6 özellikli 2 × 2 Wi-Fi (çift Wi-Fi antenleri) sunar.

    Bluetooth 5.1 ve gelişmiş kablosuz ses özelliklerine ek olarak performans iyileştirmeleri sunar. Snapdragon 480, doğru konum konumlandırma için Çift frekanslı GPS ve NavIC desteği gibi çığır açan ek kablosuz teknolojilere sahiptir.
  • Performans ve Pil: Snapdragon 480, akıllı telefon kullanıcılarının daha uzun süre üretken kalmalarını ve daha hızlı şarj olmalarını sağlar. 8nm sürecine dayanan platform, CPU ve GPU’da %100’e varan performans artışı sağlamak için 2.0 GHz’e kadar Qualcomm® Kryo ™ 460 CPU, Qualcomm® Adreno ™ 619 GPU ve Qualcomm® Hexagon ™ 686 İşlemci içerir ve önceki nesle kıyasla %70’e varan yapay zeka performansı artışı sağlar. Snapdragon 480, 4 serisinde bir ilk olan Qualcomm® Quick Charge ™ 4+ teknolojisini de destekler.
  • Kamera: 4 serisindeki ilk üçlü ISP olan Qualcomm Spectra ™ 345 ISP ile çarpıcı fotoğraflar ve videolar çekin. Üç kameranın hepsinden aynı anda çekim yapın. Üçlü 13MP fotoğraf çekimi, ultra geniş, geniş ve telefoto kameradan bir görüntüyü aynı anda verebilir veya aynı anda üçlü 720p video çekebilir.
  • Eğlence: Snapdragon 480, akış ve oyun kullanıcı deneyimlerini yükseltir. 120 fps FHD + ekran desteği, inanılmaz içerik netliği ve hızlı, sorunsuz grafik işleme sağlar. Platform, Qualcomm® aptX ™ ses ile tamamen sürükleyici bir eğlence, popüler oyunlar arasında optimize edilmiş oyun deneyimleri, HD içerik için kesintisiz akış ve daha hızlı uygulama yükleme süreleri sunuyor.

Video