Qualcomm’un Yeni İşlemcisi Snapdragon 898 Sızdırıldı!

  Google News

Şu anda çip devi Qualcomm’un amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888+ modeli ancak ilerleme asla durmuyor ve şirket önümüzdeki birkaç ay içinde yeni bir amiral gemisi işlemci duyurmaya hazırlanıyor. Bugün güvenilir haberci Ice Universe, bir sonraki nesil işlemcinin adı ve özellikleri hakkında bir takım bilgiler paylaştı.

Ice Universe’in Weibo üzerindeki paylaşımına göre, Snapdragon 888’in halefi Snapdragon 898 işlemci, SM8450 model numarasına sahip Snapdragon 898 olarak adlandırılacak. Çip, Arm’ın 3.09GHz’de çalışan birincil bir Kryo 780 CPU anlamına gelen yeni Armv9 mimarisine dayanacak.

Kryo 780, Arm Cortex-X2 işlemci yapısına dayanıyor ve Snapdragon 888’de bulunan Arm Cortex-X1’den yüzde 16 daha hızlı olduğu söyleniyor. İşlemci, Snapdragon 888’deki 5nm’de bir gelişme olan 4nm’lik yapı ile gelebilir. Ayrıca Adreno 660’tan daha yüksek Adreno 730 grafik birimine sahip olması ve 4nm x65 5G modeme sahip olması da bekleniyor. Bu yeni işlemcilere sahip ilk cihazlar, yıl sonunda veya bir sonraki yılın başlarında piyasaya çıkacak.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video