Cumartesi, Haziran 15, 2024

Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi

Paylaş

silkroad gaminggentr

Razer, espor dünyasında oyunculara çeşitli avantajlar sunan çok iddialı mouse modelleri üretiyor. Markanın bu kategoride kendisini gösterdiği en iddialı seri ise Viper serisi mouse modelleri. Hem teknik açıdan hem de tasarımsal açıdan iddialı olan Viper serisi, zaman zaman yeni modellerle güncelleniyor. İnceleme masamıza konuk aldığımız Razer Viper V2 Pro modeli de serinin geldiği son noktayı göstermekte.

Daha hafif, teknik özellikler açısından daha iddialı ve pil süreleri açısından da rekorları zorlayan bir oyuncu mouse modeliyle karşı karşıyayız. Ürünün özelliklerine ve sınıfına bakacak olursak anlatacak çok şeyimiz var. Daha fazla zaman kaybetmeyelim ve yeni mouse modelini incelemeye alalım.

Kutu Tasarımı ve İçindekiler

Razer modellerinde, kutu tasarımlarına da önem verenlerdenim. Bunun için önce kutu tasarımı ve kutu içeriğinden söz etmek istiyorum. Sonrasında farenin tasarımını detaylı bir şekilde ele alırız.

Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse kutusunda, Razer’ın standart tasarım çizgilerine yer verildiğini görüyoruz. Siyah ve yeşil renklerin ağırlıkta olduğu sert karton dış kutu, ön kısımda mouse için bir görsel, markanın logosunu ve belli başlı özellikler için kısa detayları yansıtıyor.

Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 16

Arka kısımda ise yine teknik bilgiler ve diğer detay bilgilere yer verilmiş durumda. Kutuyu açtığınız zaman ise plastik bir kalıp içerisinde mouse ile karşılaşıyorsunuz. Kısacası mouse, şık bir kutu ile beraber geliyor diyebilirim. Peki kutunun içerisinden neler çıkıyor?

Kutunun İçeriği

 • Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse
 • USB dongle adaptörü ve kablosuz USB dongle
 • Ek olarak kullanılabilecek Razer tutma bantları
 • 1.8 m Type A – Type C Speedflex kablo
 • Ürün için ek kılavuzlar ve belgeler

Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse Tasarımı Nasıl?

Gelelim asıl noktaya. Mouse tasarımda neler sunuyor? Şöyle bir dıştan baktığınız zaman, daha önce de kullanılan Viper tasarımının korunduğunu görüyorsunuz.

Mouse yanlardan içe doğru kavisli bir yapıya sahip. İçe doğru biraz daha kavisli olan yan kısımlar, tutuşu rahatlaştırıyor. Ergonomik bir tasarım artısı kazandırıyor.

Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 20

Arka bölümde, avuç içine doğru gelen kısımda Razer logosunun yer aldığını görüyorsunuz. Ön kısma doğru geldiğiniz zaman, ana tuşların kasaya olan bağlantı kısımları dikkat çekiyor. Bu görünüm, kasayı tamamen sade, düz bir model olmaktan uzaklaştırıyor. Ana tuşların kasaya birleştiği kısımlar, bu açıdan bakıldığı zaman güzel bir detay.

Üst kısımda dikkat çeken diğer bir bölüm ise kaydırma tekerleği. Kauçuk bir malzemesi olan tekerlek, yüksek kaliteyle üretilmiş ve güzel bir dokunma hissi bırakıyor.

Üst kısım için son detayımız ise tam ortada yer alan mini bildirim ışığı olsun. Çok büyük bir detay değil ama mouse için bağlantı durumu gibi bilgileri gösteren bir mini bildirim ışığına yer verilmiş.

Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 21

Kablo girişini tekerleğin hemen altına ön kısma gizleyen Razer, burada da güzel bir tasarım yapısına yer vermiş diyebiliriz. Fakat üst kısımda herhangi bir DPI tuşu ya da ek bir tuş yer almıyor.

Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse için alt yüzey tasarımına geçtiğimiz zaman ise tam merkezde sensörü ve onun hemen yanında güç tuşu ile DPI değiştirme tuşunu görüyoruz. Burada tek tuşta iki farklı işleve yer verilmiş.

Böylece ağırlığın biraz daha düşmesi sağlanmış. Ayrıca alt kısımda yuvarlatılmış olan %100 PTFE ayakları da görüyoruz. Bu ayaklar, yüzeyde kusursuz bir kaydırma deneyimi sunuyor diyebiliriz. Kaliteli ayaklara yer verilmiş.

Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 22

Genel kullanım olarak sağ el için simetrik seçeneğiyle sunulan Razer Viper V2 Pro, sadece sol yan kısımda ek tuşlara yer veriyor. Bunun dışında ek bir tuş göremiyoruz.

Yüzey konusunda ise dokusuz net bir yüzey kullanılmış. Ek kauçuk yan pedler de yok. Fakat yine de kutunun içerisinden ek tutma pedleri de çıkıyor. İsterseniz kullanabiliyorsunuz.

Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 23

Mouse Olabildiğince Hafifletilmiş

Gelelim şu hafiflik konusuna. Genel tasarım yapısı aynı olsa da mouse, diğer Viper modellerine göre daha hafif. 58 gram gibi bir ağırlık var. Bunu sağlamak için Razer bazı noktalarda değişikliğe gitmiş.

Resmi sitede bu konuda güzel bir şema sunulduğunu görüyoruz. Şemadaki detaylara göre bir değerlendirme yapalım.

 • Sağ tarafta yer alan düğmeler kaldırılmış ve bu -2,9g ağırlık düşüşü sağlamış.
 • Yandaki yerleşik tutucu bantlar kaldırılmış ve bu -3,2g ağırlık düşüşü sağlamış.
 • Daha hafif anahtar kapakları kullanılmış ve bu da -0,6g ağırlık düşüşü sağlamış.
 • Razer Chroma RGB kaldırılmış ve bu da -2,7g ağırlık düşüşü sağlamış.
 • Pil küçültülmüş. Daha hafif ve daha verimli olan pil sayesinde -2,6g ağırlık düşüşü sağlanmış.
 • Bunların dışında daha birçok yapısal düzenleme ile -4,0g daha ağırlık düşürülmüş.
Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 24

Sonuç olarak seri 58 gram gibi iddialı bir ağırlık değeri ile karşımıza çıkıyor. Sektörün en hafif mouse modellerinden biri. Bu da Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse modelini espor oyuncuları için ideal hale getiriyor.

Razer Viper V2 Pro için Hangi Renkler Var?

Mouse için güzel kısımlardan birisi de burası. Modelde iki ayrı renk seçeneği kullanılıyor. Bunlardan biri, bize de gelen beyaz model. Diğeri standart siyah modeli. Özellikle beyaz modeline ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Parmak izi bırakma gibi sorunları da olmayan beyaz model, beyaz ağırlıklı sistem toplayan kullanıcılar için de güzel bir alternatif olabilir. Evet sektörde genelde siyah tonları hakim ama yavaş yavaş beyaz renk temalı sistemler ve çevre birimleri de öne çıkmaya başladı.

Razer Viper V2 Pro mouse 2

Beyaz renk seçeneğinden bir görüntü

Razer Viper V2 Pro

Siyah renk seçeneğinden bir görüntü

RGB Aydınlatma Konusu

Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse, herhangi bir RGB aydınlatmaya sahip değil. Bunun nedeni ağırlığı biraz daha düşürmek. Yani biraz daha performans odaklı bir kullanım sunmak.

Tabii ki RGB olmalı mı olmamalı mı sizin seçiminiz. Ama bana soracak olursanız, her ne kadar ağırlığı düşürmek adına mantıklı bir adım olsa da bir küçük RGB aydınlatma görmek isterdim. Oyunculara hitap eden ürünler de aydınlatmanın yeri ayrı. Tabii ki bu benim görüşüm. 🙂

 • Ölçüler: 126,5 mm X 66,2 mm X 37,8 mm
 • Ağırlık: 58 gr
 • El Uyumu: Sağ el için simetrik
 • RGB Aydınlatma: Yok
 • Düğme Sayısı: 5 adet programlanabilir tuş
 • Renkler: Beyaz ve siyah

Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse Teknik Özellikleri

Tasarım bölümü ile güzel bir giriş yapmış olduk. Şimdi bu minik canavara bir de teknik açıdan bakalım istiyorum. Razer, teknik özellikler açısından çok iddialı. İddiayı hem kullanılan anahtarlarda hem kullanılan sensörde görebiliyoruz. Önce kullanılan sensörden başlayalım.

Razer Focus Pro 30K Optik Sensör

Razer sensör konusunda güzel bir ortaklık kurmuş. Marka, sektörün en iyilerinden biri olan Pixart ile beraber çalışıyor. Zaten Focus serisi optikleri daha önce de görmüştük. En son Focus+ kullanılmıştı.

Razer Focus Pro 30K ise Focus+ optik sensörünün bir seviye üstü diyebiliriz. %99.8 çözünürlük doğruluğu sunan yeni sensör, akıllı ek özelliklerle geliştirilmiş.

Akıllı takip ile farklı yüzeylerde bile tutarlı bir kalkış mesafesi ile daha yüksek doğruluk,

26 ayrıntılı seviye ile ince ayarlı bir kalkış iniş mesafe ayarı sunan asimetrik takip sistemi,

Motion Sync (Hareket eşleştirme) sayesinde daha tutarlı izleme ve daha tutarlı tepki,

Tüm bu artılarla beraber yeni sensör çok daha yetenekli diyebiliriz. Denediğiniz zaman farkı hissedebilirsiniz.

Razer Focus Pro 30K Optik Sensör Teknik Detaylar

 • Hassasiyet: 30.000 DPI
 • Maksimum Hız: 750 IPS
 • Maksimum Hızlanma: 70 G
 • Cam Yüzey Desteği: en az 4 mm
 • Çözünürlük Doğruluğu: %99.8
 • Fare Üzerinde DPI Ayarı: 5 DPI seviyesi için ayarlama yapılabiliyor.

Razer Optik Gen 3 Anahtarlar

Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse modelinde, anahtarlar için de yeni nesle geçiş yapılıyor. Gen 2 anahtarlara göre biraz daha dayanıklı ve biraz daha yetenekli bir anahtar ile karşı karşıyayız. Elektrik sinyallerini iletmek adına herhangi bir ek fiziksel temasa gerek duymayan Razer Gen 3 anahtarlar, geleneksel anahtarlara göre gecikme sürelerini ortadan kaldırıyor.

Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 25

0,2 ms gibi bir yanıt süresine sahip olan yeni nesil anahtarlar, dayanıklılık konusunda da iddialı. 90 milyon tıklamaya kadar dayanım sunuluyor. Bir önceki nesilde 70 milyon tıklamaya kadar dayanım sunuluyordu. Bu açıdan Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse, marka için de önemli modellerden biri.

Razer HyperSpeed Wireless ve Razer HyperPolling Dongle Desteği

Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse, baştan beri söylediğimiz gibi espor oyuncularını odağa almış durumda. Haliyle kablosuz mouse modellerinde gördüğümüz gecikme sürelerinin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Razer bunun için de mouse modeline kendi teknolojisi olan HyperSpeed Wireless desteğini eklemiş. Gecikme sürelerini en aza indiren teknoloji, verimliliği de arttırıyor ve daha iyi bir batarya süresi elde edilmesini sağlıyor.

Diğer taraftan daha iyi performans için bir tamamlayıcı olarak Razer HyperPolling dongle desteği de sunulmakta. Razer HyperPolling dongle sayesinde, tam anlamıyla 4000 Hz’de sabit hareket elde edilebiliyor. Tabii ki performans artıyor olsa da Razer HyperPolling dongle ile pil süresi düşüyor.

Razer Viper V2 Pro
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 26

Pil Ömrü Nasıl? Bağlantı Seçenekleri Neler?

Razer Viper V2 Pro oyuncu mouse pil ömrü konusunda çok iddialı. Mouse 80 saate kadar pil ömrü sunabiliyor. Tabii ki şunu da belirtelim ki Razer bu süreleri ince ayarlar ile elde etmiş. Yani kullandığınız ayarlara ve kullanım durumunuza göre süre değişebilir. Mesela sürekli yüksek DPI seviyesinde kullanarak 80 saati göremeyebilirsiniz gibi.

Ama şöyle güzel bir şey var. Mouse ile beraber gelen Speedflex kablo ile de kullanım yapmak mümkün. Yani şarjım bitti, oyunu burada bırakayım demeye gerek yok.

Razer Viper V2 Pro 6
Razer Viper V2 Pro Oyuncu Mouse İncelemesi 27

Yazılım Desteği Var mı?

Yazılım konusunda da destek sunulmuş. Razer Synapse 3 üzerinden mouse ile ilgili ayarlamalarınızı yapabiliyorsunuz. Düğmeler konusunda düzenlemelerinizi de DPI ayarlarınızı da yapmanız mümkün.

Yaptığınız son ayarlar mouse için kayıtlı hale geliyor. Zira mouse içerisinde yerleşik bellek bulunuyor. Son ayarlarınız bu yerleşik bellek içerisinde korunduğu için tüm oyunlarda, yaptığınız ayarı kullanabiliyorsunuz.

Son Sözler ve Genel Değerlendirme

Giriş kısmında bir şey söylemiştim. “Razer, espor oyuncuları için iddialı mouse modelleri üretiyor” ifadesi. Tüm değerlendirmeler sonrasında, Razer Viper V2 Pro bunun bir örneği diyebiliriz. Zaten Viper serisi belli bir noktaya gelmişti. Serinin üzerine ne konulabilir sorusunun cevabı Viper v2 Pro olmuş.

Tabii ki birkaç eksik yönü var ama avantajları daha ağır basıyor. Mesela RGB aydınlatma konusunda açıkçası ben kararsız kaldım. Amacı ve odak noktası düşünüldüğü zaman RGB aydınlatmanın çıkarılması güzel. Fakat RGB aydınlatmayı en azından bir noktada görmek isteyen kullanıcılar olabilir.

Ayrıca tüm iyi yönlerine karşı kocaman bir eksi, “FİYAT” etkeni var. Ne yazık ki mouse çok ulaşılabilir bir model değil. Tabii ki döviz kuru çok etkili oluyor. Söz konusu fiyat olunca, çok fazla bir şey diyemiyorum.

ARTILARI EKSİ YÖNLERİ
Malzeme kalitesiNe yazık ki yüksek fiyat
Sadece 58g olması ve sağ el için ergonomik tasarımAydınlatma konusunda hiç seçenek yok
İddialı pil süresi Kutudan yedek PTFE ayaklar çıkabilirdi
Razer HyperSpeed Wireless desteği
Gen3 anahtarlar ile 90 milyon tık
Focus Pro 30K optik sensör
Beyaz renk seçeneğinin olması
Kutudan ek tutma bantları çıkması
Razer Viper V2 Pro
Oğulcan Özsezgi
Oğulcan Özsezgi
Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler