reklam
PC HocasıHaberlerSon Dakika: Google Lisans Kararı için Açıklama Yaptı
Google

Son Dakika: Google Lisans Kararı için Açıklama Yaptı

Rekabet Kurumu tarafından, haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle Google’a ceza verilmesinin ardından, Google’ın Türkiye’deki iş ortaklarına mektuplar gönderdiğini belirtmiştik.

İddialara göre Google Türkiye’deki iş ortaklarına mektuplar göndermiş ve Android işletim sistemini kullanan cihazlar için lisanslamalara devam etmeyeceğini belirtmişti. 12 Aralık sonrasında satılacak olan Android cihazlarda Google servislerinin bulunmayacağı belirtilmişti. Şimdi ise Google tarafından bu konuda bir açıklama yayınlandı.

Google, iddialar için yeni bir açıklama yayınladı

Yapılan açıklamada Google, Ağustos ayında Rekabet Kurumu kararına göre bir çalışma yaptıklarını belirtiyor. Fakat bu çalışmanın yine uygun bulunmadığı ve Rekabet Kurumu tarafından onay alınamadığı da söyleniyor. Bunun neticesinde yeni Android cihazlar için iş ortaklarıyla anlaşma yapılamayacağının da bilgisi paylaşıldı.

Google

Google Açıklaması şöyle:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi.

Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Açıklama gösteriyor ki mevcut Android cihazlar için destek devam edecek ancak yeni telefonlar için lisans sorunları başlayacak. Şimdilik konunun nasıl çözüme kavuşturulacağı bilinmiyor.

Google Stadia için Yeni Fragman Yayınlandı

Google ve Rekabet Kurumu arasında yaşananların detaylarını öğrenmek isterseniz, buradan bilgi verdiğimiz yazımıza ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

12 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz