PC HocasıSosyal MedyaSosyal Medya Platformları Yavaşladığında Ne Yapılmalıdır ?

Sosyal Medya Platformları Yavaşladığında Ne Yapılmalıdır ?

 

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra Facebook, Twitter ve YouTube gibi öncü sosyal medya platformları sürekli yavaşlıyor. Bu tarafta oluşturulan dar boğazda kullanıcıların panik altına girmemesi ve yalan bilgiler ile sosyal medyada haberlerin yayılmasını önlemek amacı ile yapılabiliyor. Peki Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya platformları yavaşladığında ya da erişemediğimizde ne yapmamız gerekir ?

Sosyal Medya Platformları Durup Dururken Yavaşlamaz

Son günlerde ülkemizde yaşanan patlamalardan sonra başta Facebook ve Twitter olmak üzere bant genişlikleri dar boğaza sokularak yavaşlamalar yapılabiliyor. Bu gibi tedbirler kullanıcıların yanlış bilgilere aldanmaması veya yasa dışı kişilerin buralardan milleti galeyana getirmemesi için alınan bir dizi önlemlerden sadece bir kaçıdır.

Bu platformların durup dururken yavaşlamayacağını siz de biz de çok iyi biliyoruz. Ancak her ne kadar alınan önlemler gün içerisinde uygulanıyor olsa da, kazançlarını sosyal medya üzerinden kazanan bir çok kişi bulunabiliyor. Sosyal Medya‘ya ulaşamamak demek web siteleri için trafik ve kazanç kaybı olduğu gibi, maddi ve manevi bir çok zararı bulunmaktadır.

Facebook ve Twitter Yavaşladığında Ne Yapmalıyız ?

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar veya bu durumların dışında facebook, twitter ve diğer sosyal medya platfromlarına “internetiniz olduğu halde” erişemediğinizi düşünüyorsanız, aşağıdaki işlem adımlarını uygulamanızı tavsiye ederiz.

1-) DNS Ayarlarını Değiştirin

Normalde alt yapı olarak TTNET, Turkcell Super Online veya Turk Net gibi bir çok yerden hizmet alıyoruz. Bu hizmetler bize atanan otomatik DNS’ler ile sağlanmaktadır. Bu DNS adresleri ile sadece “izin verilen web adreslerine” erişim verilmektedir.

Aniden değiştirilecek bir karar ile dar boğaza alınan platformlara erişimler kısıtlanabilir. Bu tamamen kullanmış olduğunuz IP adresi ve DNS’den kaynaklanır.

DNS adresimizi nasıl değiştirebiliriz ?

* DNS ayarlarınızı değiştirmek için ilk olarak bilgisayarınızdan Başlat ❱ Denetim Masası ❱ İnternet ve Ağ ❱ Ağ Paylaşım Merkezi sekmesine tıklayın.

 dns-degistirme

* Yukarıda görmüş olduğunuz ekran görüntüsündeki “Yerel Ağ Bağlantısı” sekmesine tıklayarak karşınıza çıkan “Yerel Ağ Bağlantısı Durumu“ndan ❱ Özellikler ❱ İnternet Protokolü Sürüm 4  ve yine özellikler deyin.

* Son ekranda “İnternet Protokolü sürüm 4 TCP/IPv4 Özellikleri” sekmesinde “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyin. Ardından aşağıdaki önermiş olduğumuz DNS ayarlarını uygulayın. “Çıkarken ayarları doğrula” demeyi de unutmayın.

Hangi DNS Adreslerini Kullanmalıyız ?

Google DNS

8.8.8.8

8.8.4.4

Yandex DNS

Standart: 

77.88.8.8
77.88.8.1

Güvenli:

77.88.8.88
77.88.8.2

Aile

77.88.8.7
77.88.8.3

Open DNS

208.67.222.222

208.67.220.220

Verizon DNS

4.2.2.1

4.2.2.2

Norton DNS

198.153.192.1

198.153.194.1

Yukarıdaki DNS adreslerini yazıp kaydettiğiniz taktirde erişemediğiniz web sitelerine ve sosyal medya platformlarına erişebilirsiniz.

2-) Zenmate Kullanımı

Zenmate bir tarayıcı uygulaması olup, çeşili web sitelerine “kimliğinizi gizleyerek” bağlanmanızı sağlar. Bu şekilde VPN ve Proxy ikilisi üzerine kurulduğu gibi, tarayıcınıza eklenti olarak kurabilirsiniz.

Kullanımı ve kurulumu çok kolay olduğu gibi, toplamda 12 ülke üzerinden bağlanabilirsiniz. Zenmate tarayıcı eklentisinin hiçbir tehdidi bulunmadığı gibi, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

zenmate-premium

İlk kurulumda 7 günlük deneme süresi verecektir. Bu süre bittikten sonra yıllık ufak ücretlendirmeler ile kalıcı olarak dilediğiniz ülkeden dilediğiniz web sitesine erişim sağlamanız mümkündür. Aslına bakarsanız erişemediğiniz web sitelerine Zenmate üzerinden bağlanmak en kestirme yoldur. Kısa süre içerisinde kurulumu tamamladıktan sonra farkı görebilirsiniz. Zenmate kurulumu için buraya tıklayabilirsiniz.

3-) HotSpot Sheild

Bu uygulama VPN tabanlı çalıştığı gibi, kullanıcıları internet veya yerel ağlar üzerinden koruyan uygulamadır. Bu sayede açmış olduğunuz tüm web oturumları, bilgiler veya şifreleriniz Hotspot Sheild tarafından korunur. Gizliliğinizi korumak için IP adresinizi sağlayan bu uygulama Zenmate’ye benzese de, internet üzerinde anonim olarak dolaşmanızı sağlayan faydalı bir programdır.

NOT: Hotspot Sheild ve Zenmate gibi benzeri bir çok uygulama ve program bulunmaktadır. Bu tür uygulamaları da kurarak erişim sağlayabilirsiniz.

hotspot-sheild


4-) Oy Değiştirme Yöntemi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm yöntemleri denediniz ve hala istediğiniz sitelere erişimde sorun yaşıyorsanız yapmanız gereken şey seçim zamanı verdiğiniz oyu değiştirmektir. Eğer seçim yapılan bir ülkede ikamet ediyorsanız, aynı zamanda sansüre maruz bırakılıyorsanız, oy değiştirme yöntemi en etkili yöntemler arasındadır.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/sosyal-medya-platformlari-yavasladiginda-ne-yapilmalidir-5733/ linkinden 28.10.2021 20:10:02 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • Teşekkürlerdaha önceden kullanıyordum genel bir yavaşlama olduğu için yüklememiştim zenmate yi ama yükledim malum bazı sitelere erişemiyoruz arada 🙂

  • Son madde beni benden aldı 🙂 Sosyal medya yavaşladığında çözüm aramak yerine direkt fişi çekin gitsin bence..

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad