SSD Gereklimi? Ne İşe Yarar?

Günümüz de kullanımı ve bilinirliği giderek artan SSD diskler gerçekten bilgisayarlar için gereklimi? ve bilgisayarlarda ne gibi bir rahatlama yaşatıyor. Kısaca sizlere SSD ne işe yarar sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

SSD'lerin sağlamış olduğu en büyük avantajı hızıdır. Sunmuş olduğu yüksek hız sayesinde, hem bilgisayar hem de programlar daha hızlı açılır.Bu soru ile ilgili olarak ilk olarak kendi bilgisayarımdan örnek vermek istiyorum tahmini 7-8 ay önce i7 işlemcili 16 gb ramli bilgisayarımda temel işlevleri yaparken çok zorlanmaya başladım format ve diğer bir çok işlemi denediğim halde her hangi bir hızlanma gerçekleşmedi. Daha sonrasında bilgisayarımda bulunan 1tb harddiski söküp yerine corsair le force 240 gb boyutundaki bir değişim ile kesinlikle %70 oranında daha fazla bir performans almaya başladım.

 

SSD'lerin sağladığı bir başka avantaj ise bilgisayarın ısınmasını aza indirgemesidir. Normal harddiskler düşük hızla çalıştıklarından dolayı bazen yüklü işlemlerde ısınma problemi ortaya çıkar. SSD'ler sıradan harddisklere göre 4-5 kat daha hızlı oldukları için de ısınma problemi aza indirgenmiş olur. SSD disklerin şuan için en büyük dezavantajı fiyatının HDD disklere oranla daha fazla olması örneğin 1tb harddisk 180- 200 TL arasında iken SSD diskler minimum 120 gb olanı 180 TLden başladığı görülmekte.

Bu verdiğim örnek ile ilgili olarak SSD diskler orta düzeyde sistemi olan örneğin i5 veya muadili AMD  işlemcili bir bilgisayarınız var işe performans sorunları yaşıyor iseniz ve sadece HDD disk kullanıyorsanız kesinlikle SSD disk takmanızı tavsiye ederim hız artışınız kesinlikle olacaktır. 

 

Piyasada şuan için SSD fiyatlarına gelecek olur isek kesinlikle bir artış söz konusu 2 sene önce 240 gb ssd 250 TL bandında iken şuan 350-400 bandına yaklaşmış durumda. Bütçeniz 240 gb SSD'ye el vermiyor ise 120 gb kapasiteleri olanları 180-200 TL civarındadır. 

İlgili Etiketler