PC HocasıOtomobilTesla’nın Yeni Fabrikası Gigafactory, Almanya’da Açıldı!

Tesla’nın Yeni Fabrikası Gigafactory, Almanya’da Açıldı!

   

Kaliforniya merkezli ve elektrik araba üreticisi Tesla, Avrupa’daki yeni fabrikasını açtı. Gigafactory olarak adlandırılan fabrika Almanya’nın Berlin eyaletinin Brandenburg kentinde açıldı ve 5.5 milyar dolara mal oldu. Fabrikanın hedefinde 2022 yılında 54 bin araç, 2023 yılında 280 bin araç ve 2025 yılında 500 bin araç üretmek.

Tesla’nın hedefi, Gigafactory Berlin’i 8 ay daha erken açmaktı fakat gerçekleşmedi bu yüzden planlanan üretiminin bir kısmını Şanghay fabrikasına yönlendirmesi gerekiyordu. Elon Musk ise üretimi bir kıtada yerelleştirmenin “sermaye verimliliğinde büyük bir fark” yaratacağını dile getirdi.

Yeni kurulan fabrika, 2025 yılına kadar üretimi hızlandırdığında yılda 500 bin otomobil üretmeyi hedefliyor. Bu konuda Volkswagen, 2021 yılında küresel olarak yaklaşık 450 bin elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi. Volkswagen, Tesla’nın yüzde 13’üne karşılık yüzde 25’lik pazar payı ile elektrikli araç pazarında Avrupa lideri. Tesla, Almanya’daki Gigafactory’nin bu oranları önemli ölçüde değiştireceğine inanıyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/teslanin-yeni-fabrikasi-gigafactory-almanyada-acildi-125293/ linkinden 26.05.2022 18:05:15 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial