Türkiye Uzay Ajansı Resmen Kuruldu! Türkiye Uzay Ajansı Nedir?

Uzun zamandır altyapı çalışmalarını sürdüren Türkiye Uzay Ajansı kurumu, bugün sabah saatlerinde resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı kurumunun resmen faaliyete başladığını bildirdi. Türkiye Uzay Ajansı Kurumu Cumhurbaşkanınca belirlenen politikalar ile Milli Uzay Programının hazırlanarak hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütecek.

Türkiye Uzay Ajansının Görevi ve Yetkileri

Resmi gazetede yayınlanan Türkiye Uzay Ajansı kararnamesinde Ajansın görev ve yetkileri de sıralanmış durumda. Bunların bazıları şu şekilde;

  • Cumhurbaşkanınca belirtilen politikalar doğrultusunda Milli Uzay Programı’nı hazırlamak ve hayata geçirilmesi için düzenlemeler yapmak.
  • Uzay, havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik stratejik planlar hazırlamak.
  • Rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayisinin gelişimi için gerekli çalışmaları yapmak ve yaptırmak.
  • Milletler arası anlaşmalar uyarınca uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtlarını devlet adına tutmak, BM nezdinde temsil işlemlerini gerçekleştirmek.
  • Uluslararası uzay hukukundaki gelişmeleri izlemek ve muadil yabancı kuruluşlar ile iş birliği yapmak, uzay hukukuna ilişkin mevzuat dahil her türlü çalışmaları yürütmek.
  • Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından verilen diğer görevler yapmak

Bunların haricinde farklı konularda yer alınan 14 adet daha madde yer alıyor.

Resmen faaliyete başlayan Türkiye Uzay Ajansı Kurumu özerk bir yönetime ve özel bir bütçeye sahip olacak. Ajansın yönetim kurulu başkan dahil 7 üyeden oluşacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilişkili olarak faaliyet gösterecek olan Ajans, Bakan tarafından verilen diğer görevleri de yerine getirecek.

İlgili Etiketler