PC HocasıBilimTürkiye’de 2020 Koronavirüs Pandemisi Hakkında Her Şey!

Türkiye’de 2020 Koronavirüs Pandemisi Hakkında Her Şey!

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (salgın) olarak işaretlenen COVID-19, Türkiye’de de salgın olarak teyit edildi. 11 Mart 2020 tarihinde saat (UTC+03:00) itibari ile ilk vaka ve yayılma durumu doğrulandı. Ülkemizdeki ilk koronavirüs salgınına bağlı ölüm 17 Mart 2020 tarihinde meydana geldi. 23 Mart 2020 tarihinde ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgınının tüm Türkiye’ye yayıldığını açıkladı.

En son olarak 24 Mart 2020 tarihine geldiğimiz zaman ise Türkiye’deki resmi koronavirüs vaka sayısı toplam 1.872 ve koronavirüs salgınından ölen kişi sayısı toplam 44 olarak açıklandı.

Tablo verileri yazının yazıldığı tarihe aittir.

Türkiye’de Koronavirüs Görülen İller

ONAYLANAN VAKA BİLDİRİMİŞÜPHELİ VAKA BİLDİRİMİ
İstanbulAntalya
AnkaraDenizli
ArtvinBilecik
KastamonuEskişehir
ŞanlıurfaAydın
TrabzonGiresun
VanKonya
KayseriOrdu
İzmirManisa
Bursa
Rize
Samsun
Muğla

Tablo Verileri 5 Mart 2020 tarihine aittir.

Türkiye’de Koronavirüs tarihçesi

COVID-19 (bir diğer adı ile SARS CoV-2) ilk duyulduğu tarihten bu yana ülkemizde neler yaşandı, Türkiye koronavirüs ile ilgili olayın en başından itibaren ne tür çalışmalar yürüttü, hepsine bakalım.

Ocak 2020

24 Ocak 2020 tarihine baktığımız zaman Türkiye Sağlık Bakanlığı, havaalanlarına termal kameralar yerleştirmeye başladı ve bakanlı Çin’in ek gösterimleri ve mevzu bahis koronavirüs enfeksiyon belirtileri göseren herkesi karantina altına almaya başladı.

Ardından termal kamera kullanımı, çok sayıda onaylanmış vaka bildiren ülkelerden gelen yolcuları kontrol etmek için yoğunlaştı bunlara ek olarak havaalanlarında alınan tedbirlere ek olarak kızılötesi silahlar kullanılmaya başlanıldı, tüm gümrük kapılarında dezenfeksiyon işlemi yapıldı ve ücretsiz cerrahi maske dağıtımı yapıldı.

31 Ocak 2020 – Kurtarma Operasyonu

31 Ocak 2020 tarihine gelindiğinde ise Türk devleti, 34 Türk vatandaşını ve virüsün kaynağı olan Wuhan şehrinden birkaç Türk vatandaşını tahliye etmek için bir Türk Silahlı Kuvvetleri ile bir uçak gönderdi. Vatandaşlar arasında yedi Azeri, yedi Gürcü ve bir Arnavut vatandaşı bulunuyordu.

Çin, yıllık 150 milyon adet maske üretimine ek olarak Türkiye’den 200 milyon maske siparişi etmişti.

Şubat 2020

Takvimler 1 Şubat tarihini gösterdiği zaman Türkiye, Çin’den gelen tüm uçuşları askıya alma kararını açıklamış oldu. Yine aynı tarihte İran sınırımız, İranlı yetkililerin Türkiye’nin İran/Kum kentini karantinaya alma tasiyesine uymamasından sonra 23 Şubat tarihinde kapatıldı. Aynı gün içerisinde Türkiye, İran giden ve İran’dan gelen tüm uçuşları durdurma kararını kamuoyu ile paylaştı.

Mart 2020

Ve bahar aylarından Mart’a girdiğimiz zaman Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından tüm ülke de halka açık yerlerde ve toplu taşıma araçlarında büyük bir dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleşti. İstanbul Belediyesi aldığı bir karar ile Metrobüs duraklarına el dezenfektan cihazları yerleştirdi.

11 Mart 2020 saat (UTC + 03:00) itibari ile erken saatlerde Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Avrupa’da seyahat ederken koronavirüse yakalanan bir vatandaşımızın ülkemizde ki ilk koronavirüs vakasını oluşturduğunu belirtti.

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada koronavirüse yakalanan vatandaşımızın Türk olduğunu ve hastanın ailesinin ve yakınlarının gözlem altına alındığını belirtti.

Takvimlerimiz 13 Mart’ı gösterdiğinde Fahrettin Koca, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir tweette koronavirüs bulaşmış ilk kişinin akrabasınında koronavirüsüne yakalandığını ve gözlem altına alınarak gerekli önlemlerin yapıldığını doğruladı. 13 Mart’ın akşamında kişinin ailesinden üç kişinin daha koronavirüs salgınına yakalandığı açıklandı.

Daha sonraki akşamlarda Fahrettin Koca, teyit edilen vakaların son zamanlarda hac ibadetinden dönen kişiler aracılığı ile arttığını ve vakaların altıya yükseldiğini açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen bir demeçte, Umre’den dönen 10.330 vatandaştan 5.392’si Ankara’daki devlet yurtlarında karantina altına alınırken, geriye kalan 4.938 kişi Konya’da karantina altına alındı.

15 Mart 2020 tarihine geldiğimizde ise Fahrettin Koca, teyit edilen vaka sayılarının 18’e yükseldiğini, yeni vakalardan yedi tanesinin Avrupa kaynaklı ve 3 tanesinin Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı olduğunu açıkladı.

Takvimler 17 Mart’ı gösterdiğinde Bakan Fahrettin Koca, koronavirüsdeki ülkemizde ki ilk ölümü açıkladı ve vaka sayısının 98’e yükseldiğini belirtti. İlk ölüm 89 yaşındaki bir hastada oldu.

Kaynak: Wikipedia

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video