PC HocasıSosyal MedyaTwitterTürkiye’den Twitter’a150.000 TL Ceza !

Türkiye’den Twitter’a150.000 TL Ceza !

   

Twitter’ın Türkiye ile olan sorunlarının ara ara uzadığını biliyoruz. Şirketin genel olarak özgürlükçü bir yapılanma içerisinde olmasına rağmen hem Türkiye devleti hem de kimi diğer ülkelerin idareleri ile vakit zaman çatışmalar içerisinde olduğu da bir gerçek. Dolayısıyla sık sık Twitter üzerinden gerçekleştirilen engellemeler, hesap kapatmalar ve diğer legal konular gündeme geliyorlar. Çoklukla bu vaziyet Twitter’ın engellenmesi ile sonuçlansa da kısa müddet sonra bu engeller kaldırılmak zorunda kalınıyor. 

 

Bu kez biraz daha enteresan bir konu ortaya çıktı. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU başka bir deyişle BTK, Twitter’a tam 150.000 lira değerinde bir ceza kesti. Bu cezanın sebebinin ise Twitter üzerinde terörist propaganda paylaşımlarının engellenmemesi olduğu belirtiliyor ancak hangi paylaşımların cezaya bahis olduğu ile ilgili rastgele bir resmi izah mevcut değil. Hem de harbiden böyle bir durum olup olmadığı veya neyin terör kabul edildiği de pek açık değil. Ceza AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları bazında 51.000 dolara eşit geliyor.

 

Bu cezanın sembolik ehemmiyeti ise oldukça büyük. Çünkü şimdiye dek engellemeler haricinde bir hal çaresi tecrübe etmemişti ve ilk defa yabancı bir internet devine para cezası kesiliyor. Lakin bu cezanın nasıl ödeneceği veyahut Twitter’ın ödememesi halinde ne olacağı da şu an için belirsiz. Zira Twitter’ın ülkemizde bir bürosu bulunmuyor ve Türkiye ile ilgili işlemlerde buradaki iş ortağının çalışmalarından yararlanıyor. 

Twitter devletler ile bilgi paylaşımı konusunda kesinlikle halk tabiri ile ‘adamına göre’ göre davranıyor yani başta gelen ülkeler ingiltere,almanya vb gibi ülkelerin devletleri ile bir çok konuda bilgi paylaşımı yapmaktayken,Türkiye,Hindistan gibi ülkeler ile bilgi paylaşıma yaklaşmıyor. Bakalım Twitter bir açıklama yapacakmı, yada ceza hakkında ne gibi bir yol izleyecek hep birlikte göreceğiz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/turkiyeden-twittera150-000-tl-ceza-2218/ linkinden 17.08.2022 21:08:31 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video