PC HocasıHaberlerTürksat 4B Sayesinde İnternet Ucuzlayacakmı?

Türksat 4B Sayesinde İnternet Ucuzlayacakmı?

 

Bakan Binali Yıldırım, Kazakistanın Baykonur Uzay Üssü üzerinden 16 Ekim 2015’de fırlatılan Türksat 4B uydusunun Türksat AŞ’ye yörüngeye ulaştığını, yerli uydunun 50 basamaktaki doğu meridyenin deki son yörüngesine 24 Ekim tarihinde yerleştiğini açıkladı.

 

 

türksat-4b-nedir

 

Test aşamasını bitiren uydunun Türksat AŞ’ye yörüngede doğrulandığını ve Türksat 4B’nin Türkiye’nin yanında  Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Orta Asya ile Türk Cumhuriyetlerini kapsayan alanlarda iletişim ve geniş bant hizmetleri vereceğini ifade eden Yıldırım; “Tam kapasite hizmet vermeye başlayan uydu sayesinde, uydudan daha uygun fiyatla yüksek hızlı internet ulaşımı sağlanacak. Bilhassa zor coğrafi şartlar hasebiyle karasal altyapının götürülmesinde zorlanılan bölgelere hızlı ve genişbant interneti uydu üzerinden verilecek” dedi

 

Türksat A.Ş‘nin ilk etkili süratli uydusu Türksat 4B’nin, Ka-Bant spot kapsama alanlarında, toplamında 1800 MHz’lik bant genişliği ile 3 Gbps data iletişimde kapasite artışı sağlayacağını söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti: “Böylelikle karasal altyapının olmadığı yerlerde daha ekonomik ve yüksek hızlı internet ve data haberleşme imkanı sağlanmış olacak. Şuan da 5 binin üzerinde terminalden VSAT (küçük boyutta uydu antenleriyle uydu üzerinden data haberleşmesi) hizmeti vereilmekte. Türksat 4B uydusunun sağladığı kapasite sayesinde ilave 20 bin VSAT terminaline daha 10 Mbps upload, 50Mbps hızına kadar imkan sağlayabilecek. Türksat 4B uydusu üzerindeki Ku-Bant frekans bandında 18 adet aktarıcı toplam 792 MHz’lik haberleşme kapasitesi bulunuyor.”

Turksat4b-2

 

Türksat 4B uydusu sayesinde TSK’nın askeri haberleşme ve iletişim ihtiyaçları için kullanılacağını belirten bakan Yıldırım, uydunun ilk yayının, dünyada ilk defa yapıldığını 4K piksel çözünürlükte telekonferans yayını ile 11-12 Aralık 2015’te “Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri” etkinliğinde, 3. Havaalanı, 3. Boğaz Köprüsü, Körfez Geçiş Köprüsü ve TAI Uydu Test Merkezi üzerinden gerçekleştirildiğini kaydetti.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz