Waymo’nun Sürücüsüz Minivan Modeli, San Francisco’da Kendisini Gösterdi

Yaşadığımız gezegen; her geçen gün, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz dünyaya daha çok benziyor. "İ, Robot" filmindegördüğümüz sürücüsüz otomobiller de son günlerde gündemi oldukça meşgul etmekte. Bu hususta çalışmalarıyla öne geçen bir isim de şüphesiz ki Waymo. Waymo'nun yeni sürücüsüz minivan modeli; sıkça konuşulduğu bu günlerde, San Francisco caddelerinde kendisini gösterdi.

Ne Gerek Var, Direksiyon Sallamaya?

Gün geçmiyor ki, yeni bir teknoloji daha görmeyelim. Bir akıllı telefonu hayatımda ilk kez lise yıllarımda, bir arkadaşımın elinde görmüştüm. Hayranlıkla bakıyor; hem heyecanlanıyor, hem de teknolojinin geldiği noktaya hayret ediyordum. Tamam, o zamana kadar dokunmatik ekranı görmüş ve kullanmıştım. Fakat "akıllı" olarak tabir edilen hiçbir cep telefonunu görmemiştim.

Günler geçti, yıllar geçti; teknoloji iyice ilerledi. Akıllı telefonların ardından tabletler, televizyonlar, saatler gördük. Bu akıllılık kavramı öylesine yayıldı ve gelişti ki, günümüzde sürücüye ihtiyaç duymayacak kadar akıllı otomobiller türedi. Bu otomobillerin büyük çoğunluğu hâlâ gezegenimizin sokaklarında test sürüşlerinde deneniyor olsalar da, satışa sunulmaları an meselesi.

Tatil Dediğin, Yolculukta Da Yormamalı

Bu noktada sürekli olarak yeni atılımlarda bulunan Waymo, geliştirdiği sürücüsüz binek otomobillerin ardından, küçük karavan olarak nitelendirebileceğimiz minivan modelinin de deneme sürüşlerine başladı.

Şirket, sürücüsüz otomobillerinin deneme sürüşlerini bu güne kadar Auistin, Kirkland, Phoenix, Detroit ve Montain View şehirlerinde yapmıştı. Minyatür karavan, bu şehirlerden sıkılmış olmalı ki, kendisini San Francisco'nun heyecanlı sokaklarına attı. Waymo logosuna sahip Chrysler Pacifica minivanların San Francisco sokaklarındaki fotoğrafları, sosyal medyada ilgi odağı oldu. Binlerce kişi tarafından konuşulan bu görüntülerin ardından söz konusu şirket, bu konuda bir açıklama yapma gereği duydu.

Şirket; yaptığı açıklamada, bu modelin test sürüşlerinin San Francisco'da gerçekleştirildiğini doğruladı. Buna ilaveten, Google tarafından ilk olarak 2009 yılında San Francisco'da yürütülen otonom sürüş denemelerine de bir atıfta bulundu. Ayrıca şirket; San Francisco'daki sisli hava koşullarının ve şehirde bulunan dik yokuşların, bu otomobilleri denemek için farklı bir ortam oluşturduğunu ifade etti.

Tatillerin bir dinlenme fırsatı olduğunu düşünürsek; ileri dönemlerde, araç kullanmanın verdiği yorgunluğu da atlatacağız diyebiliriz.

İlgili Etiketler