PC HocasıPCWindows 10’da USB Belleğinizi Şifreleyin!

Windows 10’da USB Belleğinizi Şifreleyin!

 

Selamlar hocalar, bugün sizlerle USB belleklerimizi nasıl şifreleyebileceğimize bakacağız. Öyle bir hal aldıki usb bellekler zaman zaman canımızdan bir parça taşıyorlar. Yeri geldiğinde bizler için çok değerli olan bu bilgileri sakladığımız & taşıdığımız bu bellekleri neden korumasız bırakıyoruz ? Kaybolma, çalınma gibi ihtimaller hayatın her evresinde her zaman var maalesef. Bu yüzden gelin taşınabilir disklerimizi nasıl kilitleyeceğimizi öğrenelim. 

Öncelikle hocalar üzülerek söylüyorum ki henüz Windows 10 Home sürücüleri kullanıcıları için BitLocker desteği bulunmamakta. Windows’un sunduğu BitLocker hizmetinden yararlanmak için Windows 10 Pro veya Windows 10 Enterprise kullanıcısı olmanız gerekiyor. Eğer ki sisteminiz BitLocker’ı destekliyorsa Usb şifrelemeyi öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

  • Usb belleğinizi bilgisayara bağlayın ve bilgisayarım penceresinden belleğinize sağ tıklayın.

  • Açılan menüden BitLocker’ı Aç sekmesine tıklayalım.

  • BitLocker hizmeti açıldıktan sonra “Sürücünün kililidini açmak için bir parola kullan” kutusunu tikleyip, kullanacağınız parolayı girdikten sonra ileri butonuna tıklayın.

  • Şifremizi oluşturduktan sonra gelen yeni pencere oluşturduğumuz şifreyi unutmamız durumunda kurtarma anahtarını nasıl yedeklemek istediğiniz yönünde. 3 yedekleme seçeneğinden size uygun olanı seçtikten sonra ileri butonuna tıklayın.

  • Yeni açılan pencere diskinizin ne kadarını şifrelemek istediğinize yönelik. İlk seçenek ikincisine göre daha hızlı çalıştığı için benim tercihim genelde ilki yönünde oluyor, karar size kalmış.

  • İleri butonunu tıkladıktan sonra BitLocker bize iki seçenek sunuyor. Şifrelemek istediğimiz disk Usb olduğu için Uyumluluk modunu seçerek ileri butonuna tıklıyoruz.

  • Ve son adım. BitLocker şifrelemeye hazır peki siz hazır mısınız? Onayı verdikten sonra şifreleme işlemi başlayacaktır. 

Her bilginiz güvende kalsın, şifrelerinizi unutmamanız dileğiyle.. 🙂

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video