PC HocasıWindowsWindows 11 ile Birlikte HTTPS Üzerinden Özel DNS’i Destekliyor!

Windows 11 ile Birlikte HTTPS Üzerinden Özel DNS’i Destekliyor!

 

DNS-over-HTTPS (HTTPS üzerinden DNS – DoH), internette iletişim kurarken son düz metin deliğini kapatır – bu, iletişim kurmak istediğiniz bir sunucunun IP numarasını talep ettiğiniz zamanı temsil eder. DoH olmadan DNS sağlayıcınız (genellikle ISS’niz – internet sağlayıcınız) hangi web sitelerine bağlandığınızı her zaman bilir.

Günümüzde aktif olarak kullanılan bazı internet tarayıcıları zaten DoH (HTTPS üzerinden DNS) teknolojisini destekliyor ve şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji ve yazılım devi Microsoft, bu teknolojiyi yeni nesil işletim sistemi Windows 11 sürümüne entegre ediyor.

Dünya genelinde en çok kullanılan DNS’ler

  • Cloudflare: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 DNS sunucuları
  • Google: 8.8.8.8 ve 8.8.8.4 DNS sunucuları
  • Quad9: 9.9.9.9 ve 149.112.112.112 DNS sunucuları

Windows 11 şu anda hem Geliştirici Betası ve Insider Betası programlarında halen geliştiriliyor. İki farklı kullanıcı grupları bu sürümü test ettikçe yeni yeni özellikler karşımıza çıkmaya başlıyor. Büyük arayüz güncelleştirmelerinin yanı sıra Windows 11, halka açıldığı zaman çok harika özelliklerle karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/windows-11-ile-birlikte-https-uzerinden-ozel-dnsi-destekliyor-115202/ linkinden 25.09.2021 19:09:20 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad