Yeni Kriptolu Mesaj Devri: WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Yapılır ?

Geçtiğimiz haftalarda FBI'ın şifre krizi tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Bu konudan son derece rahatsız olan WhatsApp, bugün dünya çapında toplamda 1,5 milyarı aşkın kullanıcısına yeni bir uçtan uca şifreleme özelliği getirdi. WhatsApp'ın kriptolu mesaj devri başladığı gibi, yeni uçtan uca şifreleme özelliğinin nasıl yapıldığını anlattık.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme İşlemi Nedir ?

Nasıl yapıldığına geçmeden önce uçtan uca şifrelemenin ne olduğunu detaylandıralım. Yeni WhatsApp şifreleme özelliğinde kullanıcılara varsayılan önlem olarak gönderilen güncelleme sayesinde artık grup içi sohbetler ve özel konuşmalar da şifrelenebiliyor. Hal böyle olunca kullanıcı mesajlarını şifrelediğinde alıcı ve verici harici dışında hiçbir kimse mesajların şifresini çözüp görüntüleyemiyor. Buna WhatsApp şirketi de dahil.

Şifreleme işlemi aslında 2014 yılının başlarında şirket içerisinde TextSecure tarafından gündeme alınmıştı. O günden bugüne kadar rafta olan şifreleme özelliği 2016 Ocak ayında bitti ve baştan uca şifreleme projesi bugün hayata geçirildi.

Böylece WhatsApp geliştirmiş olduğu güvenlik sistemi ile birlikte kullanıcılar arasında kriptolu olarak tabir edebileceğimiz şifreleme sistemini devreye almış oldu. Çok yakında "WhatsApp şifre çözme", "WhatsApp şifre kırma" gibi konuları görmeye hazırlıklı olun diyelim.

whatsapp-kilitli-mesaj
WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Kırılabilir mi ?

Bu sorunun cevabı şuan için imkansız diyebilirim. Zaten kripto dediğimizde bu şifreleme sistemini kesinlikle anlamış olmanız lazım. Genelde devlet erkanlarının kullanmış olduğu kriptolu telefonların güvenlikleri tartışılmaz. Aynı sistemi WhatsApp'da uygulayarak kullanıcılarını koruma altına almış olacak.

kriptolu-mesaj-uctan-uca
Şöyle ki; diyelim bir arkadaşınız size "Hocam panelin şifresini biliyorsun, tekrar gönderiyorum." dediğinde bu mesaj kriptoya "+/12*_?&&1468.a" gibi anlamsız karakterlere dönüşmektedir. Yani bu mesajı bir hackerin veya şifreyi kırmak isteyen kişinin açması neredeyse imkansızdır.

Uçtan Uca Şifreleme İşlemi Nasıl Yapılıyor ?

Çok yakında telefonlarınıza gelecek güncelleme sayesinde uçtan uca mesaj şifreleme işlemini aktif olarak kullanıyor olacaksınız. Eğer kriptolu mesajlaşma sistemini kullanmak istiyorsanız mesajların içerisinde yer alan "sarı baloncuğa" tıklayıp "doğrula" demeniz gerekmektedir. Ardından WhatsApp kişilerinize gelerek şifrelemek istediğiniz kişinin konuşmasına tıklayarak "şifreleme" yazan alana tıklayarak çıkan QR kodunu arkadaşınız ile taratabilir, barkodu kıyaslayabilirsiniz. Kodu aldığınızda mesajlarınız korunma altına alınmış demektir.

Koruma işlemini başlattığınızda uyarı olarak "Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz ve dinleyemez. ile karşılaşacaksınız.

whatsapp-uctan-uca
Nasıl Açarız ?

Uçtan uca şifrelemeyi açmak için WhatsApp uygulamanızı açın ❱ Ayarlar ❱ Hesap ❱ Güvenlik ❱ Burada karşınıza çıkan ekranı "Güvenlik bildirimlerini göster" olarak seçin. Artık uçtan uca şifrelemeyi kullanabilirsiniz.

NOT: Eğer karşınızdaki kişi WhatsApp uygulamasını güncellemediyse "Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar uçtan uca şifreli değil, çünkü PC Hocası kişisinin WhatsApp'ını güncellemesi gerekiyor." uyarısını alacaksınız.

whatsapp-kriptolu-mesaj-uctan-uca
Uçtan uca şifreleme ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Bu güncellemeyi kullanabilmek için WhatsApp sürümünüzün minimum 2.12.556 olması gerekmektedir.

whatsapp-uctan-uca-sifreleme
WhatsApp uçtan uca şifreleme güncellemesini iOS, Android ve Windows Phone cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Yapamadığınız herhangi bir durumda, aşağıdaki iletişim bölümünden sorununuzu yazarak destek talep edebilirsiniz.

İlgili Etiketler