PC HocasıHaberlerYerli İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2’den Nokta Atışı!

Yerli İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2’den Nokta Atışı!

 

Roketsan desteği ile birlikte Türk Mühendislerimizin başarısı olan İHA Bayraktar TB2 17 Aralık tarihinde ilk uçuş testi ve hedef vurma testini gerçekleştirdi. Üstün performansı, nokta atışı hedef vurma, teknik özellikleri ve detayları haberimizde.

bayraktar-tb2
ROKETSAN VE TÜRK MÜHENDİSLERİN BAŞARISI

Milli mücadelede yeni teknolojiler Türk Mühendislerimiz tarafından geliştirilmeye devam ederken, son üretilen İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2, dün yaptığı uçuş testi ve hedef vurmada üstün performans sergileyerek gözleri üzerine çevirdi. Test uçuşu gerçekleştirilirken başta Amerika olmak üzere 8 ülke de bu uçuş testini canlı olarak izledi.

Aşağıdaki videoyu izlerken Bayraktar TB2‘nin atış menzilini gördüğünüzde hedefi %100 nokta atışı ile vurduğunu göreceksiniz. Bu başarıyı tam 5 bin 800 kilometre yükseklikten atarak sağlamış oldu ve İHA sıralamasında dünyada 5.sıraya oturdu. 

Test için 2 adet uzun menzilli Tank Savar füzesi kullanılarak hedef atışı başarılı bir şekilde sağlandı. TB2’nin bu başarısı hala tüm dünya genelinde konuşulmaya devam ediyor.

 

 

Bayraktar’a yerleştirilen yerli Tank Savar füzesi TB2 8 kilometre menzile sahip olduğu gibi uzaktan kontrol edilerek geçtiğimiz günlerde ilk testini % 100 başarı ile gerçekleştirdi. Silahlı İHA kategorisinde dünya 5.si olan Bayraktar TB2‘nin füzelerinde de hafif bir espiritüellik mevcut.

Roketlerin ilkinde “Beni at, onu atma” yazarken, diğerinde ise “Atcem deyon atameyon” yazılmış. Ancak ne amaçla yazıldığı konusunda bir açıklama yapılmazken, görenlerin yüzlerini tebessüm ettirdi. Türkiye’nin ilk silahlı İHA’sı Bayraktar TB2‘nin uçuş ve test videosunu yukarıdan izleyebilirsiniz.

bayraktar-tb2-roket
İNSANSIZ HAVA ARACI BAYRAKTAR TB2 ÖZELLİKLERİ

Konsept olarak Uzun menzil ve Orta irtifa sınıflarına giren Milli İHA Bayraktar TB2, otomatik uçuş kontrolünden ziyade otomatik Taksi, otomatik kalmış, Auto Pilot seyir, iniş ve park dahil olmak üzere her şeyi kendisi sağlayabiliyor. Sadece yerden kontrolleri ani ve acil durumlarda kule görevlileri sağlıyor.

Bayraktar TB2 Özellikleri

* Otomatik kalkış, taksi, seyir, iniş ve park özellikleri

* 24.500 feed uçuş irtifası

* 24 saat boyunca havada kalabilme özelliği

* 3 yedek Auto Pilot sistemi ( Trimple Redundant )

* 150 KM kadar kesintisiz haberleşme menzili

* Kuleye bağımlı olmaksızın çalışma prensibi

* GPS olmadan sensör füzyonu ile seyrüsefer modu

* % 98 – % 100 hedeflenen noktaya atış başarısı

* Tespit edilen koordinatları anında veri merkezine iletebilme

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/yerli-insansiz-hava-araci-bayraktar-tb2den-nokta-atisi-2594/ linkinden 16.10.2021 02:10:20 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad