PC HocasıHaberler300 KM Hıza Çıkabilen Alman Yüksek Hızlı Treni Türkiye’de

300 KM Hıza Çıkabilen Alman Yüksek Hızlı Treni Türkiye’de

 

Türkiye son zamanlarda gerçekleştirmiş olduğu teknolojik gelişmelere bir yenisini daha ekledi. Almanya’nın öncü firmalarından birisi olan Siemens‘den toplamda 7 adet yüksek hızlı tren ithal edildi.

300 KM HIZ YAPABİLİYOR

Siemens firmasından ithal edilen yeni hız trenleri ülkemizde kullanılmaya başlanacak. Hızlı trenler geçtiğimiz hafta TCDD Genel Müdürlüğü tarafından teslim alınırken, toplamda 519 yolcu kapasitesine sahip. Bu trene binebilmek için hız korkunuzun olmaması gerekiyor. Zira yeni hız trenleri saatte 302 KM hız yapacak.

Part part gönderilen trenlerin ikinci serisi de dün TCDD tarafından teslim alınırken “çok yüksek hızlı tren” ibaresi kullanılan bu hız trenleri HT 80000 serisi Velaro D tipi olarak tanınıyor.

Ancak bu tip trenler 23 Mayıs 2015 tarihinde Ankara – Konya YHT hattında seferlere başlamıştı. Yeni gelen tren setleri daha hızlı ve daha teknolojik olduğu gibi, eski versiyonlarına göre 55 KM daha hızlı gidecek.

yuksek-hizli-tren
DÜNYADAKİ DİĞER TRENLERE GÖRE EN İYİLERİ ARASINDA

Yeni ithal edilen yüksek hızlı trenlerin konfor, güvenlik, seyahat ve diğer özellikleri dünya standartları arasında en iyi trenler sıralamasında yer alıyor. Söz konusu trenlerin 302 KM hıza çıkıyor olması da mesafeleri daha da kısaltacak. Yeni yapılan ray hatlarına uygun olarak ithal edilen trenlerin maksimum güvenlik ile hizmete açılması planlanıyor.

Toplamda 5 adet daha yüksek hızlı tren setinin gelmesi beklenirken, Siemens tarafından Ekim 2016’ya kadar TCDD‘ye teslim edilmesi bekleniyor.

519 YOLCU KAPASİTELİ TURKUAZ RENKLİ

Çok  yüksek hızlı tren setleri toplamda 519 yolcu kapasitesine sahipken her biri 4’lü koltuk olmak üzere 3 adet business class kompartımanı yer alıyor. 424 koltuğun ekonomi sınıfı olduğu, 36 kişilik oturma kapasiteli restoran ve 2 adet tekerlekli sandalye alanı olmak üzere toplamda 519 yolcu kapasiteli diyebiliriz.

Ayrıca ithal edilen yeni tren setleri yapılan anketler ile birlikte 8 farklı renk arasından turkuaz seçilerek üretimi gerçekleştirildi.

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/300-km-hiza-cikabilen-alman-yuksek-hizli-treni-turkiyede-4214/ linkinden 16.10.2021 01:10:07 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad