PC HocasıDonanımAMD Yeni Radeon RX 500X Serisi Ekran Kartlarını Duyurdu

AMD Yeni Radeon RX 500X Serisi Ekran Kartlarını Duyurdu

 

OEM serisine AMD yeni bir seri daha ekledi. Hepimizin daha önceden aşina olduğu Radeon serisi bundan böyle karşımıza Radeon RX 500X modelleri ile çıkacak. Şuanda AMD’nin resmi web sitesinde de duyurusu yapıldığı gibi, bizleri hangi modeller karşılıyor gelin hep birlikte yakından bir göz atalım.

AMD Radeon RX 500X Serisi Neler Sunuyor?

AMD Polaris mimarisine dayanan yeni Radeon RX 500X serisini dün duyurdu. Yeni ekran kartı serilerinin sonundaki X ibaresi bizlere her zaman olduğu gibi yeni detayları işaret ediyor. Radeon 500X modelleri şuan ki resmi olmayan test sonuçlarına göre eski selef modellere nazaran %5 – 6 daha fazla performansa sahip olduğu belirtiliyor.

Önemli Detay: Aşağıda serinin en üst modeli olan AMD Radeon RX 580X modelini görüyorsunuz. Bununla birlikte sektöre toplamda 6 farklı model daha eklenmiş oluyor. Henüz AMD ile birlikte ortak ekran kartı çalışmaları gerçekleştiren firmalardan ses çıkmadı. Yakın zamanda ASRock, ASUS, MSI, Gigabyte, PowerColor ve Sapphire firmalarında da yeni modellerin duyurulması bekleniyor.

Tasarımsal olarak eski selef modellere göre çok büyük değişiklikler olacağını düşünmüyorum. Ancak her zaman yenilik iyidir. Şuanda biz de test etmediğimiz için sadece oyun performanslarını merak etmek ile yetiniyoruz. Bir diğer önemli nokta ise piyasa satış fiyatlarının ne kadar olacağı. Biliyorsunuz, mining yüzünden özellikle RX 500 serisinin fiyatları artmış ve stok sorunu yaşamıştık.

Şuanda AMD’nin web sitesinde yayınlanan modeller şu şekilde:

  • Radeon RX 580X (Masaüstü)
  • Radeon RX 570X (Masaüstü)
  • Radeon RX 560X (Masaüstü ve Dizüstü)
  • Radeon RX 550X (Masaüstü)
  • Radeon RX 540X (Mobil Dizüstü)
  • Radeon 540X (Mobil Dizüstü)

Yukarıda ekran kartlarının yanında bulunan dizüstü ve masaüstü modellerini zaten anladınız. AMD serinin en düşük modelleri olan RX 540X ve 540X modellerini dizüstü kullanıcılarına ayırmış durumda. Radeon 560X modelinin ise hem masaüstü hem de dizüstü kullanıcıları için geçerli olacağı söyleniyor.

GDDR5 bellek teknolojisi ve Polaris mimarisi ile karşımıza çıkan yeni seri ekran kartları aynı zamanda 1257 MHz’e kadar frekans hızı sunuyor. AMD‘nin yeni ekran kartları Radeon RX 500 serisi için yakın zamanda test sonuçları yayınlanacaktır. Biz de sizlerle konuyu güncelleyerek paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz