PC HocasıHaberlerAnonymous’un Türkiye’ye Zararı Açıklandı

Anonymous’un Türkiye’ye Zararı Açıklandı

 

Anonymous‘un Türkiye’ye siber saldırılarının faturası her geçen gün artmaya başladı. Yapılan DDos saldırılarından sonra borsa endeksleri, bankalar, devlet siteleri ve daha bir çok servis etkilenirken, ortaya çıkan zarar çok ciddi rakamlara tekabül ediyor.

İlk olarak 14 Aralık tarihinde ODTÜ’nün sunucularını barındırmış olduğu nic.tr’ye saldırıları başlatarak Türkiye’deki .com.tr alan adlarına yurt dışından erişimler kısıtlanmış ve yavaşlamalar meydana gelmişti. Ardından hacker grubu Anonymous yaptığı bir diğer açıklamada videolu olarak Türkiye’yi tehdit etmişti.

Yaklaşık olarak 40 Gbps’lere varan DDos saldırılarında dünyada yaşanan en büyük siber saldırılardan birisi olduğu belirtiliyor. Özellikle bankalar, e-ticaret siteleri, devlet siteleri, sağlık sektörleri ve borsalar bu saldırıdan etkilenirken, her geçen gün saldırıların şiddeti arttığı için milyonlarca dolar zarar ortaya çıktı.

anonymous
GÜNLÜK KOMİSYON ZARARI 1 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ

İstanbul Borsası üzerinde gerçekleştirilen işlem hacmi sonrasında son bir ayın en düşük seviyesi bugün yaşandı. Yaklaşık olarak bir haftadır BİST 100 endeksinde yüksek hacimli şirketlerin işlem hacimleri günlük 650 – 900 milyon TL arasında gerçekleşirken, saldırılar başladıktan sonra BİST 100 endeksi işlem hacmi 432 milyon TL‘ye kadar geriledi.

Hal böyle olunca BİST 100 endeksi 62 milyon TL‘ye geriledi. Bu zararın bilançosu her geçen gün arttığı gibi, bir günde yüzlerce milyon TL’lik menkul kıymetler borsası ticari hacmine balta vurulmuş oldu. Sadece borsa aracı kurumlarının bir günlük komisyon zararı 1 milyon TL‘yi geçmiş durumda.

Toparlayacak olursak Anonymous‘un yaptığı siber saldırılar uzaktan hoş görünse de, borsada parasını kaybedenler, internetten alışveriş yaptıramayan siteler, müşterilerine hizmet sunamayan bankalar, iletişime kapanan askeri siteler ve dahasını topladığımız zaman yapılan bu saldırıların bilançosu her geçen gün artacak gibi görünüyor.

DEVLET ERKANLARI NEDEN AÇIKLAMA YAPMIYOR ?

Rakamlar giderek çok ciddi boyutlara ulaştığı gibi, sanal dünyadaki siber güvenlik uzmanlarımızın neden sesleri çıkmıyor ve bu saldırılar engellenmiyor açıkçası çok merak ediyoruz. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti içerisinde sanal güvenlik operasyonlarından sorumlu ve bu sorumluluğu kaldırabilecek bir alt yapı bulunmuyor mu ? Devlet erkanları konu hakkında neden açıklama yapmazken, sadece haberlerde bahsedilip geçiliyor anlamış değiliz.

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/anonymousun-turkiyeye-zarari-aciklandi-2893/ linkinden 16.10.2021 10:10:35 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • Anonymous’a karşı Türkiye Cumhuriyeti nasıl bir savunma sistemi geliştiremedi henüz anlamış değilim ne olacak böyle devam mı edecek adamlar sürekli saldırılara ?

  • Anonymous dediğimiz hacker grubu yıllardır bulunamadı. Bu saatten sonra da bulunmazlar, ancak siber kalkan oluşturulmadığı sürece bu tür saldırıları sürekli yiyeceğiz, geçmiş olsun

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad