PC HocasıDonanımASUS TUF Gaming RTX 3050 Duyuruldu! Özellikleri ve Tasarımı
ASUS TUF Gaming RTX 3050

ASUS TUF Gaming RTX 3050 Duyuruldu! Özellikleri ve Tasarımı

   

RTX 3050, yakın zamanda duyurulmuş ve nispeten fiyat performans ekran kartı olarak öne çıkmıştı. Daha önce bizim de test ettiğimiz ve oyun performansını başarılı bulduğumuz ekran kartı serisi, bugün yeni bir özel model daha kazandı. ASUS TUF Gaming RTX 3050 adıyla ASUS tarafından duyurulan yeni model, çift fanlı ve TUF Gaming için sunulan artılarla beraber geliyor.

Aslında ASUS, RTX 3050 serisi için bir model sunmuştu. Dual olarak geçen o model de çift fanlı bir seriydi ama bu kez durum farklı. Çünkü bu kez TUF imzasını görüyoruz. Birazdan kartın özelliklerini ele alacağız ve TUF imzasının etkisini de göreceğiz.

ASUS TUF Gaming RTX 3050  Tasarımı Nasıl?

Yine yeniden tasarımdan başlayalım. 🙂 Tüm TUF serisi ürünlerde dikkat ettiğimiz bir tasarım anlayışı var. Hemen hemen tüm TUF serileri oturaklı ve net bir tasarım anlayışıyla geliyor. Gereksiz süslemelerden uzak, oturaklı tasarımların kullanıldığını görüyoruz.

ASUS TUF Gaming RTX 3050 modeli de bu tasarım yapısında geliyor. Yeni modelde ön kısımda iki fan yer aldığını görüyoruz. Metal kasaya sahip olan ekran kartında eksen teknolojileri fanlar dışında ön kısım küçük dokunuşlarla hareketlendirilmiş.

ASUS TUF Gaming RTX 3050

Kartın arka kısmında da yine belli yerlerinde açıklıkların yer aldığı metal bir plaka kullanılmış. Zaten TUF serisi dayanıklılığı ile öne çıkan bir seri. Yeni modelin tasarım yapısına baktığımız zaman da yine dayanıklılık ön planda diyebiliriz. Mesela G/Ç braketinde de çelik malzeme kullanıldığını görüyoruz. Böylece bağlantı noktalarının da koruması sağlanıyor.

Ağır bir duruşu olan bu tasarım yapısında bir noktada ise oyuncuların aradığı hareketlendirmenin yapıldığını görüyoruz. Kartın üst kısmında, yani kasa içinde öne doğru denk gelen kısmında RGB aydınlatma şeridine yer verilmiş.

ASUS TUF Gaming RTX 3050

Burada yer alan küçük aydınlatmanın şeritler dışında TUF Gaming yazısını içerdiğini de görüyoruz. Farklı efektlerle de zenginleştirebileceğiniz aydınlatma bölümü 9 farklı efekti destekliyor.

ASUS TUF Gaming RTX 3050

Soğutma Konusu

ASUS TUF Gaming RTX 3050 modeli için soğutma çözümlerinden de söz edelim. Yeni ekran kartı 2.8 yuvalı bir tasarımla geliyor ve geniş ısı yayıcı, ısı dağılımının rahat bir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Tabii ki soğutma konusunda asıl rol eksen teknolojili olan fanlara düşüyor. Daha uzun kanatlara sahip olan iki fan, biraz daha küçük göbek kısmıyla geliyor ve verimli bir hava akışı sağlıyor.

Ayrıca burada akıllı kontrol özelliğine yer verildiğini de görüyoruz. Sıcaklık 38 derecenin altında ise o zaman fanlar duruyor. Sessiz bir kullanım elde ediyorsunuz. Sıcaklık 55 derece üzerine çıktığı zaman ise fanlar yeniden çalışmaya başlıyor.

ASUS TUF Gaming RTX 3050 Teknik Özellikleri

Geldik fasulyenin faydaları kısmına. 🙂 Daha önce RTX 3050 modelinin oyun testlerine bakmıştık. Açıkçası kart 1080p seviyesinde çok güzel sonuçlar veriyor. TUF Gaming modeli de kartın başarısını süslemiş. Askeri sınıf kapasitörler gibi parça kalitesi artısıyla beraber kart, sürekli yüksek performans sunabiliyor.

Kartın teknik özelliklerine baktığımız zaman ise GA106-150 GPU birimini görüyoruz. 2560 CUDA çekirdeğine sahip olan kart, bellek konusunda ise 8 GB GDDR6 bellekle beraber geliyor. 14 Gb/sn bellek hızının olması ise yeterli görülebilir. Burada bellek arayüzünün de 128 bit olduğunu ekleyelim.

ASUS TUF Gaming RTX 3050

Gelelim saat hızları konusuna. TUF RTX 3050 biraz daha avantajlı bir ekran kartı. 1875 MHz değerine kadar hız aşırtma sunabilen OC modeli de olan yeni ekran kartının, temel modelinde oyun modu saat hızı 1777 MHz. Temel modelin Boost saat hızı ise 1807 MHz olarak belirlenmiş.

ASUS TUF Gaming RTX 3050  ve OC Modeli Teknik Özellik Detay

 • Mimari: GA106-150 GPU
 • CUDA Çekirdek: 2560
 • Bellek: 8 GB GDDR6
 • Bellek Hızı: 14 Gb/sn
 • Bellek Arayüzü: 128 bit
 • Saat Hızı ( Temel modelde oyun modu): 1777 MHz
 • Saat Hızı ( Temel modelde boost modu): 1807 MHz
 • Saat Hızı ( OC versiyonda oyun modu): 1845 MHz
 • Saat Hızı ( OC versiyonda boost modu) : 1875 MHz
 • Güç Konektör: 1 adet 8 pinli
 • Önerilen PSU: 550W
 • Yuva: 2.8 yuvalı

ASUS TUF Gaming RTX 3050  ekran kartı için özellikler de bu şekilde. ASUS’un kalitesini gördüğümüz modelin fiyatlarını ise şu an bilmiyoruz. Dileriz uygun fiyatlara, en azından kabul edilebilir fiyatlara ülkemizde de satışa sunulur.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/asus-tuf-gaming-rtx-3050-duyuruldu-ozellikleri-ve-tasarimi-126212/ linkinden 26.05.2022 18:05:14 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial