PC HocasıHaberlerBill Gates Apple’a Gönderme Yaptı: “iPhone Hacklenmeli”

Bill Gates Apple’a Gönderme Yaptı: “iPhone Hacklenmeli”

 

Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in bugün Apple’a yaptığı gönderme ile birlikte olaylar değişmeye başladı. Geçtiğimiz Aralık ayında ABD‘de gerçekleşen katliamın arkasında bulunan iPhone marka telefonun 10 haneli şifresinin çözülmesi için FBI’dan yardım istenmişti. FBI olayı aydınlatamayınca iş Apple‘a kaldı.

APPLE ÇÖZMEK İSTEMİYOR

iPhone marka telefonun ekran kilidinin çözülmesi için FBI Apple‘dan yardım istedi. Ancak Apple yaptığı açıklamada böyle bir sistemin veya yazılımın üretilmesi hem Apple hem de diğer marka cihazlar için çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Teknoloji dünyası Apple’a destek çıkarken, Microsoft’un CEO’su Bill Gates bugün Apple’a gönderme yaparak “devlet Apple’dan yardım istiyor, o iPhone hacklenmeli.” dedi.

fbi-car
Açıkçası bizim görüşümüze göre her iki tarafta çok haklı. Apple eğer yazılımı geliştirip ekranın kilidini çözerse bu sistemin dışarıya sızmasından çok endişe duyuyor.

FBI ise olayın aydınlatılması için cep telefonunda çok fazla bilginin olabileceği şüphesi ile yaklaşarak örgüt üyelerine ulaşabileceğini düşünüyor. İki arada bir derede kalan Apple‘ın şuan için ne yapacağı belli değil.

swat
OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ ?

Geçtiğimiz Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin San Bernandino kentinde 14 kişinin öldürüldüğü ve 18 kişinin de yaralandığı saldırıda saldırıyı düzenleyen kişi olarak belirtilen 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Farook‘a ait olduğı belirtilen iPhone marka cep telefonu bulunuyordu.

Bu telefonda yer alan bir çok bilginin FBI işine çok yarayacağı belirtildiği gibi, Microsoft’un CEO’su Bill Gates şu açıklamalarda bulundu: “Bu çok özel bir dava. Devlet Apple‘dan yardım istiyor ve genel bir yazılım yerine sadece bu olay için bir yardım istiyor.” dedi.

Ek olarak Bill Gates: “Bu durumun, devletin banka kayıtlarına erişebilmesi kadar normal bir şey olarak kabul edilmesi gerekir. Apple’ın bu konudaki tavrını şuna benzetiyorum: Diyelim ki banka, kayıtlara ulaşabilmesi için sadece onun çözebileceği bir düğüm attı ve diyor ki: “Bu düğümü çözdürme çünkü tekrar çözmek zorunda kalacağım.” Bence devletin dijital kayıtlar ile de belli çerçeve içerisinde erişim sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapması gerekiyor. Yapılmalı ki, bunun gibi ve bundan sonraki facialar daha çabuk önlenebilsin.” olarak sözlerine ekledi.

Sizce bu konuda Apple mı, yoksa FBI mı haklı ?

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/bill-gates-applea-gonderme-yapti-iphone-hacklenmeli-4424/ linkinden 16.10.2021 05:10:34 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

  • Ne gibi bir bilgi olabilir ki telefonda ? kıracaklar iphonu sonra içinden fıs çıkacak

  • FBI Haklı Adamlar ülkesi için suç unsuru teşkil eden bilgilere erişmek istiyor bu her ülkede olmalı ama olayı yapan kişi gerçekten oysa art niyet aramadan yapılmadı keyfe değer kullanılmamalı büyük firmaların bunula alakalı yardım etmesi gerek gerekse yeni yasa kanun cıkarması gerek devletin

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad