PC HocasıHaberlerÇipli Kimlik Kartı Özellikleri ve Veriliş Tarihi Belirlendi

Çipli Kimlik Kartı Özellikleri ve Veriliş Tarihi Belirlendi

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kullanılacak olan çipli kimlik kartı özellikleri ve veriliş tarihleri açıklandı. Yeni yasal düzenlemelerde sona gelindiği gibi, çipli kimlik kartları için ilk dağıtım Mart ayında pilot il olarak bilinen Kırıkkale’de başlanacak.

ÇİPLİ KİMLİK KARTLARI DİĞER İLLERE NE ZAMAN DAĞITILACAK ?

Dağıtıma ilk olarak pilot illerden başlanacağı gibi, çipli kimlik kartı sahibi olacak ilk ilimiz Kırıkkale olacak. Ardından diğer pilot iller de yeni kimliklerine kavuştuktan sonra toplam üç sene içerisinde tüm vatandaşların ellerinde yeni çipli kimlik kartları olacak.

Yıl sonuna kadar pilot illerde dağıtımın bitmesi ve kullanıma açılması beklenirken, yeni çipli kimlik kartlarının tasarımları da göz önüne çarpıyor. Tasarımsal olarak Osmanlı ve Selçuklu tarihinden izlerin bulunduğu, ülkenin ulusal ve tarihi değerlerinin korunduğu görülüyor.

Türkiye’nin dünya genelindeki temsili rengi olan turkuazın ağır olarak göründüğü kimliklerde kadın erkek ayrımı olmadan tek renk ve tek tasarımda dağıtılacak. Ayrıca kişiler isterlerse bu kimlikleri vize istemeyen ülkelerde pasaport olarak kullanabilecek.

cipli-kimlik-karti-ornek
ÇİPLİ KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ

Çipli kimlikler sadece kimlik kartına özel tasarım ve üretim ile birlikte teknolojik özellikler de taşıyor. Şifrelenmiş grafik tasarım, DNA’ya sahip mürekkepler, mikro ve nano yazılar gibi onlarda güvenlik özelliğini üzerinde taşıyan yeni çipli kimlik kartları vatandaşlardan alınan biyometrik verileri karta yazmak üzere tüm bilgileri gizleyecek. Bu bilgiler TÜBİTAK‘ın geliştirmiş olduğu Kartlı Yönetim Sistemi yazılımına gönderilecek.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK ?

Vatandaşlar yeni kimliklerini alabilmek için ilk olarak ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapmaları gerekiyor. Sağlık nedenleri ile nüfus müdürlüklerine gidemeyenlerin evlerinde başvuruların da alınabilmesi için gerekli teknik hazırlıklar da tamamlanmış durumda.

Başvurular nüfus müdürlüklerine yapıldıktan sonra onaylanan çipli kimlik kartları, vatandaşların belirtmiş oldukları adreslere kurye ile teslim edilecek.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz