Cuma, Mart 1, 2024

Cooler Master – MasterCase Pro 5 Kasa Ön İncelemesi

Paylaş

silkroad gaminggentr

Cooler Master serisinin canavarı MasterCase Pro 5‘de tasarım hatlarında göze çarpan düz çizgiler ve keskin köşeler tercih edilmiş. Ön panelde komple hava filtresi yer aldığı gibi, hava sirkülasyonun doğru bir şekilde sağlanması için düşünülmüş pozitif özelliklerden birisi. Ayrıca soldaki akrilik penceresi de epey bir geniş. Ön panelde çift USB 3.0 girişi yer alırken, HD ses portu, güç ve reset düğmeleri yer alıyor.

cooler-master-mastercase-5-panel

“HEM HAVALI, HEM SU SOĞUTMALI”

Kasada disk beşiği dediğimiz panel ve fan hız kontrol ayarları için bir alan düşünülmemiş. Üst kısımda ise kapağı hızlıca çıkartmak mümkün ve alet gerektirmiyor. Bu bölümde yer alan dört parmak vidalı metal kafese “su soğutma” entegrasyonu yapılabilmesi için düşünülmüş müthiş bir özellik. Yani bilgisayarı rahatlıkla hava soğutmadan, su soğutma sistemine de döndürme şansınız bulunuyor. Tabiri caizse “hem havalı, hem su soğutmalı” diyebiliriz.

Arka panelde klasik bir görüntü yer aldığı gibi, PSU alanı dipte ve üzerinde yedi genişleme yuvası ile tek bir 140 mm çıkış fanı yerleştirilmiş. Öndeki hava girişine ait mangal çıkartıldığında toz filtresi ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Kasanın bakımı yapılırken, bu toz filtresini kolayca söküp temizledikten sonra tekrar takabiliyorsunuz. Hemen arkasında ise çift 140 mm 1200 devir sessiz fan bulunuyor. Üçüncü bir fan takmak veya sıvı soğutma sistemi eklemek mümkün ancak duruma göre 5.25 inç sürücü alanını çıkartmak gerekiyor.

master-case-cooler-master

“TOZDAN UZAK, PERFORMANSA YAKIN”

Alt panelde benzer bir biçimde kolayca çıkartılabilen toz filtresi yer alıyor. Altta, üstteki gibi iki uçta duran ayaklar var, ancak bu kez kaymayı engelleyecek kauçuk parçalar kendisini gösteriyor. Üstteki çift 5.25 inç sürücü haznesi parmak vidalar sayesinde çıkartılabiliyor.

Anakarta gelecek olursak, tepesinde işlemci soğutucusu değiştirmeyi kolaylaştıran geniş bir pencere düşünülmüş. 140 mm fanın altında yedi genişleme kartı yuvası yer alıyor. En dibe indiğimizde ise iki parmak vidası ile sabitlenmiş modüler 2.5 inç sürücü çekmecesi yer göze çarpıyor. Bu kısma üç tane 3.5 inç sürücü takılabildiği gibi, vidalama yaparak 2.5 inç sürücü de eklenebiliyor.

cooler-master-mastercase-5

SONUÇ OLARAK

Cooler Master serisinin canavarı MasterCase Pro 5‘in ön incelemesini bu şekilde gerçekleştirdik. Kasanın Türkiye satış fiyatı 600 TL olarak belirlendiği gibi, modüler yapısı, malzeme kalitesi, güçlü soğutma sistemi, özelleştirilebilir seçenekleri ve filtre alanları ile profesyonel PC kullanıcılarına hitap ediyor.

Eğer kasa toplamayı yakın zamanlarda düşünüyorsanız, Cooler Master’ın MasterCase Pro 5 serisine göz atmanızı tavsiye ederiz. Kasa boyutu MidT ATX olarak geçen bu serinin, toplamda 6 adet fan yuvası bulunuyor. Cooler Master’ın bu serisinin Türkiye satış fiyatı ise 600 TL.

Taner AYDOS
Taner AYDOS
PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

4 YORUMLAR

  • Merhaba Haki,

   Cooler Master MasterCase Pro 5 modelini Cooler Master’in web sitesinden ve Vatan Bilgisayardan bulabilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   PCH ONLINE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler