PC HocasıDonanımDünya’nın En İyi 10 Performans Bilgisayarı

Dünya’nın En İyi 10 Performans Bilgisayarı

   

Dünya’nın çeşitli yerlerinde çeşitli görevler için çalışan en iyi süper bilgisayarlar bu yıl tekrar güncellenerek sıralamalarda oynamalar yaşandı. Genellikle büyük firmalarda kullanılan bu süper bilgisayarlar bilimsel araştırmalara öncülük yaptığı gibi, şuanda yer yüzünde bulunan en iyileri.

Öyle ki, performans bilgisayarı olarak belirtmiş olduğum bu sistemlere örnek vermek gerekirse 8 çekirdekli 3.2 Ghz hıza sahip bir bilgisayarınız olduğunu düşünelim. Su soğutmalı, hafif modifiyeli 3500 TL alınmış bir bilgisayar olsun bu. Test işlemine tabi tutulduklarında yüzlerce yıl içerisinde yapabileceği işlemleri bu bilgisayarlar sadece bir gün içerisinde işlemleri tamamlayabiliyorlar.

Dünya’nın en iyi 10 performans bilgisayarı olarak sıralamak gerekirse, aşağıdaki bilgisayarları en iyiden en düşüğe doğru sıralayabilirsiniz.

1-) Tianhe – 1A

tianhe-1a-super-bilgisayar
Bu bilgisayar şuanda dünyanın en iyi bilgisayarı konumundadır. Az önce yukarıda bahsetmiş olduğum normal bir bilgisayarın yüzlerce yılda yapabileceği işlemleri bu bilgisayar sadece bir kaç gün içerisinde yapabilmektedir.

Üretim yeri Çin olan Tianhe – 1A süper bilgisayarın toplamda 186.370 adet çekirdeği ve yaklaşık çeyrek milyon RAM’i ile 2.5 petaflops/saniye hızında çalışıyor.

Teknik Özellikleri

* GPU: 7168 adet Nvidia Tesla M2050 GPU

* İşlemci: 15336 adet Intel Xeon İşlemci

* Ağırlık: 155 Ton

* Tükettiği Elektrik: 4.4 MW

* Fiyat: 90 Milyon Dolar

* Üretim Yeri: Çin

Petaflops Nedir ?

Bu performans bilgisayarlarında sıkça denk geldiğimiz Petaflops değeri saniyede 1 katrilyon işlem yapabilen donanıma sahip anlamına gelmektedir.

Yani 1000 teraflop demek saniyede 1 katrilyon işlem yapabilen bilgisayar anlamına gelmektedir. Tianhe – 1A bilgisayarında da InfiniBand teknolojisi sayesinde bu kadar hızlı çalışabiliyor. Bilgisayar açmanız için Power tuşuna bastığınız an hazır bir şekilde mili saniyeler içerisinde kullanıma geçebiliyor.

2-) MCW JAGUAR

jaguar-pc
İkinci seride ise çekirdek sayısının manuel olarak sayılamadığı MCW Jaguar performans bilgisayarı var. Bu canavarın içerisinde 225 bin çekirdek bulunduğu gibi, bu çekirdekleri hıza vurmak istediğinizse 1,76 petaflops değerine ulaşabiliyorsunuz.

Dikkat ederseniz Jaguarda daha çok bulunan çekirdek sayısı yine de Tianhe – 1A performansına yaklaşamamış durumda.

Teknik Özellikler

* İşlemci: 150 bin adet Opteron Dört Çekirdekli 4C 2.3GHz

* Grafik: 960 adet Nvidia GPU

* Harcadığı Elektrik: 6.9 MW

* İşletim Sistemi: CNL

* Fiyat: 104 Milyon Dolar

* Üretim Yeri: Amerika Birleşik Devletleri

3-) DAWING NEBULAE

dawning-nebulae

Yine Çin üretimi olarak karşımıza çıkan serinin üçüncü hızlı bilgisayarı Drawing Nebulae, ilk çıktığı 2010 yılında dünyanın en iyi performans bilgisayarı olarak taht kurmuştu. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde ilk sıradaki bilgisayara yerini kaptırmış durumda.

Ne yazık ki bu bilgisayarın da üretim yeri olarak Çin/Shenzhen olarak bilinmektedir. Şuanda Drawing Nebulae Çin’deki bir “Süper Bilgisayarlar” merkezinde tutulmaktadır.

Teknik Özellikler

* İşlemci: Intel Xeon X5650 2.66GHz 6C

* Çekirdek Sayısı: 120.640

* GPU: Nvidia Tesla C2050

* İşletim Sistemi: Linux

* Harcadığı Elektrik: 2.5 MW

* Fiyat: 79 Milyon Dolar 

4-) TSUBAME 2.5

tsubame-25

Gelişi güzel olarak adını ilk görüşte “Tsubasa” olarak okuduğumuz, Japon mucidi Tsubame 2.5 süper bilgisayarı adından da anlaşılabileceği gibi mütevazi kardeşlerimiz Japonya’ya ait. Dünyanın en hızlı dördüncü bilgisayarı olan bu canavarda da yok yok.

Tokyo merkezli olarak üretimi gerçekleştirilen, içerisinde 1.4 petaflops performans bulunan ve ekstra olarak max turboid ile 2.4 petaflops performansına ulaşabiliyor.

Teknik Özellikler

* İşlemci Çekirdek: 74.358 adet

* Bellek: 74.358 GB

* Harcadığı Elektrik: 1.39 MW

* İşlemci: Xeon X5670 2.93GHz 6C

* İşletim Sistemi: SUSE Linux Enterprise Server 11

* Fiyat: 86 Milyon Dolar

5-) HOPPER SUPER PC


Üzerinde anlam veremediğimiz ( sanırsak firma üstlerinden birisi olan ) teyzenin resmi bulunan Hopper isimli bilgisayar ise Amerika üretim merkezli olarak görev yapıyor. Tek bilgisayar ile toplamda 4500 kişinin çalıştığı ise dudak uçuklatıyor.

Bu bilgisayar performanstan ziyade genellikle bilim üzerinde kullanılıyor. Hopper‘ın şuan için kullanıldığı bilim dalları arasında astrofizik, enerji, atom, iklim değişiklikleri, kimya ve parçacık fiziği üzerinde çalıştırılıyor.

Teknik Özellikler

* İşlemci: Opteron 6172 12C 2.1GHz

* Çekirdek Sayısı: 153.408

* İşletim Sistemi: Linux

* Harcadığı Elektrik: 2,910 MW

* Fiyat: 49 Milyon Dolar

6-) TERA – 100 SUPER PC

tera-100-super-bilgisayar

Fransa üretimli olarak piyasada yer alan ve dünyanın en hızlı yedinci bilgisayarı olan Tera 100 diğer rakiplerine göre oldukça hızlı. Bu hızı ölçecek olursak aynı anda iki milyon kişiye Full HD kalitesinde film gösterip, oynatabilecek güce sahip durumda.

Bu bilgisayar tamamen performans amaçlı kullanıldığı gibi, diğer rakip bilgisayarlar gibi bilim alanlarında kullanılmamaktadır.

Teknik Özellikler

* İşlemci: Xeon X7560 2.26GHz 8C

* Çekirdek Sayısı: 138.368

* İşletim Sistemi: Linux

* Harcadığı Elektrik: 4,590 MW

* İşlemci: Xeon X7560 2.26GHz 8C

* Bellek: 400 TB

* Fiyat: 58 Milyon Dolar

7-) Eni S.p.A Oil and Gas SUPER PC

Eni-Oil-Gas-Supercomputer

Aslında isminden de anlaşılabileceği gibi, tamamı sıvı yağ ve gaz kütlesi ile çalışan Eni S.p.A Super Computer, içerisinde Nvidia K20 GPU sayesinde toplamda 3.4 petaflopa kadar performans gösterebiliyor.

Bu bilgisayarı diğerlerinden ayırt eden en büyük özellik ise tamamı yağ ve gaz ile kaplı olarak çalışabilmesi. Soğutma amaçlı en büyük avantajlardan birisini kullanan Eni S.p.A bu konuda ki en sağlam bilgisayarlardan birisi diyebilirim.

Zaten Top 500 listesinde dünyanın en kullanışlı ve iyi bilgisayarı olarak 9.sıradan girmiş durumda. PC Hocası listesine ise 8 numaradan girdi.

Teknik Özellikler: 

* İşlemci: Intel Xeon E5-2680v2 10C 2.8GHz

* İşletim Sistemi: Linux

* Grafik: Nvidia K20x

* Çekirdek Sayısı: 72000

* Harcadığı Elektrik: 1,227 MW

* Performans: 3188 TFlop / s

* Fiyat: 38 Milyon Dolar

😎 KRAKEN SUPER PC

kraken-super-pc

Toplamda 113 bin 995 adet çekirdeğe sahip olan bu canavarın tek bir amacı var: ‘Tamamen bilimsel amaçlı kullanılan Kraken süper bilgisayar, evrenin oluşumu ve temellerini anlamak amacı ile yapılan tüm bilim araştırmalarında ön planda yer alıyor.’

Tamamı ile bu amaç için kullanılan Kraken, toplamda 9 bin 410 birim arasında pay edilmiş durumda. Tasarım açısından da 5.sırada yer verdiğimiz bilgisayar gibi grafikler üzerine işlenmiş. Teknik detaylara geçecek olursak bilgisayar diğerlerine nazaran çok daha fazla elektrik gücüne ihtiyaç duyuyor diyebilirim.

Teknik Özellikler

* İşlemci: Opteron Altı Çekirdekli 6C 2.6GHz

* Çekirdek Sayısı: 98.928

* Harcadığı Elektrik: 3,090 MW

* İşletim Sistemi: Linux

* Fiyat: 41 Milyon Dolar

* Depolama Alanı: 147 TB

9-) ROADRUNNER SUPER PC

roadrunner-super-pc

Yine bir Amerika firması tarafından üretilen Roadrunner IBM ekibinin himayesi altında çalışmaktadır. Dünyanın en hızlı bilgisayarı serisi içerisinde dokuzuncu sırayı verdiğimiz Roadrunner toplamda 133 milyon dolar maliyete sahip. Açıkçası bu denli yüksek bilgisayarların performanslarını canlı izlemek vardı.

Amerika Birleşik Devleti Enerji Bakanlığı tarafından nükleer malzemeler ve cephane evanterlerindeki yaşlanmaların önüne geçebilmek, emniyet ve güvenilirliği açısından geliştirmeleri sağlamak amacı ile kullanıldı. 

1.032 petaflops işlemci performansına ulaşabilen Roadrunner, 2008 yılında performansı ile en yüksek petaflops hızına ulaşan bilgisayar unvanını aldı. Teknik özellikleri de bir o kadar el yakıyor diyebilirim.

Teknik Özellikler

* İşlemci: PowerXCell 8i 9C 3.2GHz

* Çekirdek Sayısı: 122.400

* İşletim Sistemi: Linux

* Harcadığı Elektrik: 2,345 MW

* Toplam Sistem: BladeCenter QS22 / LS21 Kümesi, PowerXCell 8i 3.2 Ghz / Opteron DC 1.8 GHz, Voltaire Infiniband

* Fiyat: 133 Milyon Dolar

10-) CİELO SUPER PC

cielo-super-bilgisayar

Yukarıda anlatmış olduğum diğer bilgisayarlara nazaran Cielo‘da aynı şekilde Bilim dallarında testleri gerçekleştirmek için üretilen ABD tarafında kullanılan bilgisayardır. Amerika Birleşik Devleti Nükleer Güvenlik Programı tarafından “operasyonlar” için kullanılan bu bilgisayarın birim sayısı bu sene eklenerek 9 bine çıkartıldı.

Toplamda 6.704 birimden oluşan bu bilgisayar, teknik özellikleri ve fiyatı ile de dikkat çekiyor. Açıkçası bilgisayarlar arasındaki favorimiz Cielo ve Eni S.p.A oldu diyebilirim. Şirketlerin geliştirmiş olduğu bu bilgisayarları incelerken “neden bizde daha iyisi yok ?” sorusunu ister istemez sormak geliyor içimden.

Açıkçası Teknoloji‘nin bu kadar ilerlediği zamanlarda ülkemizdeki faaliyetlerin bu denli yavaş ilerlemesi PC Hocası olarak yakıştıramıyoruz. Keşke daha fazla imkân olsa da, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak bu denli büyük bilgisayarlara ülkemizin imzasını atabilsek. İlerleyen zamanlarda bu bilgisayarları da ülkemizde görmek dileğiyle.

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/dunyanin-en-iyi-10-performans-bilgisayari-732/ linkinden 27.05.2022 23:05:50 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

11 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial