Fenghua 1 Ekran Kartları Geliyor!

  Google News

Ekran Kartı dediğimizde pazarı domine eden iki firma var. Bunlardan birisi AMD bir diğeri ise NVIDIA. İki firmanın da rakipleri artmaya başladı. Önce Intel yeni ekran kartlarıyla gündeme geldi. Hemen arkasından ise Çinli bir firma yeni Fenghua 1 GPU birimleriyle karşımıza çıktı.

Ekran kartı rekabetinde belki de yeni bir soluk olacak olan Çinli firma, RTX 3060 ile RTX 2060 serilerine rakip olmaya hazırlanıyor.

Fenghua 1 Ekran Kartlarında Neler Olacak?

Xindong Technology tarafından geliştirilmiş olan ekran kartlarında iki seri göreceğimizi öğrendik.

Birinci seri şimdilik tam adı bilinmediği için Type A model olarak geçiyor. Aynı şekilde ikinci seri ise Type B olarak geçiyor.

Kaçırmayın: GeForce Now için 6 Yeni Oyun Duyuruldu

İki seride de 12 nm üretim sürecinden geçen grafik birimlerinin yer alacağını biliyoruz.

Fenghua 1

Type A Serisi için Beklentiler

Bu seride 4 GB, 8 GB ve 16 GB GDDR6 ya da GDDR6X bellekler yer alacak. 5 TFLOPS değerine kadar çıkacağı söylenen ekran kartının  50W TDP değeri gibi çok düşük bir güç tüketimi olduğunu göreceğiz.

RTX 2060 modeline rakip olarak gösterilen seri, bağlantılar konusunda ise PCIe Gen4, HDMI 2.1, eDP 1.4, DisplayPort 1.4 desteğiyle gelecek.

Fenghua 1

Type B Serisi için Beklentiler

Fenghua 1 ailesinin biraz daha iyi üyeleri olacak B serilerinde 32 GB seviyesine kadar GDDR6x bellek kullanılması bekleniyor. 10 TFLOPS değerine sahip olacağı ve RTX 3060 modeline rakip olacağı söylenen ekran kartı, yine bağlantılar konusunda Type A modelleri kadar zengin olacak.

Fiyat rekabetine de sahip olması beklenen iki modelin de ne zaman çıkış yapacağını kesin olarak bilmiyoruz. Ama Nvidia ile AMD serisine rakip olacağı kesin. Burada tabii ki fiyatın nasıl olacağı da önemli.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video