Huawei P50 Ailesi Tanıtıldı: HarmanoyOS’li İlk Telefon!

  Google News

Huawei, Çin pazarı için en yeni amiral gemisi telefonları P50 ve P50 Pro’yu resmi olarak duyurdu. Şirketin kendi markalı mobil işletim sistemi HarmonyOS ile piyasaya sürülen ve Huawei’nin tipik olarak iyi tasarlanmış kameraları ve bazı modellerde Qualcomm’un amiral gemisi Snapdragon 888 işlemcisini içeren donanımıyla eşleşen şirketin ilk büyük amiral gemileri oldular.

Huawei’nin yeni telefonlar üretme kabiliyetini ciddi şekilde etkileyen ve ABD teknolojisini kullanan şirketlerden çip ve diğer bileşenleri satın alma kabiliyetini kısıtlayan ABD yaptırımları sayesinde, P50 serisinin lansmanı, geçen sene tanıtılan P40’a göre daha da gecikmeli oldu. Huawei’nin tüketici işletmesi CEO’su Richard Yu, geçen ay telefonlarla ilgili ilk kez paylaşım yaptığında, “hepinizin farkında olduğunuz nedenlerle” bir lansman tarihinin belirlenmediğini söylemişti.

Bu yaptırımlar, diğer son Huawei telefonları gibi, P50 serisinin de Çin dışında piyasaya sürülmesi durumunda Google’ın uygulamalarını ve hizmetlerini içermeyeceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz sene Qualcomm’un Huawei’ye çip satma izin verilmişti, bu sebepten ötürü Huawei P50 ve P50 Pro için şirketin sitesindeki listelemelere baktığımız zaman Snapdragon 888 işlemciye sahip modeller de mevcut. Aynı zamanda P50 Pro’nun Kirin 9000 işlemciye sahip ana modeli de var. Huawei P50 Pro modeli 512 GB’a kadar dahili depolama, 8/12 GB RAM ile satışa çıkıyorken kardeşi P50 ise yalnızca 8GB RAM ve 256GB’a kadar depolama alanı birlikte satışa çıkacak.

Şirketin resmi sitesinde bulunan cihazlarla ilgili teknik özellikler listesine baktığımızda 5G bağlantı teknolojisine dair hiç bir bilgiye rastlanılmıyor. Lansman etkinliği sırasında sahnede konuşan Huawei tüketici iş CEO’su Richard Yu, ABD yaptırımlarının “5G telefonların erişemeyeceğimiz anlamına geldiğini ve 5G modülünü çip tasarımımızdan çıkararak 4G’ye geçmemiz gerekiyor” demişti.

P50 Pro, 6,6 inç 120Hz 1228p OLED ekrana bulunuyorken, P50 biraz daha küçük 6,5 inç 90Hz 1224p OLED ekrana sahip. P50 Pro, P50’deki 4.100mAh pil ile karşılaştırıldığında 4.360mAh pile sahip. Her ikisi de kablolu olarak 66W ile hızlı şarj teknolojisine sahip ve P50 Pro kablosuz olarak 50W ile şarj edilebilir. Toz ve suya dayanıklılık için bir IP68 sertifikasına sahip.

Huawei’nin son amiral gemilerinde ilginç bir şey varsa, en ilginç özelliği P50 serisinin kameralarıdır. İki dairesel kamera çıkıntısı içinde yer alan P50 Pro’nun dört arka kamerası var – 50 megapiksel ana, 64 megapiksel telefoto 3.5x optik zoom, 40 megapiksel monokrom ve 13 megapiksel ultra geniş. P50’de benzer bir kamera çıkıntısı var, ancak bir kamera lensi daha az. 50 megapiksel ana kameraya, 5x optik zumlu 12 megapiksel telefotoya ve 13 megapiksel ultra geniş açıya sahip. Her ikisinde de 13 megapiksel özçekim kamerası var.

P50 Pro, 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanına sahip bir model için 5,988 yuan’dan (yaklaşık 927 $) başlıyor ve 12 Ağustos’ta Çin’de genel olarak satışa çıkacak. Huawei, ilk modellerin Kirin 9000 işlemcisi ile gönderileceğini ve yıl sonunda Qualcomm işlemcilere sahip modellerinin de geleceğini söylüyor. Giriş seviyesi P50 modeli, 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanıyla birlikte 4.488 yuan’dan (yaklaşık 695 $) başlıyor ve Eylül ayında satışa sunulacak. Her iki telefonun da Çin dışında bir sürüm alıp almayacağı veya ne zaman çıkacağı henüz belli değil.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video