PC HocasıDonanımIntel Arc A770 Masaüstü Ekran Kartı Performans Testlerinde Yakalandı

Intel Arc A770 Masaüstü Ekran Kartı Performans Testlerinde Yakalandı

   

Intel Arc serisi ekran kartları için ilk duyuruyu mobil modeller üzerine yapmayı tercih etti. Tüm mobil modelleri, özelliklerini ve hatta sonrasında gelen ilk performans testlerini paylaştık. Açıkçası mobil seriler ilk etapta beklentileri karşıladı. Ama gözler masaüstü ekran kartı modellerinde. İşte bu modellerden ilki olması beklenen Intel Arc A770 için de bilgiler gelmeye başladı.

Mobil ekran kartı serileri tanıtılırken, yeni ekran kartı için bir video yayınlanmıştı. Bu video, masaüstü ekran kartı konusunda tasarım detaylarını gösteriyordu. Ya teknik özellikler? İşte o konuda tamamen bir sır perdesi ile karşılaştık.

Geekbench üzerinden sızan son görseller ise ekran kartının teknik detayları konusundaki sır perdesini biraz olsun aralıyor.

Intel Arc A770 Teknik Özellikleri Nasıl Olacak?

Bilgilere göre bu modelde de ACM-G10 GPU kullanılacak. Mobil versiyonlarında gördüğümüz ACM-G10 burada da boy gösterecek gibi. Hatırlamak gerekirse söz konusu GPU’da 32 Xe-çekirdeği ve 32 ışın izleme birimi yer alıyordu.

GPU birimini geçip bellek miktarına baktığımızda da 16 GB GDDR6 belleklerle karşılaşıyoruz. Geekbench görselinde bellek miktarını 12.7 GB olarak göreceksiniz. Ama bu yanlış bir gösterim diyebiliriz.

Intel Arc A770

Daha önce gördüğümüz sızıntılarda da 12.7 GB yazan birçok modelin 16 GB bellekle beraber geldiğini gördük. Tüm bu teknik detaylarla serinin performans testlerinde ise RTX 2070 ile denk sonuçlar aldığı gözüküyor.

RTX 2060 SUPER modelinin üzerinde olan ekran kartı, 85.585 skor almış. Ama bu skor RTX 3070 ile karşılaştırılamayacak derecede. RTX 3070, 132.175 gibi bir skora sahip.

Tabii ki bilmediğimiz çok fazla şey var. Bu testler ne kadar doğru bir tarafa, Intel Arc A770 adıyla söz edilen model ne kadar üst segment bir model olacak bu da var. Belki de Intel’in tanıtımını yapacağı modellerin en düşük özelliklere sahip olan ekran kartı olacak. Bilemiyoruz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/intel-arc-a770-masaustu-ekran-karti-performans-testlerinde-yakalandi-126374/ linkinden 28.05.2022 21:05:38 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial