PC HocasıDonanımIntel Skylake İşlemciler İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Intel Skylake İşlemciler İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Intel firmasının geliştirmiş olduğu 6.nesil Core Mimarisi ile tasarlanmış Skylake işlemciler performans açısından kullanıcılara yüksek vaatler veriyor. Eski PC’lerin performanslarından, daha uzun pil ömürlerine kadar yeni Skylake işlemcilerin detaylarına göz atıyoruz.

YENİ INTEL SKYLAKE İŞLEMCİLER NELER SUNUYOR ?

Birçok test, deneme – yanılma ve performans açısından uzun bir yola sokulan Intel Skylake işlemciler geçtiğimiz aylarda Gamescom fuarında Core i7-6700K ve Core i7-660K masaüstü işlemcileri ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Fakat burada geçen sürede diğer Skylake işlemcileri ile birlikte mimarinin getirileri ile ilgili birçok bilgi bulunuyor. Dilerseniz yeni nesil bu işlemcilerin bizlere sunmuş olduğu özelliklere bir göz atalım.

intel-skylake

1 SAAT EKSTRA PİL ÖMRÜ

Yeni nesil Intel Skylake işlemcilerin güç verimliliği sağladığı ve bu sayede daha uzun pil ömrü sunan yeni özelliklere sahip olduğunun altını çizelim. İlk olarak işlemci ile entegre olan Intel 500 grafik işlemcisi daha az güç tüketerek daha yüksek performanslara çıkıyor. Bu sayede 1080p Full HD videoyu oynatma süresi olarak 5.nesle oran ile fazladan 1 saat daha pil ömrü sunuyor. Bu özelliğin gün geçtikçe yayınlanacak yeni versiyonları ile maksimum 2 saate kadar çıkartılacağını da belirtmemde fayda var.

Intel’in yeni Speed Shift teknolojisi her ne kadar güç durumunu 1 milisaniyede değiştirme görevini başlamak için yazılıma bağlı olarak hareket ediyor olsa da, bu sayede eski nesil işlemcilere göre 30 kat daha hızlı sonuç veriyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da % 23 daha verimli bir hale geliyor. Bir görevi tamamladıktan sonra tam performanstan boşta duruma geçerken “P State“leri daha çabuk değiştirebilen Skylake, bu şekilde enerjinin boşa tüketilmesinin de önüne geçiyor.

intel-tech-skylake

4K VİDEOLAR %20 CPU İLE OYNATILABİLİYOR

Evet, 4K videodan bahsediyoruz. Yakın zaman içerisinde Core M işlemciler ile birlikte tam teşekküllü Windows deneyimini kullanıcılarına sunan incecik ve küçük dizüstü bilgisayarlara hepimiz şahit olduk. Ancak tasarım açısından fansız olup, ince ve hafiflik konusunda başarılı görünen bu ürünlerin performansları ne yazık ki tatminkar olamadı. Skylake tabanlı yeni işlemcilerin tümünde ise işlemciyi yormadan Ultra HD ( 4K Kalitesi ) videolar oynatabilmeyi sağlayan donanım bileşenleri hali hazırda yerleştirilmiş.

Intel firmasının yaptığı açıklamaya göre, sıkışlaştırılmış 4K içerikler Skylake ile birlikte gelen Intel Graphics 500 serisi ile kolayca oynatılabiliyor. Daha da etkileyici olan kısmı ise Skylake’li Core M işlemcisi ile aynı anda dört farklı 4K videoyu sadece % 20 CPU gücü ile oynatabilmek mümkün. Bu grafik işlemci birimi ile birlikte üç farklı 4K monitör yan yana aynı anda çalıştırılabiliyor.

“ESKİ PC’LERE HAYAT DOKUŞUNU”

Başlığın içermiş olduğu dönüşü biraz da olsa tahmin edebilmek mümkün. Buradaki başlığı biraz açacak olursak bundan 1 veya 2 sene önce bir bilgisayar satın aldıysanız büyük ihtimal ile Skylake’e geçiş yaptığınız zaman çok büyük bir performans artışı göremeyeceksiniz. Fakat daha eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, Skylake platformunu kullanan bir bilgisayar almak için gerçekten elle tutulur sebepler var.

Intel’in paylaştığı verilere göre 1 milyardan fazla PC, 3 yıllık veya daha eski. Ancak 500 bin PC’de 2010 veya daha öncesinden kalma. Intel’in Skylake‘li işlemcisi Core i5-6200U ile Skylake olmayan 2011 yılından kalma diğer işlemcisi Core i5-520UM arasında yapmış olduğu performans testlerine göre Skylake‘li işlemci 3 kat daha hızlı performans, 30 kat daha iyi grafik dönüşümü ve 3 kat daha iyi pil ömrü sunuyor. Yani bilgisayarınızın eski olması, 2011 model bir bilgisayarı geçemeyeceğiniz anlamına gelmiyor, bu Skylake işlemcileri ile mümkün.

intel-core-i7-6820HK

OVERCLOCK EDİLEBİLEN DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLAR

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları yıllardır bazı ayarlar yaparak işlemcilerini Overclock’a sokuyor ve daha iyi performans alabiliyorlar. Tabii ki Overclock yapmayı bilmeyen kullanıcıları bu teorinin dışında tutmak gerekli. Intel’in laptoplar için geliştirmiş olduğu “overclock edilebilirCore i7-6820HK işlemcisi ile birlikte laptop kullanıcıları turbo modunda 3.2 GHz saat hızına erişebiliyorlar. Ayrıca daha önce gösterilen demo yazılım ile birlikte 4.2 GHz hızına da erişmek mümkün.

Bu anlatmış olduğum noktada tüm dizüstü modellerin maksimum seviyede overclocklanabilir şekilde ayarlanamadığını belirtmemde fayda var. Çünkü iki adet aynı işlemcinin maksimum overclok edilebilen hızları aynı olmuyor.

SKYLAKE İŞLEMCİLERDE KAÇ SEÇENEK VAR ?

Intel’in yeni nesil işlemcisi Skylake platformunda Core M veya 6.nesil olarak markalanmaktadır. Ayrıca mobil tarafta güç tüketim verilerine göre Y, U ve H isimlerini alacak farklı modeller de karşımıza çıkacak. Skylake Y serisinde; resmi olarak Core M ile markalanan modeller 4.5 Watt TDP değerine sahip durumda.

Skylake U serisi ise 15 Watt TDP değeri ile birlikte 6.nesil Core i3, i5 ve i7 isimleri ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Son olarak Skylake H işlemcileri ise yine i3, i5 ve i7 modelleri ile birlikte gelecek. Yüksek performansları nedeni ile 35 veya 45 Watt TDP değerlerine sahip olacaklar. Bu işlemcilerin arasında overclock imkanı sunan Core i7-6820HK yer alıyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/intel-skylake-islemciler-ile-ilgili-bilinmesi-gerekenler-824/ linkinden 30.07.2021 01:07:50 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Yorum

  • Merhabalar Necati,

   Intel Skylake işlemciler şuan için yeni üretilen bilgisayarların içerisinde piyasaya dağıtılmaya başlandı. Ancak Türkiye’de henüz tam anlamı ile yaygınlaşmadığı için web sitelerinden sipariş verilebiliyor. Ancak dediğim gibi biraz daha yaygınlaşmasını beklemek fiyat açısından yararımıza olacaktır.

 • Benim merak ettigim bi soru var.. bende i7-2600k var 16 gb 1333 mhz ram var.. ve bunu zar zor aciyorum cpu %100 tavan yapiyor ufacik kutular bunu nasil acicak acaba ( receiverler )

  • Merhaba,

   Kullanmış olduğunuz anakart modelini yazabilir misiniz ? Hangi durumlarda CPU %100’e çıkıyor ?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement