PC HocasıYazılımmacOS’te Terminal ile Nasıl Dosya Silinir?

macOS’te Terminal ile Nasıl Dosya Silinir?

   

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji ve yazılım devlerinden Apple’ın; iMac, Mac, Mac Mini, Macbook Air, Macbook Pro ve Mac Studio gibi bilgisayarları şirketin kendi işletim sistemi olan macOS‘i kullanıyor ve bu işletim sisteminin de kendine ait komut satırı uygulaması Terminal.

Daha çok yazılımcıların kullandığı bir araç olan Terminal, bilgisayarımızın yaptığı her işlemi yazdığımız komutlarla gerçekleştiren bir arayüz. Peki Terminal kullanarak bilgisayarımızdaki bir dosyayı nasıl silebiliriz?

  1. Terminal’ı açın.
  2. Silmek istediğiniz dosyanın bulunduğu klasörün konumuna gidin.
rm [dosya_adı].[dosya_uzantısı]

Yapmanız gereken tek şey silmek istediğiniz dosyanın bulunduğu klasörün içerisinde iken yukarıdaki kod taslağını kullanmak. Diyelim ki “tez” adında bir “txt” dosyasını silmek istiyoruz aşağıdaki komutu yazmamız yeterli olacak.

rm tez.txt

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/macoste-terminal-ile-nasil-dosya-silinir-128227/ linkinden 15.08.2022 01:08:22 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video