PC HocasıDonanımMSI CreatorPro X17 Tanıtıldı! Canavarın Özellikleri Neler?
MSI CreatorPro X17

MSI CreatorPro X17 Tanıtıldı! Canavarın Özellikleri Neler?

   

Yeni HX işlemcileriyle beraber oyuncu laptop modellerini yenileyen MSI, bir de iş istasyonu modeli tanıttı. MSI CreatorPro X17 adıyla tanıtılan ve tam bir iş istasyonu canavarı olan seri, yine amiral gemisi modeller arasında yer almakta.

Bu kez iş istasyonu modellerinde gördüğümüz standart tasarımın dışına da çıktığını söyleyebileceğimiz yeni CreatorPro X17 modeline daha yakından bakalım da bu serinin artıları neymiş görelim.

MSI CreatorPro X17 Tasarımı

HX işlemci kullanan Titan modelinden söz etmiştik. Kuyruklu bir tasarım yapısı var ve kasa arkaya doğru da uzuyor demiştik. İşte aynı şeyleri bu model için de söylemem gerekecek.

Bu modelde de arkaya doğru uzayan bir kuyruk bölümü var. Bu bölümde de tıpkı titan serisinde olduğu gibi dev bir çıkış ızgarası var. Soğutma konusunda isteneni almak için bu denli geniş bir ızgara kullanıldığını düşünüyoruz.

Tekrar aynı benzetmeyi kullanacağım. Spor otomobillerin ön ızgarasına çok benzer, andıran bir yapı.

MSI CreatorPro X17

Arka kısımda kapak üzerinde de benzer bir yapı söz konusu. Burada gri renkli MSI logosunun kullanıldığı gözüküyor.

Laptop modelinin ekranını kaldırdığınız zaman ise  yine renkli bir klavye ve çok ince ekran çerçeveleri bizi karşılıyor.

MSI CreatorPro X17

Ekran çerçevelerinin ince olması böyle bir model için önemli çünkü modelin iş istasyonu olduğunu biliyoruz ve görüş alanının geniş olması önemli bir artı kazandıracaktır.

MSI CreatorPro X17 tasarımı için söyleyeceklerimiz bunlar. Teknik özelliklere de hızlıca bir bakış atalım.

MSI CreatorPro X17 Teknik Özellikleri Nasıl?

HX serisi işlemciler hem oyuncular için hem de iş odaklı kullanıcılar için en performanslı işlemciler. MSI CreatorPro X17, bu yeni serinin avantajlarını kullanıcılara sunmuş durumda. Özellikle 3D Render işlemleri için yüksek performans veren bir laptop modeli ortaya çıkarılmış.

Ekran Özellikleri

Yeni modelin en dikkat çekici kısmından yani ekrandan başlayalım. Profesyoneller için çok iyi bir performans sunan ekranda 4K çözünürlük değeri bulunuyor.

17.3 inçlik bir boyut sunan ekranda %100 DCI P3 renk gamı, True Pixel teknolojisi, Delta-E < 2 renk doğruluğu, True Color, calman verified gibi çok önemli artılar var. Profesyonellerin bir hayli işine yarayacaktır.

Ayrıca Autodesk, Ansys, Adobe gibi dev uygulamalar için tam uyum sunan serinin ISV sertifikasına sahip olduğunu da belirtelim.

İşlemci ve Ekran Kartı Özellikleri

Zaten tahmin etmişsinizdir ama işlemcinin yine i9-12900HX modeli olduğunu ekleyelim. Şu an için en güçlü işlemci modellerinden biri olan serinin 16 çekirdekli yapısı, profesyonel kullanıcıların da ihtiyacını karşılayacaktır.

5.00 GHz gibi bir saat hızını gördüğümüz işlemci için daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz, tam buraya işlemcinin tanıtımı sonrasında girdiğimiz yazımızı da ekliyoruz.

Grafik birimine geçtiğimizde ise iş odaklı bir seri sunulduğunu bir kez daha görüyoruz. En üst modelde Nvidia RTX A5500 ekran kartı karşımıza çıkıyor. 175W değerine kadar çıkan işlemci maksimum olarak 1640 MHz saat hızı sunuyor.

Sevindirici haber şu ki MSI CreatorPro X17 modelinde de MSI OverBoost teknolojisi var. Bu teknolojiyle beraber ortak toplam güçte 230W değerine kadar çıkılıyor.

MSI CreatorPro X17

Depolama ve RAM Konusu

DDR5 bellek desteği bulunan seride 4 X DDR5 şeklinde bir yerleşim var. Maksimum olarak 128 GB seviyesine kadar bellek kullanabiliyorsunuz.

Depolama alanında da Titan modelinde olduğu gibi 3 adet M.2 SSD NVMe PCIe Gen4 ve 1 adet M.2 SSD NVMe PCIe Gen5 bulunmakta.

MSI CreatorPro X17

Diğer Detaylar

  • SteelSeries ortalığı ile klavye
  • Wi-Fi 6E bağlantısı
  • Sonud by Dynaudio ses sistemi
  • 4 hücreli 99 Whr batarya
  • 3.3 kg ağırlık
  • IR HD 720p Webcam

Yeni MSI CreatorPro X17 modeli için açıklanan tüm özellikler bu şekilde. HX serisi ile profesyonellerin yeni gözdesi olacağı kesin. Ama şunu da unutmamak lazım ki fiyatlar çok önemli. Bir de onu görelim. Şu an fiyatlar belli değil.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/msi-creatorpro-x17-tanitildi-canavarin-ozellikleri-neler-128437/ linkinden 05.07.2022 00:07:23 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video