PC HocasıDonanımNvidia GeForce GTX 1080 Ti İncelemesi

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti İncelemesi

 

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti bu yılın en çok beklenen ekran kartı oldu. 1080 serisi Nvidia firmasının oyuncular için geliştirdiği en iyi GPU’su olması ile birlikte bu yılın iterasyonu ile birlikte Titan X’i bir kaç açıdan geride bırakmayı başarıyor. Gelin şimdi GTX 1080 Ti incelemesine yakından bir göz atalım.

Nvidia GTX 1080 Ti İncelemesi

Nvidia’nın bugüne kadarki en etkileyici GPU modelinin ötesinde, şirketin Pascal mimarisi adı altında bir yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı ve mükemmel bir sonuç ortaya çıkarttığı aşikar. GTX 1080 Ti bizlere şu özellikleri sunuyor:

CUDA: 3584

ROP: 88

Temel Saat Hızı: 1480 MHz

Arttırılmış Saat Hızı: 1582 MHz

Video Belleği: 11 GB GDDR5X

Bellek Saati: 5505 MHz

Bellek Veri Hızı: 11 Gbps (Bu bir çılgınlık adamım)

Form Faktör: Çift yuvalı

Güç Konektörleri: 1x 6 ve 1x 8

Bağlantı Noktaları: 3x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0

Özellikler

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti bizlere 3584 CUDA çekirdeği, 88 ROP ve çılgın teknik detaylar sunuyor. Adeta bir oyun içerisindeki en iyi bosslardan birisi olan Titan X’den sadece bir adım daha az video RAM belleği ile gelmesine karşın, 1080 Ti’ın 11 GB’lık GDDR5X VRAM’inin tamamlayıcısı daha hızlı 11 Gbps’ye ayarlanmış durumda. Bu durum da bize Nvidia’nın en hızlı Pascal kartını işaret ediyor.

Nvidia GTX 1080 Ti, performansı artıran 1480 MHz frekansta çalıştığı gibi, Boost clock ile birlikte 1582 MHz hızına kadar çıkabilen çılgının teki bence. GTX 1080 versiyonlarına göre Ti modeli daha fazla çekirdek ve VRAM ile birlikte çalışıyor. Hem karşılaştırma, hem de gerçek dünya oyunlarında performansı arttırıyor.

Tasarım ve Soğutma

Nvidia tarafından üretilmiş Pascal mimarili ekran kartlarından birisini gördüyseniz, hepsini gördünüz demektir. Harici olarak orjinal GeForce GTX 1080 ve yeni Ti modeli neredeyse birbirinden ayırt edilemiyor. Çünkü referans tasarımları birbirinin kopyası niteliğinde.

Şikayet ettiğimizden değil bakmayın. Nvidia’nın Founders Edition kartları için tasarımı ilk ortaya çıktığında her zaman bir hit olur. Ancak sonradan kullanıcılar aralarında ‘arkadaş eski kartlardan ne farkı var tasarım açısından ?’ diye tatlı sürtüşmeler her zaman oluyor.

Ancak yeni Nvidia GeForce GTX 1080 Ti serisinde kullanıcıların fark edeceği küçük bir değişiklik var. O da DVI bağlantı noktasının bulunmuyor olması. Ancak GTX 1080 Ti’ın bir DisplayPort ile bağlayabileceğiniz adaptör ile gelmesinden ötürü memnunuz.

DVI olmaması dezavantaj mı ?

Kesinlikle bir dezavantaj değil arkadaşlar. Nvidia daha iyi bir soğutma çözümü için daha fazla yer sağlamış oldu. Aslında Nvidia yeni hava akış sisteminin 1080’e göre iki kat daha iyi olduğunu söylüyor. Bakalım onu da önümüzdeki hafta inceleme videosunu çekeceğimiz 1080 Ti ile görmüş olacağız.

Oyun Performansı

Nvidia’nın yeni GTX 1080 Ti ekran kartı ile Battlefield 1 ve Doom gibi optimizasyonu sağlam oyunlarda 4K çözünürlükte 60 FPS değerlerine ulaşabiliyorsunuz. Bu kolay bir başarı olmasa da, optimizasyon gerçekten oyunlarda çok önemli.

Aslında Nvidia DirectX 12 tarafından optimize edilmiş oyun sürücüsünü piyasaya sürdükten sonra işler artı yönde değişmiş oldu. Tom Raider’da mesela 40 FPS’te çalıştırdığı gibi, Titan X’in 57 FPS’lik performansına erişememişti. Daha önceden GTX 1080’de görülen 20 FPS’i ikiye katlamış oldu.

3DMark performans testinde ise FireStrike Ultra bizlere 2000 ile 4000 puan farkları ile güzel sonuçlar veriyor. Daha da etkileyicisi ise Titan X’in önüne geçiyor.

En önemli nokta ise Nvidia GTX 1080 Ti bu işlemleri herhangi bir Overclock (hız aşırtma) yapmadan yapıyor olması. Nvidia kartın 2 GHz’e kadar çıkabileceğini iddia ederken, 1.7 ve 1.8 GHz aralığında istikrarlı bir şekilde çalışabiliyor.

Hoca Sonucu

Eğri oturmadan da doğruyu konuşabiliriz değil mi ? Nvidia bugüne kadarki en etkileyici ekran kartını tanıtmış oldu. Titan X’in oyun performansını eşleştirirken GTX 1080’den daha güçlü olduğunu söylememize bile gerek yok.

Ayrıca hız aşırtma potansiyeline sahip Nvidia‘nın en havalı kartlarından birisine bakıyorsunuz hocalar. Kartın Türkiye satış fiyatları açıklamıştı. Şuanda yurt dışında 1200 dolar ve civarında satılırken, Türkiye’de 3700 TL ve civarında satılıyor.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Yorum

  • Hocam rica etsem GTX 1080 Ti oyun testini yaparken War thunder, world of tanks, wicther 3, farcry primal, mafia 3, star wars battlefrond gibi oyunları tercih eder misiniz ?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video