PC HocasıDonanımNVIDIA RTX 30 Fiyatları Artacak mı?
NVIDIA RTX 30 fiyatları

NVIDIA RTX 30 Fiyatları Artacak mı?

   

Ekran kartı fiyatları dediğimiz zaman, şöyle bir kara bulutlar çöküyor. Bir zamanlar 2-3 bin TL karşılığında alınabilen ekran kartlarının, şimdilerde uçtuğunu görüyoruz. Döviz kurunun tabii ki etkisi büyük ama sadece bu da etkili değil. Pandemi ve madencilik olayları sonrasında yaşanan stok sorunları da fiyatları etkiledi. Sürekli zam haberleri de görür olduk. Geçtiğimiz gün yine bu konuda kötü bir haber geldi. NVIDIA RTX 30 fiyatları için kötü bir gelişme daha yaşandı.

Sessiz sedasız olsa da son seri NVIDIA ekran kartlarının Founders Edition modelleri için fiyatların arttığı ortaya çıktı. Peki bu konudan kullanıcılar nasıl etkilenecek?

NVIDIA RTX 30 Fiyatları Ne Kadar Arttı?

Baştan şunu belirteyim ki zamlar Avrupa ve İngiltere için yapıldı. FE dediğimiz ve temel model olarak gördüğümüz modeller için zam kararı alındı. %5-6 arasında değişen zam oranları, son kullanıcıları çok etkilemeyecek gibi duruyor.

Kaçırmayın: Intel Arc Alchemist ile RTX 3070 Ti Karşı Karşıya

Öyle ki daha çok 3.parti üreticilerin ekran kartları satın alınıyor ve bu kartlarda da fiyatlandırma biraz daha farklı oluyor. Özellikle ülkemiz için Founders Edition yani temel model çok gündeme gelen modeller değil.

NVIDIA RTX 30 fiyatları

Şu an için 3.parti üreticilerden ise ek bir açıklama ya da zam kararı gelmiş değil. Başta belirttiğim gibi zaten zam, AB ve İngiltere için yapılmış. Ülkemizi de etkileyecek mi ya da 3.parti üreticilerin sunduğu modeller üzerinde de fiyat artışına neden olacak mı bunu da yakında öğrenmiş oluruz.

Bir de şöyle bir durum var ki daha ne kadar etkileyecek? Zaten ülkemizde ekran kartı fiyatları malum uçuyor. Bu fiyatların üzerine ek zam kararları gelirse, ekran kartlarına ulaşmak çok daha zor olacaktır.

Zam Sonrasında FE modellerinin yeni Fiyatları 

  • RTX 3090 – 1649 Euro
  • RTX 3080 Ti – 1269 Euro
  • RTX 3080 – 759 Euro
  • RTX 3070 Ti – 649 Euro
  • RTX 3070 – 549 Euro
  • RTX 3060 Ti – 439 Euro

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/nvidia-rtx-30-fiyatlari-artacak-mi-122725/ linkinden 18.05.2022 20:05:00 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial