PC HocasıDonanımASUS ROG Zephyrus M16 GU603 Laptop Nasıl? Özellikleri Neler?
ROG Zephyrus M16 GU603

ASUS ROG Zephyrus M16 GU603 Laptop Nasıl? Özellikleri Neler?

 

ASUS, yakın zamanda ülkemizde yeni nesil bir gaming laptop modelini satışa sundu. ROG imzasını taşıyan ASUS ROG Zephyrus M16 GU603 sıra dışı ekranı, güçlü teknik donanımı ve dikkat çeken tasarımıyla, bu alanda yeni bir standart belirlemeye aday gibi duyuyor.

Peki özellikle ekran konusunda iddialı olan yeni nesil gaming laptop modelinin özellikleri neler? Tasarımı benzersiz kılan noktalar hangileri? Ekran ne kadar farklı? Gelin şimdi bu soruların cevaplarını verelim. İddialı iddialı diyoruz ama nasıl bir cihazdan söz ediyoruz detaylı bakalım.

İstediğiniz Bölüme Buradan Geçebilirsiniz.

 1. Zephyrus M16 GU603 Tasarımı Nasıl?
 2. Zephyrus M16 GU603 Ekran Özellikleri
 3. Zephyrus M16 GU603 Teknik Özellikleri
 4. Zephyrus M16 GU603 Pil Özellikleri ve Dayanma Süresi
 5. Zephyrus M16 GU603 Soğutma Sistemi ve Farkları
 6. Windows 10 ve Xbox Games Pass Artısı

ROG Zephyrus M16 GU603HE K8007 Tüm Özellikleri ve Tasarımı

Cihaz hakkında detaylara geçmeden önce, bir konuya açıklık getirmek lazım. Oyuncu laptop modellerini tercih edenler bilecektir, bu serilerde çok sayıda farklı konfigürasyon seçenekleri var. Her değişen kısımda, cihazın seri numarası ya da adına eklenen ekler değişiyor.

Kontrol ettiğim zaman da şu an için ülkemizde ROG Zephyrus M16 GU603HE K8007 serisinin satışta olduğunu gördüm.

Haliyle bu model üzerinden teknik özellikleri paylaşacağım. Zaten dış kasa ya da ekran kısmında bir değişim olmuyor. Yine diğer seçeneklerde yer alan artıları da teknik özellikleri verirken paylaşırız ama şu an için dediğimiz gibi bu modelin satışları var.

Bilgiyi de verdik. O zaman tasarımdan başlayalım da iddiasını konuşturan bir PC var mı yok mu görelim.

ROG Zephyrus M16 GU603

ROG Zephyrus M16 GU603 Tasarımı Nasıl?

Teknik özelliklerden bağımsız olarak tasarım çok hoşuma gitti diyebilirim. İki taraflı yapı var. Bazı detaylar var ki oyuncuları çok memnun edecek hareketi katıyor. Bazı detaylar var ki bilgisayarı profesyonel odaklı kullananlar için de istenen şık görüntüyü veriyor. Hem renk seçimi hem de genel tasarımda buna dikkat edilmiş.

Üst kısım (Dış Kasa) Tasarımı

ROG Zephyrus M16 GU603, sağlamlığı ve hafifliği ile öne çıkan magnezyum alüminyum bir kasa sunuyor. Üst kısımda bu kasa yapısıyla beraber oldukça ince bir yüzey olduğunu ve şık durduğunu görüyorsunuz. Mat siyah renk tercih edilen seride, kapak üzerinde güzel bir oynama yapılmış.

Kapak üzerinde CNC frezleme işlemi kullanılarak yapılan 8279 özel delik var. Üst kapağı çaprazlamasına ikiye bölün, bir tarafı bu deliklerden oluşuyor diyebilirim. Deliklerin tek esprisi hoş görüntü bırakması değil.

ROG Zephyrus M16 GU603

Bu kısımda bir de prizmatik film kullanılmış. Işık gelme açısına göre kasanın bu kısmında çok güzel bir parıltı ile karşılaşabiliyorsunuz. Açıkçası sunulan yapı iki kullanım odağı için de can alıcı olmuş.

Oyuncular için istenen parıltıyı sağlamış, profesyonel odaklı kullanıcılar için ek bir şıklık sağlamış. Kapak üzerinde vereceğim son detay ise şu olur ki ROG logosu ve yazısının yer aldığı bir simge alanı var. Tam köşede.

ROG Zephyrus M16 GU603

Dış Kısım ve Kapak Önemli Detaylar

 • CNC frezleme ile 8279 delik açılmış ve doğru ışıkta farklı renkler göstermesini sağlayan bir prizmatik film kullanılmış.
 • Magnezyum Alüminyum bir kasa var. Hafif ve sağlam.

İç Kısım (Klavye vb) Tasarımı

Kapağı açtınız. İç kısımda da nasıl bir tasarım yapısının sizi karşılayacağını mutlaka merak edeceksiniz. İç kısımda da rakiplere göre daha farklı yerleşim yapılmış. Numaratik tuşların olmadığı klavye tam ortalanmış.

RGB aydınlatmalı sessiz klavyenin hemen üzerinde birkaç kontrol tuşu ve ROG tuşuna yer verilmiş. Klavye işlevsellik olarakta oldukça iyi. Stealth tip klavye, 30 dB altında bir ses değeriyle rahatsız etmeden kolay kullanım sunuyor.

ROG Zephyrus M16 GU603

1.7 mm tuş mesafesinin olduğu klavye bölümünde ek bir artı daha var. O da güç tuşu üzerinde yer alan parmak izi sensörü. Dilerseniz parmak izi sensörü tanımlayarak, cihazınıza biyometrik olarak bir güvenlik önlemi de ekleyebiliyorsunuz.

ROG Zephyrus M16 GU603 tasarımı için bu güzel yerleşim, hoparlör ızgaralarıyla da desteklenmiş. İki yanda ince çizgiler halinde hoparlör ızgaraları var. Onun üst kısmında açma kapama tuşu ve alt bölümde de ekran gibi geniş tutulan Touchpad alanı yer alıyor. Genel tasarım yerleşimi başarılı.

Klavyenin dışında, iç kasa kısmında da yumuşak dokunuş hissi veren ince bir kaplama kullanılmış. Çok parmak izi bırakmayan kaplama, oyun oynarken avuç içinizi rahatlıkla yerleştirmenizi sağlıyor. Bana göre bir artı daha var.

Alt kısımda açık renk kullanıldığı zaman, bir süre sonra sürekli avuç içinizi koyduğunuz için çıkması zor bir renk kararması oluşuyor. ROG Zephyrus M16 GU603 modelinde kullanılan kaplama sayesinde ve zaten siyah renk kullanılmasıyla beraber böyle bir sorun oluşmayacağını düşünüyorum.

ROG Zephyrus M16 GU603

İç Kısım Önemli Detaylar

 • Klavye ortalanmış ve RGB aydınlatmaya sahip.
 • Stealth tipinde klavye 30 dB’in biraz daha altında bir çalışma sesi çıkarıyor. 1.7 mm tuş mesafesi var.
 • Güç tuşu aynı zamanda parmak izi sensörü.
 • TouchPad ekranda olduğu gibi geniş tutulmuş. Oran korunmuş. %20 daha büyük.
 • Klavyenin hemen yanlarında hoparlör ızgaraları var. Artık oyun oynarken ses arkaya gitmeyecek, neyse ki size gelecek. 🙂

Kaçırmayın: ASUS Zenbook 13 UX325 İncelemesi

Ekran Tasarımı ve Diğer Noktalar

ROG Zephyrus M16 GU603 tasarımı için son bölümü buraya ayırdım. Ekran kısmında bol bol söz edeceğim için kısa geçeceğim ama cihazın ekranı, tasarım olarak çok başarılı. Çerçeveleri bir hayli küçültülmüş olan ekran, 15.6 inç kasada 16 inç ekran boyutu sunulmasını sağlıyor.

Ayrıca ekran kısmında 180 derecelik Ergolift menteşe kullanılmış. Ekranı tam olarak açabiliyorsunuz. Ha dokunmatik ekran yok, bu bizim işimize ne kadar yarayacak diyebilirsiniz. Ama tasarımcıların bu yapıyı çok seveceğini düşünüyorum.

Diğer noktalar olarak belirttiğim kısımlar ise yan bölümler. ROG Zephyrus M16 GU603, bağlantıları yan bölümlerde sunuyor. Güç girişi de buna dahil. Ayrıca iki yanda da havalandırma delikleri yer almakta.

ROG Zephyrus M16 GU603

Ekran Tasarımı Önemli Detaylar

 • Çerçeveler çok ince. 15.6 inçlik kasada 16 inç ekran var.
 • 180 derece ergolift menteşeler, ekranın tam açılmasını sağlıyor.
 • Güç girişi dahil, bağlantı portları yanlarda kullanılmış.

Ölçüler: 35.5 x 24.3 x 1.99 ~ 1.99 cm

Ağırlık: Geniş ekrana karşın sadece 1.90 kg ağırlık.

Yanlarda Portlar: Güç girişi, HDMI 2.0b, LAN girişi, USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4, DP 1.4 ve PD 3.0 ile USB 3.2 Gen 2 Tip-C, USB 3.2 Gen 1, 3.5 mm ses jakı, MicroSD 4.0

ROG Zephyrus M16 GU603 gaming laptop tasarımı için vermediğim bir bilgi kalmadı diye düşünüyorum. Yine merak ettiğiniz bir tasarım ayrıntısı olabilir.

Gözden kaçırmışımdır. 🙂 Yorumlardan sorabilirsiniz. Böyle ballandıra ballandıra tasarımı anlatmışım gibi hissettim. Çünkü benim cihaza tasarım notum 10 üzerinden 10 oldu. 🙂

Ama daha yol uzun. ROG Zephyrus M16 GU603 teknik özellikleri var, ekranı var yani var oğlu var. Daha fazla zamanınızı çalmayayım ve hemen benzersiz denilen ekrana geçeyim.

ROG Zephyrus M16 GU603

ROG Zephyrus M16 GU603 Ekran Özellikleri

Bundan 5-6 sene öncesine gidelim. 15.6 inç olup 1080p çözünürlük gördüğümüz zaman seviniyorduk. Çünkü çoğu kullanıcı 1366 X 768 çözünürlükle yetiniyordu. Standart buydu.

Şimdi geldiğimiz noktada ise Full HD çözünürlük değerinin bile yüzüne bakmamaya başladık. İşte size örnek ROG Zephyrus M16 GU603. Oyuncu laptop modelinde 2K çözünürlüğün bile üzerine çıkılmış.

2.5K denen ve sektörde yeni nokta olacağını düşündüğümüz ekran çözünürlük değeri seçilmiş. Henüz bir iki modelde 2.5K ekran gördüm. ROG Zephyrus M16 GU603 bunlardan biri oldu. Ekran 2560 X 1600 piksel. Yani geniş ekran oranına geçilmiş.

ROG Zephyrus M16 GU603

Ekran oranı bu çözünürlük nedeniyle 16:10. İlk baktığınızda sanki bilgisayarın ekranı yukarı doğru biraz daha uzun gelebilir ama bu son dönemin standardı olacak gibi duruyor. Çözünürlük açısından çok iyi değerler.

ROG Zephyrus M16 GU603 ekran artısı da bunlarla sınırlı tutulmamış. Ekran aynı zamanda 165 Hz yenileme hızı ve 3 ms tepki süresi değerine sahip. Oyuncuların farkı kesinlikle hissedeceğini düşünüyorum.

Diğer taraftan yansımasız ekran kullanılmış ve %94 ekran gövde oranıyla laptop modelleri için rekor kırılmış. Ek olarak öne çıkan 3 artı daha var. Onları ayrıca ele alacağım.

ROG Zephyrus M16 GU603

Dolby Vision Desteği: Standart HDR görüntüleri geliştirip, daha doygun ve daha dinamik görüntüler sunulmasını sağlıyor.

Pantone Onayı: Pantone renk doğrulama gereksinimlerini karşılayan cihaz, maksimum doğrulukta renkleri sunduğunu onaylatmış.

Adaptive Sync Teknolojisi: Bunu harici ekranlardan da biliyoruz. Görüntülerde ya da kare geçişlerinde yırtılmaların önüne geçen bir ekran teknolojisi. GPU’nun kare hızlarıyla senkronize olarak çalışan sistem, görüntülerde kayma ya da yırtılmalar oluşmasını engelliyor.

ROG Zephyrus M16 GU603 Ekran Notları

 • 15.6 kasa içerisinde 16 inç ekran
 • 2.5K çözünürlük. 2560 X 1600 piksel
 • IPS-Level Yansımasız ekran paneli
 • 16:10 geniş ekran oranı
 • %100 DCI-P3 kapsamı
 • Adaptive Sync teknolojisi
 • Dünyada ilk QHD 165Hz yenileme hızı ve 3 ms tepki süresi veren ekranı ****
 • Pantone onayı
 • Dolby Vision desteği
 • 500 NIT parlaklık
 • 1200:1 kontrast oranı

ROG Zephyrus M16 GU603

Ekran, bu cihazın en baba özelliği gibi duruyor. Sektör standartlarına göre değerlendirecek olursam, zaten dediğim gibi yeni bir dönem başlamış olacak. Bunu sadece ROG Zephyrus M16 GU603 özelinde söylemiyorum. Yavaş yavaş 2.5K desteğini duymaya başladım.

Sıkılmadınız umarım. 🙂 Haliyle günümüz döviz kurları nedeniyle, böyle bir cihaz alacaksanız biraz yüklü ödeme yapacaksınız. Uzatıyorum ama karar vermenize tam olarak yardımcı olmak istiyorum. Evet hala benimleyseniz, teknik özelliklere geçelim.

ROG Zephyrus M16 GU603 Teknik Özellikleri

Şimdi sizi en başa döndürmekle uğraştırmayacağım. Giriş kısmında bir şey söylemiştik. Her cihazın farklı isimleri var. Konfigürasyon seçeneklerine göre bu isimler değişiyor. Ülkemizde şu an satışta olan cihaz, ROG Zephyrus M16 GU603HE K8007 olarak geçiyor. Buna göre teknik bilgileri vereceğimi söylemiştim. Ama diğer seçeneklerden de konuşacağız.

İşlemci – 11.nesil Intel i7-11800H

H serisini ve 11.nesil işlemcileri en az 1-2 sene daha yaygın bir şekilde göreceğiz. Yakında 12.neslin gelmesi bekleniyor ama geçiş zaman alacaktır. Kaldı ki 11.nesil şu an için en güncel, en güçlü nesil. Oyuncu bilgisayarlarında da en yaygın kullanılan model Intel i7-11800H modeli olacak gibi duruyor.

İşlemcide 8 çekirdekli bir yapı görüyoruz. 16 iş parçacığı ve 8 çekirdek, 2.30 GHz temel saat hızı sunuyor. Boost saat hızı ile beraber işlemci maksimum olarak 4.60 GHz seviyelerine kadar çıkabiliyor.

Performans ihtiyacına ve oyun durumuna göre bu değişecektir. Özellikle oyunlarda 4 GHz değerlerini aşarsınız diyebilirim.

2021 yılının 2.çeyreğinde gelen işlemcinin yeni nesil üretim sürecinden çıktığını da eklemek istiyorum. 10 nm SuperFin teknolojisinden çıkan seri, haliyle biraz daha verimli. 45W maks TDP değeri görüyoruz. Bir de down yani düşük TDP değeri var. İşlem gücü az olduğu durumlarda 35W.

ROG Zephyrus M16 GU603 işlemci Notları

 • Üretim Teknolojisi: 10 nm SuperFin teknolojisi
 • Çekirdek Sayısı: 8 çekirdekli işlemci ve 16 iş parçacığı var
 • Bellek: 24 MB Intel Smart Cache
 • Temelde hız: 2.30 GHz
 • Boost ile Hız: 4.60 GHz’e kadar
 • TDP Değeri: 45W. Minimum değerde 35W
 • Desteklenen Maks Bellek: 128 GB
 • Eski Nesle Göre Artış: %35 daha iyi

Diğer Seçeneklerde Neler Var?

Bu bizim söz ettiğimiz modelde yer alan işlemci. Ama serinin en yüksek Intel i9-11900H işlemcisine sahip olduğunu da ekleyelim. Şu an i9 modeli ülkemizde göremedim. Belki satışa çıkar belki çıkmaz emin değilim.

İşlemci durumunu anlamışsak, hemen ekran kartına geçiyorum.

ROG Zephyrus M16 GU603

Ekran Kartı – NVIDIA RTX 3050 Tİ 4 GB

Nvidia’nın bu yıl içerisinde, hatta çok yakın bir zamanda sunduğu ekran kartından söz ediyoruz. GPU birimi, giriş ile orta seviye arasında konumlanabilir. Ama watt değeri düşünülecek olursa, orta segment diyebiliriz. NVIDIA bu seride 2560 CUDA çekirdeği kullanıyor.

Hem Tensör çekirdekler hem de RT çekirdekler var. Yani DLSS teknolojisini de RTX teknolojisini de kullanabiliyorsunuz. Ne kadar verimli kullanıldığı konusunda tabii ki ROG Zephyrus M16 GU603 testlerine bakmak gerekecek.

Bellek kısmına bakıldığında seri, 4 GB GDDR6 bellek kullanıyor. Belki burada 4 GB olması, 2.5K çözünürlük için bir tık düşüşe neden olabilir. Ama dediğimiz gibi oyun testlerine bakmak lazım.

Onun dışında ASUS’un söylediği, watt değeri sayesinde GPU’nun 1585 MHz değerine kadar çıkabildiği. 60W için bu değerin elde edildiği söyleniyor. Ama Dynamic Boost ile 75W değeri olduğunu da biliyoruz. Yani Asus, ekran kartını olabildiğince güçlü ve verimli olarak beslemiş.

ROG Zephyrus M16 GU603 GPU Notları

 • Çekirdek Sayısı: 2560 CUDA çekirdek
 • DLSS ve RTX desteği: Var
 • Bellek: 4 GB GDDR6
 • Mimari: Ampere
 • GPU Watt: 35 ile 80W arası değişiyor – Bu Nvidia’nın belirlediği değer. ROG modeli için yukarıda söz ettik.
 • Bellek Arayüzü: 128 bit bellek arayüzü.

Diğer Seçeneklerde Neler Var?

Yine ülkemizde satılan modelde görmedim ama seride RTX 3070 ekran kartının da olduğunu biliyoruz.

Evet işlemci ve ekran kartı birbirini destekleyecektir. Gönül ister RTX 3070 ekran kartlı modele ulaşalım ve fiyatı da değişmesin ama bu çok mümkün değil. 🙂

ROG Zephyrus M16 GU603

RAM ve Depolama Birimi

RAM ve depolama birimi, oyuncu bilgisayarları için en kolay yükseltilen bölümler. ROG Zephyrus M16 GU603 RAM ve depolama biriminde ise biraz farklı bir seçim sunuyor. Evet kolay yükseltme yapabiliyorsunuz bunu belirterek başlayalım.

RAM kısmında ise 8 GB DDR4 lehimli, yani bütünleşik RAM kullanılmış. Bunu değiştirmek mümkün değil. Cihazın içerisinde bir de 8 GB DDR4 3200 SO-DIMM RAM kullanılmış. Bu RAM için ise değişiklik yapabiliyorsunuz. 32 GB RAM takabilirsiniz. Toplam kapasiteniz ise 40 GB maksimum olabiliyor.

Depolama birimine gelince cihaz içerisinde 512 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD depolama birimi yer alıyor. Burada da yükseltme için ek slotlar kullanılmış. 512 GB temel versiyonu belki size yeterli gelmeyebilir.

 • RAM: 8 GB DDR4 dahili + 8 GB DDR4 3200 MHz – 40 GB maks yükseltilebilir.
 • Depolama: 512 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD

Teknik özellikleri bitirdiğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 🙂 Güzel bir konuya daha dokunmak istiyorum. Oyuncu bilgisayarlarında çok fazla önemsenmiyor olsa da pil durumu.

ROG Zephyrus M16 GU603

 Zephyrus M16 GU603 Pil Özellikleri ve Dayanma Süresi

Şaşırtıcı bir şekilde bilgisayar içerisinde 90 Wh geniş pil bulunuyor. Yüksek kapasiteli pil, 16.6 saate kadar kullanım ömrü sunuyor. Tabii ki bu süre sizin kullanım durumunuza göre değişiklik gösterebilir. ASUS’un sitesinde gördüğüm, 10 saate kadar video oynatma desteği sunulduğu.

ROG Zephyrus M16 GU603 gibi bir oyun bilgisayarı için bunlar çok iddialı değerler. Altını çiziyorum oyun bilgisayarından söz ediyoruz. Tabii ki burada işlemcinin artısını da unutmamak lazım.

10 nm SuperFin üretim teknolojisine geçen işlemciler, pil konusunda çok daha tasarruflu.

ROG Zephyrus M16 GU603 pil dayanma süresi konusunda olduğu kadar şarj süresinde de iddialı. Şarj konusunda 30 dakika içerisinde %50 şarj olabilecek şekilde hızlı şarj desteği var. Ayrıca yeni işlemcilerle beraber gelen Thunderbolt 4 desteğiyle, çok yönlü Type C şarj imkanı da sunuluyor. Bu da önemli bir avantaj.

Pil Notları

 • Pil: 90Wh geniş pil
 • Hızlı Şarj: Var. 30 dakikada %50
 • Çok Yönlü Şarj: Thunderbolt 4 ile Type C üzerinden şarj
 • Pil dayanma süresi: 10 saate kadar video oynatma süresi. Kullanıma bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Epey yol aldık dostlar. Okumaktan yorulmadınız umarım. Zira ben anlatmaktan yorulmadım. 🙂 ROG Zephyrus M16 GU603 özellikleri için daha söyleyeceklerimiz var.  Mesela soğutma sistemi.

ROG Zephyrus M16 GU603

 Zephyrus M16 GU603 Soğutma Sistemi ve Farkları

Soğutma sistemi, en güçlüsü için hazırlanmış. Intel 11.nesil işlemciler, anlık güç yüklenmeleri nedeniyle ısınabiliyor. Bunu engellemek adına ROG cihaz özel bir soğutma sistemiyle geliyor. Bölümlere ayırarak inceleyelim.

Sıvı Metal Macun: ROG Zephyrus M16 GU603 soğutma sistemi için önemli avantajlardan birisi, sıvı metal macun. Standart macun yerine, 10 dereceye kadar sıcaklık düşüşü sağlayan sıvı metal macunlar kullanılmış. Bu ilk adım olmuş ve temel sağlam atılmış.

ROG Zephyrus M16 GU603

Kendi Kendini Temizleyen Sistem: ROG Zephyrus M16 GU603 özellikleri kısmında söyledik mi hatırlamıyorum ama cihazda 2 adet arc flow fan bulunuyor. Bu fanlar ise kendi kendini temizleyen soğutma sistemini destekliyor. Fanlarda ve soğutma bloklarında toz birikmesini önleyen bir sistemden söz ediyoruz.

ROG Zephyrus M16 GU603

Yeni Kanatçık Sistemi: Daha iyi ısı dağılımı ve daha iyi soğutma performansı için 0,15 mm kadar incelikte 252 soğutucu kanatçık bulunan sistemde, akış kararlı olacak şekilde ayarlanmış.

Isı Boruları: Soğutma sistemleri için olmazsa olmaz olan ısı boruları, tabii ki ROG Zephyrus M16 GU603 içerisinde de yer alıyor. 6 adet ısı borusunun kullanıldığı sistemde, hem CPU hem GPU hem VRAM hem de VRM devresinden ısının uzaklaştırılması sağlanıyor.

Yeni Fan Yapısı: Yukarıda dediğimiz gibi Ark Slow özel fanlar kullanılmakta. 2 adet olan fanlar, 84 kanatçık ya da bıçak diyebileceğimiz birim ile geliyor. Yüksek performanslı fanlar, hem sessiz hem de güçlü.

Tabii ki fanların hızını yazılım üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Ama bir de şu var ki sessiz çalışma modu denen bir mod bulunmakta. Bu modda eğer GPU ile CPU ısısı 50 derece altına inmişse, 0 dB için fanlar duruyor.

İşte ROG Zephyrus M16 GU603 soğutma sistemi de böyle. Dediğim gibi en iyisi için hazırlanmış olan bir soğutma sistemi. Yani i9 ve RTX 3070 ikilisine hazır olan bir teknoloji. Haliyle RTX 3050 Tİ ve i7 işlemci için rahat rahat yeterli geleceğini düşünüyorum.

Yine bitti sanmışsanız, yine sizi üzeceğim. 🙂 Çünkü daha anlatacaklarımız var. ROG Zephyrus M16 GU603 özellikleri ve tasarımı açısından bunu hak eden bir cihaz. Hemen diğer özelliklerle devam ediyorum.

ROG Zephyrus M16 GU603

Ses Sistemi Nasıl? Yeterli mi?

Oyuncu bilgisayarlarında ses sistemi tercihi kişiden kişiye değişiyor. Kimi kullanıcılar oyunlardaki sesi daha net algılamak adına, kulaklık tercih ediyor. Kimi kullanıcılar ise iyi bir ses sisteminin yeterli olacağını düşünüyor.

Yani Asus bu konuda iddialıyım demiş. Tabii ki belli testleri yapmak lazım ama paylaşılan değerler de gerçekten iddialı. Cihazda 2+4 ses sistemi var.

Dolby Atmos desteğinin olduğu Hi-Res 2 x2W tweeter ve Dual force cancelling 4x2W Woofer bulunan bir ses sisteminden söz ediyoruz.

6 hoparlörün olduğu sisteme ek olarak bir de 3D mikrofonlar var. Yapay zeka destekli iki yönlü gürültü önleme özelliğine sahip olan mikrofonlar, özellikler yayıncıların çok fazla işine yarayacaktır.

Ses Sistemi Notlar

 • 2 X 2W Tweeter
 • 4 X 2W Woofer
 • Dolby Atmos desteği
 • Yapay Zeka destekli çift yönlü gürültü engelleme teknolojili 3D mikrofonlar.

ROG Zephyrus M16 GU603

Armoury Crate Yazılım Artısı

ROG Zephyrus M16 GU603 özellikleri için bir çatı altında toplama yaptık. Detaya indiğimiz oldu, sıkmamak adına hızlı geçtiğimiz oldu ama cihaz genel olarak bu şekilde. E ne kaldı? Tabii ki yazılım artıları.

Üstlerde, klavye bölümünde bir ROG tuşundan söz etmiştik. Klavyenin üst kısmında yer alan bu tuşa bastığınız zaman Armoury Crate yazılımı açılıyor. Bu yazılım aracılığıyla ise her şeyi yapmanız mümkün. Aklıma gelenleri yazayım.

 • Oyunlar için ayarlamalar yapabilirsiniz.
 • Sisteminizde yüklü oyunların algılanmasını ve buna göre otomatik ayarlamalar yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • RGB aydınlatmaları yönetebilirsiniz. Destekli çevre birimlerininkiler de dahil.
 • Güncellemeleri buradan gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çeşitli tuş düzenlemelerini, TouchPad açma kapama ayarlarını buradan yapabilirsiniz.
 • Sistemin performanslı mı yoksa sessiz mi çalışacağını buradan kontrol edebilirsiniz.
 • Sistem Bilgilerini kontrol edebilirsiniz.
 • Bu ve bunlara benzer daha birçok kontrolü gerçekleştirebilirsiniz.

Kesinlikle ROG Zephyrus M16 GU603 için mutlaka yararlanılması gerekilen bir yazılım diyebilirim.

Evet son bir toparlama yapmadan önce, işletim sistemi artısından da söz edelim. Sonrasında genel özellik tablosunu hazırlayalım ve genel toplama ile artık ROG Zephyrus M16 GU603 değerlendirmemizin sonuna gelelim.

Windows 10 ve Xbox Games Pass Artısı

Cihazı satın aldığınız zaman, Windows 10 işletim sistemi de beraberinde geliyor. Tekrar Windows 10 kurulumu yapmanız ya da lisans satın almanız gerekmiyor. Bu sayede hem sorunsuz bir şekilde işletim sistemi güncellemelerini alıyorsunuz hem de bilgisayarınızın kapağını açtığınız gibi kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

ROG Zephyrus M16 GU603 burada bir avantaj daha sunuyor. O da Xbox Game Pass PC sistemi. Önce bilmeyenler için sistemin ne olduğuna bakalım.

ROG Zephyrus M16 GU603

Xbox Game Pass PC Nedir? : Microsoft tarafından sunulan Xbox Game Pass PC, Windows 10 lisansınızın bulunduğu bilgisayarlarda kullanabileceğiniz dijital oyun aboneliği sistemi. Bilgisayarınızdan bu aboneliğe üye oluyorsunuz ve aylık belli bir abonelik ücreti karşılığında 100’ün üzerinde oyuna erişim sağlıyorsunuz.

İstediğiniz zaman abonelik sisteminden çıkabiliyor ya da istediğiniz zaman yenileyebiliyorsunuz. Sisteme her ay düzenli olarak yeni oyunların eklendiğini de ekleyelim.

ROG Zephyrus M16 GU603

ASUS’un sitesini kontrol ettiğim zaman ise Windows 10 lisanslı bir ROG Zephyrus M16 GU603 cihaz aldığınız zaman, 1 aylık Xbox Game Pass PC aboneliğinin verildiğini görüyorum. Böyle de bir avantajı var.

Evet dostlar. ROG Zephyrus M16 GU603 özellikleri, tasarımı, yazılım konusunda artıları gibi birçok noktayı ele aldık. Genel bir özellik tablosunu da hemen aşağı ekliyorum.

Yine de merak ettiğiniz bir şey olursa bizlere yazabilirsiniz. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum. 🙂 Yeni M16 GU603 modelini tercih edenlere de iyi oyunlar diliyorum.

ROG Zephyrus M16 GU603HE K8007 Özellik Tablosu

İşlemci: Intel Core i7-11800H 2.3 GHz temel saat hızı. 4.6 GHz Turbo boost
Ekran Kartı: NVIDIA RTX 3050 Ti 4 GB GDDR6
GPU Watt: ROG Boost ile 60W’ta 1585 MHz
Ekran: 16 inç WQXGA (2560 X 1600) 16:10 IPS-Level ekran
Yenileme Hız: Dünyanın ilk QHD 165Hz-3ms paneli, Dolby Atmos desteği
Parlaklık: 500 NIT parlaklık
Kontrast: 1200:1 oran
Pantone  Var
RAM: 8 GB DDR4 dahili + 8 GB DDR4 3200 MHz – Maks 40 GB
Depolama: 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
Bağlantı: Wi-Fi 6(802.11ax) + Bluetooth 5.2 (Dual band) 2*2
Kamera: 720p HD kamera
Ses Sistemi: 2x2W tweeter + 4x2W woofer
Mikrofon: Çift taraflı gürültü engellemeli 3D mikrofon
ThunderBolt4 Var
Adaptör: 180W AC Adaptör
Pil: 4 hücreli 90 WHrs
Sistem: Windows 10
Ölçüler: 35.5 x 24.3 x 1.99 ~ 1.99 cm, 1.9 kg

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/rog-zephyrus-m16-gu603-laptop-nasil-ozellikleri-neler-118650/ linkinden 28.10.2021 18:10:12 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

2 Yorum

  • Merhaba, Şu an hepsiburada üzerinden 18.500 TL gibi bir fiyatla satılıyor. Zaman zaman kampanyalara göre fiyat aşağı ya da yukarı yönde biraz değişebiliyor ama genel olarak 18-20 bin TL arasında değişiyor diyebiliriz.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad