PC HocasıDonanımSnapdragon 8 Plus Gen 1 Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

Snapdragon 8 Plus Gen 1 Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

   

Akıllı telefonlarda kullanılan işlemciler artık farklı bir boyuta geldi. Performans konusunda çok daha iyi modeller karşımıza çıkıyor. Sektörde kıyasıya bir yarış olduğu da bir gerçek. İşte tüm bu yarış içerisinde çıtayı biraz daha öteye taşıyacak olan işlemcilerden biri olması beklenen Snapdragon 8 Plus Gen 1 modeli de sonunda tanıtıldı.

Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisinin güncellenmiş ve güçlendirilmiş versiyonu olarak duyurulan yeni seri, bundan sonra gelecek olan amiral gemisi akıllı telefonlarını süsleyecek. Peki yeni mobil işlemci de nasıl özellikler var?

Snapdragon 8 Plus Gen 1  Özellikleri ve Açıklanan Detaylar

Yeni nesil mobil işlemci, TSMC imzalı N4 üretim teknolojisinde çıkıyor. Amiral gemisi modeli, bu yapıyla beraber daha önce de gördüğümüz mimarinin güncellenmiş halini sunuyor desek yeridir.

Kaçırmayın: Mi Band 7 Ortaya Çıktı

Tabii güncellenmiş yapıyla beraber saat hızlarında da bir değişikliğe gidildiğini, artış olduğunu görüyoruz. Model için açıklanan değerler hemen aşağıda.

Snapdragon 8 Plus Gen 1

Snapdragon 8 Plus Gen 1  Çekirdek Kümeleri ve Saat Hızları

  • 4 adet Cortex A510 çekirdek 2.0 GHz saat hızı
  • 3 adet Cortex A710 çekirdek 2.8 GHz saat hızı
  • 1 adet Cortex-X2 çekirdek 3.2 GHz saat hızı

Değerlere baktığımız zaman, Snapdragon 8 Gen 1 modeline göre %10 kadar daha hızlı CPU sunulduğunu görüyoruz.

Snapdragon 8 Plus Gen 1

Genel olarak CPU gücündeki artışa bakacak olursak bu artışın da %30 seviyesinde olduğunu eklemek lazım.

Sadece CPU hızında ve gücünde yaşanan artış dikkat çekmiyor. Aynı zamanda GPU biriminde de hem hız hem güç bakımından artış var. Yine Adreno serisi GPU birimini barındıran Snapdragon 8 Plus Gen 1, GPU hızı konusunda da %10 oranında daha iyi.

Snapdragon 8 Plus Gen 1

Güncellenmiş ve daha güçlü bir hale getirilmiş olan serinin bu yılın 3.çeyreği itibariyle akıllı telefonlarda yer almaya başlaması bekleniyor. Bu demek oluyor ki her an yeni işlemciye sahip bir akıllı telefon tanıtılabilir. Artık ilk model hangisi olacak bilemiyoruz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/snapdragon-8-plus-gen-1-tanitildi-ozellikleri-neler-127575/ linkinden 14.08.2022 23:08:28 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video