PC HocasıHaberlerSon Dakika: Google Türkiye’den Çekildi mi? Bir Açıklama Daha Geldi
Google

Son Dakika: Google Türkiye’den Çekildi mi? Bir Açıklama Daha Geldi

Google’ın, Rekabet Kurumu cezası sonrasında Türkiye’de Android akıllı telefonlar için lisans vermeyi bırakacağı ve Google servislerinin artık yeni telefonlarda kullanılmayacağı açıklanmıştı. Ülkemizde satılan akıllı telefonlarda Google servislerinin kullanılamayacağının açıklanmasının hemen sonrasında Google tarafından bir açıklama daha yayınlandı. Yayınlanan yeni açıklama ile durum net bir şekilde ortaya konuluyor.

Google, bir süreliğine yeni telefonlara destek vermeyecek

Google tarafından yapılan açıklama hem detaylandırıldı hem de güncellendi. Yapılan açıklamada yer alan ifadeler ise şöyle:

İşte güncellenmiş olan Google açıklaması:

“2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptık.

Dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk. Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz.

Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür.

Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor. Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor.

Google

Çalışmalar yoğun bir şekilde devam edecek ve Rekabet Kurumu ile anlaşılmaya çalışılacak

Bu da Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu.

Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu.

Google

Eski cihazlarda Google servisleri kullanılmaya devam edecek

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek.

Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek. Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyoruz. Bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.”

Yapılan açıklama durumu özetliyor. Açıklamaya baktığımız zaman şunu net bir şekilde görüyoruz ki eski cihazlar için Google servisleri kullanılmaya devam edecek. Şu an satışta olan cihazlar için de aynı durum geçerli olacak. Bundan sonra satılacak olan yeni telefonlar ise sorun çözülene kadar servisleri kullanamayacak. Buradan Rekabet Kurumu’nun kararı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Galaxy Fold 2 Fiyatı için Yeni Bilgiler Sızdı
Etiketler

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement