PC HocasıİnternetWindows 7’de Wanna Cry Virüsünden Korunmak İçin Bu Adımları Uygulayın

Windows 7’de Wanna Cry Virüsünden Korunmak İçin Bu Adımları Uygulayın

 

Dünya genelinde Wanna Cry virüsü ile mücadele devam ederken, firmalar ve kullanıcılar bu virüse çare arıyor. Son olaylardan sonra Wanna Cry virüsü 159 ülkeye yayılmayı başararak dünya genelinde ‘en tehlikeli virüs’ kategorisine adını yazdırdı. Peki Windows 7 kullanıcıları bu virüsten nasıl korunabilir ?

Windows 7’de Alınması Gereken Kritik Önlem

İlk olarak Windows 7 kullanıcılarından başlayacağız hocalar. Sonrasında ise Windows 10 kullanıcıları için yapılması gereken adımları teker teker rehber halinde sunacağız. Her şeyden önce Wanna Cry virüsünden korunmak için windows diskinizin mutlaka güncel yedeğini almayı ihmal etmeyin. Diskinize bulaşacak olan virüs sadece sizi diskten eder. Verilerinizi yedeklediğiniz için ‘gitti tüm verilerim’ gibi soru işaretleri ile karşılaşmazsınız.

Gelelim Windows 7 kullanıcıları için Wanna Cry virüsüne karşı alacağımız önleme. İlk olarak aşağıdaki adımları uygulamaya başlayın.

❱ Başlat – Denetim masası seçeneklerine tıklayarak Windows Güvenlik Duvarı seçeneğine tıkayın.

Windows güvenlik duvarı sekmesine giriş yaptıktan sonra ‘Windows Güvenlik Duvarı’nı etkinleştir veya devre dışı bırak’ seçeneğine tıklayarak işlemlere devam ediyoruz.

Aşağıdaki görselde eğer Windows Güvenlik Duvarınız açık değilse açmanızı ve aşağıdaki gibi işaretlemenizi tavsiye ediyoruz. Dün gelen Windows güncellemesinden sonra artık Wanna Cry için Windows tespitleri başlatıldı.

Hemen ardından aşağıdaki görseldeki gibi ‘Gelişmiş ayarlar’ sekmesine tıklayın ve asıl işlemleri yapacağımız menüye giriş yapalım.

Şimdi bu bölümde toplamda iki adet ‘yeni kural’ tanımı yapacağız. İlki 445 TCP IB_Block ikincisi ise 445 UDP IB_Block şeklinde olacak. Bu işlemler manuel olarak yapılabildiği gibi, Driver Booster gibi programlar otomatik olarak işlemleri sizin yerinize yapabiliyor.

Aşağıdaki adımları izleyerek teker teker işlemleri uygulayın.

En son olarak Gelişmiş Güvenlik sekmesinde bloklamamızı gerçekleştirdik. Bu şekilde ilk işlemi tamamladıktan sonra hemen ikinci işlemimize geçiyoruz.

Tekrar yeni kural ataması yaparak ikinci işlem için adımları izleyin.

Son işlemleri de tamamladıktan sonra Wanna Cry için Windows 7’de blocklama yöntemini kullanarak önlemimizi almış oluyoruz. Bu %100 çözüm değildir ancak hiç önlem almamaktansa, bu tür önlemleri alarak kendimizi sağlama almamız için kritik adımlardan bir tanesidir.

Eğer Wanna Cry hakkında merak ettikleriniz veya sormak istediğiniz sorular varsa, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

7 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video