reklam
Ana SayfaDonanım1600 TL Fiyat/Performans PC Toplama Rehberi!

1600 TL Fiyat/Performans PC Toplama Rehberi!

, PC Hocası

Merhaba hocalar, bir sistem toplama rehberi ile yeniden karşınızdayız. Bu rehberimizde Intel’in yeni güncellediği Celeron işlemci kullanarak oluşturduğumuz sistemimize değineceğiz. Dolar bazında en uygun fiyat ile en iyi performansı hedeflediğimiz sistemimizi incelemeye başlayalım.

İşlemci

, PC Hocası

Sistemimizin ana parçası işlemcide tercihimiz düşük bütçelerin dostu Intel Celeron G3930 işlemci oldu. Bir oyun bilgisayarında Celeron ne yapabilir ki dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin aynı soruyu bizlerde sorduk ve Intel yeniden güncellediği Celeron işlemciyi önümüze sundu.

Giriş segmentte oldukça başarılı olduğu görülen Celeron gerçekten şaşırtıcı derecede performans sunuyor. İşlemcimizin özelliklerine bakacak olursak: üzerinde 2 çekirdek bulunan işlemci, 2.9 Ghz hızında çalışıyor. LGA1151 soket kullanan işlemcimiz Kaby Lake mimarisi üzerine 14nm üretim süreci ile üretildi. İçerisinde stok fanı bulunan işlemcinin kullandığı güç değeri 51W iken satış fiyatı 172 Türk lirası.

, PC Hocası

Anakart

Anakart tarafında ise artık Türkiye’de hemen hemen en çok kullanılan ve deyim yerindeyse milli olan anakart MSI H110M PRO-VD modelini tercih ettik. Sunduğu performans, uzun kullanım ömrü ve uygun fiyatı ile oldukça rağbet gören kartımıza bizde sistemimizde yer verdik.

Kartımızın üzerinde 2 adet 2133Mhz destekli DDR4 RAM slotu, 4 adet USB 3.1 ve 4 adet SATA6 slotu bulunuyor. 1151 sokete sahip tüm Intel işlemciler ile uyum gösteren kartımızın uygun kasa tipi mATX. Anakartımızın fiyatı ise 249 Türk lirası.

, PC Hocası

, PC Hocası

Ekran kartı

Belkide her rehber ve incelemede değinmekten en fazla keyif aldığımız kısma geldik. Çektiği yükler ile gönlümüze taht kuran ekran kartı tercihimiz MSI GT1030 AERO ITX oldu. Tek fanlı yapısına rağmen çift fanlı kartlara yakın performans sunan kartımızın 2 GB GDDR5 belleği bulunuyor.

1205Mhz çekirdek hızına sahip kartın overclock ile bu hızı 1512Mhz‘e çıkartabiliyor. 384 CUDA çekirdeği ve 64 Bit bellek arayüzüne sahip kart üzerinde birer adet DVI ve HDMI çıkışları bulunuyor. Kartımızın 30W güç ile maksimum sunduğu çözünürlük 7680×4320 iken satış fiyatı 369 Türk lirası.

, PC Hocası

, PC Hocası

RAM

Bill amcanın da dediği gibi atı her ne kadar yem koşturuyorsa bilgisayarı da coşturan RAM oluyor. RAM tarafında da tercihimiz GSKILL 8 GB Aegis oldu. DDR4 kanallı RAM’imiz 2133Mhz ile anakartımıza tam uyum sağlarken gecikme konusunda da CL15 değerini sunuyor. Oldukça yakışıklı olan bu abimizin değeri ise 425 Türk lirası.

, PC Hocası

Depolama

Geldik sistemimizin hafızasına. Her inceleme ve rehberde ne kadar SSD tavsiye ediyor olsak da topladığımız sistemleri belli bir bütçe ekseninde şekillendirdiğimiz için bu tavsiyemizin dışına çıkabiliyoruz. Bu yüzden bu sistemde depolama tercihimiz standart harddisk oldu. 3.5″ Western Digital 1 TB Caviar Blue modelini tercih ettiğimiz harddiskimizin 7200RPM dönüş hızı olduğunu belirterek fiyatının 231 Türk lirası olduğunu ekleyelim.

, PC Hocası

Güç kaynağı

Sistemimizi besleyecek gücün kaynağına gelecek olursak Power Boost marka BST-ATX400R modeli tercih ettik. %75 verimlilikle çalışan PSU’muz 400W güç üretiyor. Zaten parçalarımızın güç tüketimi oldukça düşük olduğu için sistemimizi rahatlıkla taşıyacaktır. 120mm fana sahip PSU’nun fiyatı 103 Türk lirası.

, PC Hocası

, PC Hocası

Kasa

Ve sıra son parçamıza, tüm bu bileşenleri bir ana gibi kucaklayacak olan kasamıza geldi. Fiyatına göre oldukça iyi performans sunan ve üzerinde bulundurduğu mavi fanlarla iyi bir görünüm sunan kasamız Power Boost Royal VK-G1008S. Üzerinde power tuşu ile birlikte USB 3.1 yuvası bulunan kasamız Mid Tower olarak ATX formatında anakart destekliyor.

, PC Hocası

, PC Hocası

Ön panelde 2, arka panelde 1 olmak üzere 3 adet 120mm fana sahip kasamızın 2 adet 2.5″ 2 adet 3.5″ genişleme yuvası bulunuyor. Kasamızın fiyatı ise 186 Türk lirası.

, PC Hocası

, PC Hocası

En iyi fiyat ile en yüksek performansı hedeflediğimiz sistem rehberimizin sonuna geldik. Sistemimizi 1667 Liralık güncel fiyatı ile toplu halde satın almak isterseniz aşağıdaki videoda bulunan ürün satış linklerini kullanabilirsiniz.

Sistemimizin video rehberine ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz. Yeni bir rehberde görüşmek üzere, hoşça kalın!