AMD AM5

AMD, AM5 Dönemini Başlatıyor! Yeni Anakartlar Geliyor

  Google News

AMD’nin yeni işlemcilerinde yeni bir mimariye geçildi. Artık Zen 4 mimarisi var ve bu yeni mimariyle beraber gelen yeni işlemciler için yeni bir bir soket platformuna geçilmesi gerekecek. Artık AMD AM5 kullanılacak.

Yeni nesil Ryzen 7000 modellerinin tamamı bu yeni soket platformunda kullanılabilir olacak. AMD tarafından yapılan duyuruda da yeni anakartları ne zaman göreceğimizi daha net anladık. Yeni anakartlar için kesin çıkış tarihleri verildi.

AM5 Dönemi Resmen Başlıyor

AMD AM5 platformu, 1718 pin LGA soketine dayanıyor. Yeni yapıyla beraber çift kanal DDR5 5600 MHz bellek hızlarının desteklenmesi söz konusu olacak. Tabii ki PCIe 5.0 gibi diğer yeni teknolojiler de destekleniyor olacak.

Yeni soketler için sunulan anakartlarda güncellenmiş yonga setlerini de göreceğiz. AMD bu konuda iki ayrı gruplama yaptı. Çift kanallı DDR5 bellek desteği, AMD Expo desteği, NVMe için PCIe 5.0 desteği sunacak üst segment modeller X670E ve X670, Eylül ayında satışa çıkacak.

AMD AM5

DDR5 desteği, AMD Expo desteği gibi yine yeni teknolojileri destekleyecek olan B650E ve B650 modelleri ise Ekim ayında satışa çıkacak.

ASRock, Biostar, ASUS, MSI, ve Gigabyte gibi birçok üreticinin yeni anakartlarıyla çok yakında tanışmış olacağız. Yani anlayacağınız artık Intel’de olduğu gibi AMD işlemcilerde de son nesil teknolojilere geçiş yapıyoruz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

  • Bana TDP değerleri ve DDR5 e geçmesine rağmen artan performans düşük geldi. DDR5 in faydası nerede?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video