PC HocasıDonanımAMD Ryzen 9 İşlemcilerin Çıkış Tarihi ve Özellikleri Açıklandı

AMD Ryzen 9 İşlemcilerin Çıkış Tarihi ve Özellikleri Açıklandı

   

AMD Ryzen işlemciler ile birlikte sektöre yeni bir soluk kazandırdığı gibi, şimdi yeni Ryzen 9 işlemciler rakibi Intel’e karşı kozlarını oynamaya devam ediyor. Peki şimdi AMD Ryzen 9 işlemciler ile bizleri neler bekliyor gelin hep birlikte yakından göz atalım.

AMD Ryzen 9 İşlemciler Nasıl Olacak ?

Yeni işlemcilerin kod adı Threadripper olarak geçiyor hocalar. Yani yakın zamanlarda sağda olsa bu kodu görürseniz Ryzen 9 işlemciler olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Şimdi bu işlemcilerden bahsetmeden hemen önce üzücü bir haberden bahsetmek istiyorum. Yeni işlemciler ne yazık ki AM4 soket tipinde gelmeyeceği gibi, yeni seride SP3R2 soketler kullanılacak. Bu da bizlere Ryzen 9 işlemciler için yeni anakartlar alacağımızın sinyallerini veriyor.

Ryzen 9 işlemcilerde toplamda 9 farklı model piyasaya sürülecek. Farklı çekirdek sayıları ve özelliklere göre listelenecek olan seri yine en performanslı seriden en uygun fiyatlı seriye göre piyasada satışa sunulacak. Yayınlanan Ryzen 9 işlemci serisine aşağıdaki grafikten ulaşabilirsiniz.

AMD Ryzen 9 1995X ve Ryzen 9 1955 modelleri 10 çekirdek olacağı gibi, 125 W güç tüketimi fiyat performans açısından en ideal işlemci türlerinden birisi olacak. Serinin en pahalı işlemcisi ise Ryzen 9 1998X modeline ait. 16 çekirdekli işlemci 3.5 GHz Base Clock hızına sahip. Aynı zamanda 155 W TDP değeri de gözlerden kaçmıyor. Ek olarak tüm işlemcilerin DDR4 soket tipinde çalışacağının altını çizelim.

AMD yeni seri işlemci modellerini ve anakartları Haziran – Temmuz ayında piyasaya sürecek. Fiyat konusunda ise henüz bir bilgilendirme bulunmuyor.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/amd-ryzen-9-islemcilerin-cikis-tarihi-ve-ozellikleri-aciklandi-22621/ linkinden 28.01.2022 21:01:03 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner