PC HocasıAndroidAndroid 12 Geliyor: Geliştirici Önizlemesi Yayınlandı!

Android 12 Geliyor: Geliştirici Önizlemesi Yayınlandı!

 

İnternet ve yazılım devlerinden Google bugün, Android cihazlara gelen bir sonraki büyük güncelleme olan Android 12‘nin ilk Geliştirici Önizlemesinin yayınlandığını duyurdu. Bu ilk önizleme sürümünde Google, güvenlik ve yönetilebilirlik ile ilgili bir dizi özellik eklemiş durumda.

Örneğin, Google, cihazlara erişmek için kullanılacak önceden ayarlanmış karmaşıklık düzeyleri yüksek, orta veya düşük olan yönetilen cihazlar için basitleştirilmiş şifre kısıtlamalarına sahip. Google, yönetilmeyen cihazlar için kimlik bilgisi yönetimini de kolaylaştırıyor. Android 12 sürümü ile gelen tüm yenilikleri sizler için listeledik:

Parola karmaşıklığını basitleştirme

İş profili cihazlarını kullanan kullanıcılar için, şifre kısıtlamalarına daha basit ve modern bir yaklaşım sunmaya başlıyor. Genellikle kolayca unutulan şifrelerle sonuçlanan ayrıntılı gereksinimler yerine, cihaza erişmek için kullanılacak yüksek, orta veya düşük önceden belirlenmiş karmaşıklık düzeyleri oluşturabileceksiniz.

Kolayca bir iş güvenliği sorgulaması oluşturun

Cihaz kurulum sürecini, sağlanan şifreleri, yöneticileri tarafından belirlenen karmaşıklık gereksinimlerini karşılayamayan çalışanlara uyaracak şekilde iyileştirilmeler yapıldı. Bir istem alan kullanıcılar, cihaz şifrelerinin gücünü artırmayı seçebilir veya iş profilindeki uygulamalara erişmek için bir iş güvenliği sorgulaması oluşturabileceksiniz. Bilişim Teknolojileri ekibiniz tarafından onaylanırsa, çalışanlar fikirlerini değiştirirlerse hem iş hem de kişisel kullanım için bir şifreye geri dönebilirler.

Yönetilmeyen cihazlarda sertifika yönetimi

Android 12 sürümünde, süreci cihaz politikası istemcisinin yanı sıra uygulamaların kullanımına sunarak yönetilmeyen cihazlar için kimlik bilgisi yönetimini artık kolay hale geliyor. Bu genişletilmiş kimlik bilgisi yönetimi ile birlikte daha fazla şirket, COVID-19 pandemisi döneminde temel bir gereklilik olan konumlarından bağımsız olarak çalışanlara güvenli erişim sağlayabilecek. Ek olarak, çalışanlar, sertifikaları kendileri yüklemenin zahmetli, manuel işleminden kaçınabilecekler.

Kişisel cihazlar için kayda özel kimlikler

Çalışanların sahip olduğu ve şirket tarafından yönetilen cihazlar için, bir çalışanın mevcut işvereninden ayrılması durumunda gizliliği artırmaya yardımcı olabilecek, kuruma özel yeni bir cihaz tanımlayıcı oluşturuluyor. Kişisel cihazlar, IMEI veya seri numaraları gibi donanım tanımlayıcılarına güvenmek yerine, kayıt sırasında programla türetilen yeni bir tanımlayıcı alacak.

Video