Android Telefonlarda Pil Yüzdesi Nasıl Gösterilir ?

Eğer siz de bir gün android telefonunuzda pil yüzdesinin kapandığını fark ederseniz telaşa kapılmayın. Android 4 ve üzeri tüm akıllı telefonlarda pil yüzdesini açabilmek için bir kaç adımdan oluşan işlemi yapmanız gerekir. Ardından pil tüketimini ve pil yüzdesini görebilirsiniz.

Öncelik olarak android cihazlarda pil yüzdesinin kendiliğinden kapanma gibi bir çok sorunu olduğunu belirtelim. Telefonunuza yeni bir android sürümü gelir, durup dururken reset atar veya fabrika ayarlarına dönmesi gibi pek çok nedene bağlı olarak pil yüzdesi kaybolabiliyor. Tekrar aktif edebilmek için ise aşağıdaki ayarları yaptığınız taktirde pil yüzdeniz görünmeye devam edecektir.

Android Cihazlarda Pil Yüzdesini Nasıl Açabiliriz ?

Bu konuda en çok soru gelen ve en çok karıştırılan noktalardan birisi, bu özelliğin nasıl açıldığı ve hangi bölümde yer aldığı. Genellikle telefonunu sadece günlük kullanımlar dışında karıştırmayanlar için epey bir sorun olabiliyor. iPhone cihazlarda "kullanım" bölümünde yer alan pil yüzdesi, Android modellerde çok farklı. Ekran ayarları bölümüne gelerek açabileceğimiz bu özelliği aşağıdaki resimlere bakarak da gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki görselde yer aldığı gibi android cihazınızdan Menü > Ayarlar > Cihaz > Ekran sekmesine kadar gelin. Açılan menüde karşınıza çıkacak olan "pil yüzdesini göster" seçeneğine tıklayarak orada yer alan tiki işaretlemelisiniz. Özelliği tekrar kapakmak için ise yine aynı menüden ilgili tiki kaldırdığınız taktirde pil yüzdesi tekrar kaybolacaktır.

android-cihaz-pil-yuzdesi-2

Eğer telefonunuzun android sürümü Lollipop veya Marshmallow ise Menü > Ayarlar > Pil veya Güç sekmesine tıklayıp, "pil yüzdesini göster" sekmesine tıklayarak aktif hale getirilmelidir. Eğer bu anlatıma rağmen android telefonunuzdan pil yüzdesini göremiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden telefonunuzun markasını bize ileterek "pil yüzdesini gösterme" konusunda yardımcı olabiliriz.

NOT: LG serisinde ise pil yüzdesini gösterebilmek için yine Ayarlar sekmesine girdikten sonra Genel > Pil > Durum Çubuğunda Batarya Oranı alanına tik işareti koymanız yeterli olacaktır.

android-cihaz-pil-yuzdesi

İlgili Etiketler