Android Telefonlarda Pil Yüzdesi Nasıl Gösterilir ?

  Google News

Eğer siz de bir gün android telefonunuzda pil yüzdesinin kapandığını fark ederseniz telaşa kapılmayın. Android 4 ve üzeri tüm akıllı telefonlarda pil yüzdesini açabilmek için bir kaç adımdan oluşan işlemi yapmanız gerekir. Ardından pil tüketimini ve pil yüzdesini görebilirsiniz.

Öncelik olarak android cihazlarda pil yüzdesinin kendiliğinden kapanma gibi bir çok sorunu olduğunu belirtelim. Telefonunuza yeni bir android sürümü gelir, durup dururken reset atar veya fabrika ayarlarına dönmesi gibi pek çok nedene bağlı olarak pil yüzdesi kaybolabiliyor. Tekrar aktif edebilmek için ise aşağıdaki ayarları yaptığınız taktirde pil yüzdeniz görünmeye devam edecektir.

Android Cihazlarda Pil Yüzdesini Nasıl Açabiliriz ?

Bu konuda en çok soru gelen ve en çok karıştırılan noktalardan birisi, bu özelliğin nasıl açıldığı ve hangi bölümde yer aldığı. Genellikle telefonunu sadece günlük kullanımlar dışında karıştırmayanlar için epey bir sorun olabiliyor. iPhone cihazlarda “kullanım” bölümünde yer alan pil yüzdesi, Android modellerde çok farklı. Ekran ayarları bölümüne gelerek açabileceğimiz bu özelliği aşağıdaki resimlere bakarak da gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki görselde yer aldığı gibi android cihazınızdan Menü > Ayarlar > Cihaz > Ekran sekmesine kadar gelin. Açılan menüde karşınıza çıkacak olan “pil yüzdesini göster” seçeneğine tıklayarak orada yer alan tiki işaretlemelisiniz. Özelliği tekrar kapakmak için ise yine aynı menüden ilgili tiki kaldırdığınız taktirde pil yüzdesi tekrar kaybolacaktır.

android-cihaz-pil-yuzdesi-2

Eğer telefonunuzun android sürümü Lollipop veya Marshmallow ise Menü > Ayarlar > Pil veya Güç sekmesine tıklayıp, “pil yüzdesini göster” sekmesine tıklayarak aktif hale getirilmelidir. Eğer bu anlatıma rağmen android telefonunuzdan pil yüzdesini göremiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden telefonunuzun markasını bize ileterek “pil yüzdesini gösterme” konusunda yardımcı olabiliriz.

NOT: LG serisinde ise pil yüzdesini gösterebilmek için yine Ayarlar sekmesine girdikten sonra Genel > Pil > Durum Çubuğunda Batarya Oranı alanına tik işareti koymanız yeterli olacaktır.

android-cihaz-pil-yuzdesi

Güncelleme : 

Mart 2023 – İos kullanıcıları da yayınlanan 16 sürümü ile pil yüzdesini gösterme özelliğini kullanabilmekte.

İlgili yazı  iPhone Pil Şarj Yüzdesi Gösterme 

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

30 Yorum

  • Merhaba Samed,

   Sony Xperia cihazı için pil yüzdesi Genel Ayarlar – Pil – Batarya Oranı sekmesinden açılabilmektedir.

 • Batarya yüzdesini açtım ben ama kendi kendine kapanıyor. Bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mı acaba ? Android güncellemesinden sonra böyle oldu

  • Merhaba Necip,

   Android pil yüzdesini açtıktan sonra otomatik olarak kapanıyorsa android güncellemeniz sağlıklı bir şekilde sağlanmamış demektir. Dilerseniz güncel sürümü tekrar kurarak deneyebilirsiniz.

 • Android pil yüzdesini kapattım tekrar açıyorum ama bir türlü gelmiyor. Her zamanki yaptığım ayarlar sekmesinden yapıyorum anlamadım neden olduğunu yardımcı olabilir misiniz ?

  • Merhaba Orhan,

   Android pil yüzdesini açtıktan sonra gelmiyorsa ilk olarak cihazınıza reset atın. Ardından cihazınız açıldıktan sonra tekrar android pil yüzdesini kapatın ve reset atın. İkinci resetinizden sonra sorun düzelecektir.

  • Zte telefonda bildirim panelini komple aşşağı indirin ve kalem işareti gelir ona basın orada pil yüzdesini göster var oradan yapın

  • Yukarıdaki bildirim panelini indir kalem işareti çıkacak ona dokun aşağıda pil yüzdesi gösteri görürsün

 • Samsung m13 ekran kapalıyken şarja takıyorum, normalde “şarj oluyor şarj yüzdesi şu kadar” diye yazı çıkması lazım ama bu telefon şarj durumunu beş saniye gibi gösteriyor sonra ekran kararıp öyle devam ediyor. Şarja takılı ama olduğunu gösteren bir ibare yok.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video