Apple’dan Rusya’ya Bir Ambargo Daha: VK Uygulamaları App Store’dan Kaldırıldı!

  Google News

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım ve teknoloji devlerinden Apple, İngiltere yaptırımlarına bir yanıt olarak Rusya merkezli teknoloji devi VK’ya ait tüm iOS uygulamalarını App Store uygulama mağazasından kaldırdı. Bildiğiniz üzere Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlaması üzerine birçok teknoloji devi Rusya’ya ambargo uygulamaya başlamıştı ve bunların bir yenisi Apple tarafından geldi.

Apple sözcüsü Adam Dema, The Verge ekibine verdiği demeçte şu sözleri dile getirdi;

“Bu uygulamalar, çoğunluğunun Ruslara ait olduğu ve onların kontrolündeki geliştiriciler tarafından hazırlanan ayrıca Birleşik Krallık hükümeti tarafından onaylanarak bir veya daha fazla tarafça dağıtılıyor. Apple, bu yaptırımlara uymak için bu uygulamalarla ilişkili geliştirici hesaplarını sonlandırdı ve uygulamalar, konumları ne olursa olsun hiçbir App Store’dan indirilemez. Bu uygulamaları daha önce indirmiş olan kullanıcılar bunları kullanmaya devam edebilir.”

İngiltere hükümeti bu Pazartesi günü, Rus sosyal medya platformu VK ile bağlantılı bir Rus bankası olan Gazprombank’ın bir düzine yöneticisini etkileyen yeni bir yaptırım paketini yürürlüğe geçirmişti. Yaptırımlar, son zamanlarda Rus makamları tarafından Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde düzenlenen referandumlara yanıt olarak geldi.

VK ekibi yaptığı açıklamalarda uygulamaların halen hizmet vereceğini fakat bildirim ve ödeme sistemi başta olmak üzere bazı servislerin hizmet dışı kalabileceğini belirtti.

Kısa adıyla VK, uzun adıyla VKontakte, 2006 yılında Telegram’ı kuran ve yöneten Pavel Durov tarafından oluşturulan bir sosyal medya platformu. Durov, kullanıcıların kişisel bilgilerini Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne teslim etmeyi reddettiği iddiasıyla Nisan 2014 tarihinde VK şirketinin CEO koltuğundan alınmıştı.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video