Corsair Sapıtmış: 48GB, 96GB ve 192GB DDR5 RAM Ürettiler

  Google News

Başlık ile alakalı abartının farkındayım. Uzun süredir RAM üreticisi olarak da bildiğimiz Corsair, DDR5 RAM modellerini duyurmaya hazırlanıyor. Ancak bildiğimiz koşullarda değil. Adamlar 48GB DDR5, 96GB DDR5 ve 192GB DDR5 RAM üretimini gerçekleştirerek fiyatlandırmalarını da yaptı. Dünya üzerinde ilk kez bu kadar yüksek bir DDR5 RAM modeli görüyoruz.

Mesela 192GB DDR5 RAM kullanmak istediğinizde tek modül olarak değil, 4 adet 48GB satın alarak anakarta takabiliyoruz. Ya da 2x 48GB ile 96GB RAM veya 2x 24GB modül alarak 48GB DDR5 versiyonlara ulaşabilmek mümkün olacak.

Biz oyuncular için bu RAM miktarları “şu anda” çok yüksek olmasına karşın, içerik üreticileri, render, animasyon ve kurgucuları rahatlatacak süreçlerden birine giriyoruz. Özellikle 8K video düzenleme ve DRAM ağırlıklı yapay zekâ uygulamaları ile derin öğrenme iş yükleri için ideal olacak.

Performanslar Nasıl?

Corsair Vengeance DDR5 ismi ile çıkacak olan ram modelleri INTEL XMP 3.0 bellek hız aşırtmasını destekleyeceği gibi, stok olarak hem 96GB hem de 48GB kitler 5600 MHz ve 5200 MHz olarak piyasada yerini alacak.

Mart ayında piyasaya sürülmesi beklenen 192GB (4x 48GB) modeller de 5200 MHz olarak satışa çıkacak.

Tabii bu yüksek performans ve kapasiteler FPS bazında çok bir anlam ifade etmeyecek bizlere. Sadece oyunlar artık yavaş yavaş 32GB RAM istemeye başladığı için, önümüzdeki sene “arkadaşlar artık 16GB modeller yetmemeye başladı. Bütçesi olan varsa, 32GB yapsın” demeye başlayacağız.

Haliyle 192GB modelleri ilk sefer görünce bir “woah” çektim ama, gerektiği yerlerde önemli roller oynuyorlar. Son olarak Corsair Vengeance DDR5 adlandırması ile piyasada olacak modellerin hem RGB hem de RGB olmayan iki farklı versiyonu satışta olacak.

Fiyatlandırma ve Çıkış Tarihleri

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video