PC HocasıHaberlerEvden İşe Giderken Yolda Geçen Süre Mesai Sayılmalı

Evden İşe Giderken Yolda Geçen Süre Mesai Sayılmalı

 

Birazdan okuyacağınız başlıkları ve içerikleri birer vatandaş olarak değil, birer çalışan olarak okumanızı sizden rica ediyorum değerli hocalar. Şuanda Türkiye’de çok ciddi trafik sorunları olduğu gibi, insanlar bu konuda yıpranmaya ve ruhen öldürülmeye devam ediliyor. Sadece çalışanlar olmadığı gibi, okula giden öğrenciler için de aynı çile söz konusu. Biz de Change‘da bir kampanya başlatarak sesimizi duyurmak istedik.

İnsanlar Trafikte Ölüyor, Görmüyor musunuz ?

Özellikle başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde her sabah aynı çile ve aynı trafik insanların üzerinden geçiyor. Bu trafik sorununa yıllardır bir çözüm bulunmadığı gibi, iki şeritli E-5 trafiğinde insanlar direksiyon sallamaya devam ediyor. Bu aslında ülkesel bir sorun değerli hocalar. Şöyle düşünün; sabah işe veya okula gitmek için saat 06:00’da kalktınız. Saat 8’de işinizde veya okulunuzda olmanız gerekli. Giyindiniz ve evden çıktınız, kendi arabanız olsa bile o trafiği her gün çekmeniz gerektiği gibi, bir de otobüs ile sıkış tıkış giden insanları düşünün.

Bir yılda 365 gün var. Öğrenciler yıl içerisinde sadece 178 gün okula gittiği gibi, özel sektör ve kamu çalışanları Cumartesi Pazar çalışmadığını düşünürsek 264 gün işe gidiyor. Bir de Cumartesi günü işe gittiğini düşünürseniz o rakama siz 48 gün daha ekleyin. Trafiği yaşayanlar bilir; bir yerden bir yere gitmek için minimum yarım saat veya 45 dakikayı gözden çıkartmanız gerekiyor. Bizzat şahit olduğum çalışanlar da var ki günde 2 saat 30 dakikasını yolda geçiriyor. İstanbul‘da sabah işe gidiş ve akşam işten dönüş süre ortalaması ise tam 1 saat 25 dakika.

istanbul-trafik-sorunu
Amaç Ne ?

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere her sabah çekilen trafik çilesi artık işin içerisinden çıkılmaz hal almıştır. Özellikle İstanbul’da sabah işe veya okula gitmeye çalışanlar olarak ortalama 40 dakikayı gözden çıkartarak trafikte can çekişmeye devam ediyoruz.

Aynı zamanda İstanbul’da bulunan 2 şeritli E-5 trafiğinin bir tek şerit, bir çift şerit olmasından kaynaklanan dar boğaz da yıllardır önlenmediği gibi, artık kaldırılamaz bir hal almıştır. Özel sektörde de çalışma koşulları belli. Trafik sorunu çözülmediği için evden çıktığımızda işe gidiş süresinin mesai olması için yardım gerekli.

AMD RX 5950 XT dahil (4 yeni ekran kartı) çıkartıyor!

Sinir, stres, kavga, gürültü hat safhada. Evden çıktığımız anda işe veya okula gitmek için hareket ediyoruz. Örneğin yolda servisle işe giderken bir kaza yaşasanız bundan şirket sorumlu olabiliyor. Ancak kendimiz toplu taşıma ile giderken herhangi bir sorumluluğumuz yok iş yerleri tarafından. O yüzden İstanbul trafiği veya diğer şehirler insanları ruhen ve bedenen yoruyor. Bunlar da işimize yansıyor, yaşantımıza ve ailemize yansıyor. Çalışanlar olarak evden çıktıktan sonra işe gidiş sürelerinin mesai olması gerektiğini düşünüyoruz.

Sistem Nasıl Çalışır ?

Bu sistem nasıl çalışır hemen özetleyeyim;

Servis sistemine geçilir, özel araçla veya toplu taşıma ile şirkete gelmez millet bu ilk adım olur, şirketler trafiğe de bir katkı sağlamış olur.

İkincisi servislerin kalkış saati ve işe varış saati bellidir. Firmalar tutar çetelesini der 34 Hoca 148 aracı 40 dakikada iş yerine ulaşıyor. Kaç kişi var serviste ? 10 kişi. Bu adamların 40 dakikalık mesaisini verilir. Mesai koltuğa oturduğunda değil, evden çıkıp işe yol aldığında başlar.

Change Mesajımız

Türkiye’de özellikle metropol şehirlerde insanlar evden çıktıkları andan itibaren geçen her saniyede işe gidebilmek için yolda adeta savaş veriyorlar. Yurt dışında yapılan ankette Türkiye yolda en fazla vakit geçiren birinci ülke olduğu gibi, insanlar artık bu trafik çilesinden yılmış durumda. Hal böyle olunca trafikte geçen her dakika bize olumsuz yansıdığı gibi, evde, işte, günlük yaşamımızda ve çevremizde stresli olarak hareket etmemizi sağlıyor.

Stres her şeyin başı olduğu için, özellikle büyük şehirlerde işe ulaşmak saatlerimizi alıyor. Özel sektör bu konuda çok katı davrandığı gibi, insanlar evden çıktıktan sonra geçen her dakikanın mesai sayılmasını ve bu katı kuralların değiştirilmesini istiyoruz.

 

 

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement