reklam
Ana SayfaYazılımGoogle’ın Yeni Fuchsia OS’i Android’in Yerini Alabilir!

Google’ın Yeni Fuchsia OS’i Android’in Yerini Alabilir!

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Google, daha önceleri defalarca sızdırılan Fuchsia OS ile tekrar gündeme geldi. Bloomberg’de yayınlanan bir rapora göre Google’ın yeni işletim sistemi Fuchsia OS, 5 yıl içerisinde Android’in yerini alabilir.

Google’ın Android yazılımından farklı olarak kendi içerisinde farklı bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı uzun zamandır biliniyordu. Ancak ilk kez ortaya çıkan bir rapor, yazılımın yavaş yavaş tüm teknolojik ürünlere entegre edilebileceğini gösteriyor. Ortaya çıkan rapora göre Fuchsia OS için beş yıllık bir yol haritası belirlenmiş ve yazılımın ilk üç yıl içerisinde akıllı ev ürünlerine, daha sonra ise dizüstü bilgisayarlara ve akıllı cihazlara getirileceği belirtilmiş.

Ancak raporun doğruluğu konusunda çeşitli şüpheler var. Buna göre Google CEO’su Sundar Pichai ve Android patronu Hiroshi Lockheimer, herhangi bir yol haritası üzerinde bir planlama yapılmadığını belirtiyor. Sadece Fuchsia’nın şirket içerisinde deneysel açık kaynak projelerinden biri olduğu bildiriliyor. 

Neden Fuchsia OS?

Google, yıllardan beri Android işletim sistemi üzerinde çalışmalar ve geliştirmeler yapıyor. Ancak şirketin en büyük hayali; akıllı cihazlar, tabletler ve PC’ler arasında tek bir işletim sistemi oluşturmak. Üstelik Android tarafında Oracle (Java) ile gelişen davalar ve sıkıntılı süreçler, şirketi farklı bir yazılım oluşturmaya daha fazla teşvik ediyor. Bu bağlamda Fuchsia, Java değil farklı bir yazılım diline sahip.

Android 10 için Son Tarih Açıklandı

Bir diğer nokta ise Android’in çok ama çok fazla şekilde bölünüp parçalanması. Her yeni Android sürümü temelde aynı olsa da farklı cihazlar ve markalar tarafından çok fazla değişikliğe maruz bırakılıyor. Bu nedenle işletim sistemi arasında net bir birliktelik ve güvenlik sağlanamıyor. Güncelleştirme ve performans farkları bu durumun en bilindik yanları.

Her ne kadar Google, Fuchsia üzerinde gizli ya da açık çalışmalar gerçekleştiriyor olsa da uzun bir süre boyunca Android dünyasından kopamayacak gibi görünüyor. Ayrıca yine Bloomberg kaynaklarından biri, Google’ın bu projeyi sadece yetenekli mühendis kaybetmemek için diri tuttuğunu söylüyor. Proje ile meşgul olan mühendisler bu şekilde farklı şirketlere gitmiyor.

Bakalım ilerleyen dönemlerde Google, Fuchsia ile ilgili nelere sunacak. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

Etiketler

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz