Güvenlik Doğrulama Aracı reCAPTCHA’nın Yeni Versiyonu

Google'ın güvenlik doğrulama aracı olan reCAPTCHA'nın yeni versiyonu yayınlandı. reCAPTCHA sayesinde kullanıcının insan mı yoksa bot mu olduğu anlaşılabiliyor. Yeni yayınlanan versiyonunda doğrulamalar daha hızlı olacak.

Website sahipleri, sitelerinde yorum yapma veya kullanıcı kaydı gibi özellik bulunduruyorsa burada reCAPTCHA robotunu da bulundurmayı da ihmal etmiyor. Çünkü sitelere bot kullanıcı kaydı ve bot yorum yapılmasını engelliyor.

Yeni Versiyon Görünmez reCAPTCHA v3

Yeni versiyon reCAPTCHA v3, kullanıcılara görünmeden çalışacak. Bu sistem ise kullanıcıların sayfa gezinme şekillerini baz alarak puanlayacak. Yapılan açıklamada reCAPTCHA v3'ün kullanıcı davranışlarını baz alarak analiz edecek ve 0.0 - 1.0 arasında bir puanlama yaparak insan veya robot olup olmadığını belirleyecek.

Google'ın güvenlik robotu reCAPTCHA, website sahipler için yapılan yeni Action (Aksiyon) etiketi de içeriyor. Bu Action etiketi hareketleri algılayarak hangi sayfaların bot saldırısına daha açık olduğunu belirliyor ve site sahibine bildiriyor. Bu sayede güvenlik açıkları da kapanıyor.

İlgili Etiketler