reklam
Ana SayfaCep TelefonuHuawei’ye Amerika’dan Büyük Darbe!

Huawei’ye Amerika’dan Büyük Darbe!

Huawei ile Amerika’nın arası son günlerde iyice kötüleşti. Bu yüzden birçok Amerika merkezli şirket Huawei ile anlaşmasını sonlandırıp satış yapmama kararı aldı. Peki neler oldu? Bu yazıda ayrıntılı bir şekilde anlatıyoruz.

Her Şey Google’ın Android Lisansı İptal Etmesiyle Başladı

Google, Huawei ile olan Android lisansını iptal ederek bu savaşı başlattı. Bu da yeni çıkacak telefonlarda Google’ın hiçbir hizmeti bulunmayacak anlamına geliyor. Ayrıca Google tarafından sunulan güvenlik güncellemelerini de alamayacak.

Neyseki Huawei bu duruma hazırlıklıydı. 2012 yılında Amerika, ZTE’ye yaptırım uygulanınca Huawei’ye karşı da yaptırım uygulanma ihtimaline karşı gizli bir şekilde işletim sistemi geliştirdi. Tam olarak hazırlıklı olmasa da elinde bir işletim sistemi vardı. Buradaki asıl sorun ise geliştiricilerin bu işletim sistemine uygulama çıkarıp çıkarmayacağı belli değil. Windows Phone da uygulama geliştiricileri tarafından üzerinde durulmadığı için kullanan fazla olmadı. Bu sorunu Huawei yeni işletim sistemine apk desteği getirerek aşabilir. Yine de Amerika merkezli uygulama geliştiricileri uygulama geliştirmeyecekleri için sadece Çin’de kullanılan bir işletim sistemi olabilir.

Qualcomm, Intel ve Broadcom, Huawei’ye Satış Yapmayacağını Açıkladı

Huawei, birçok cihazında Qualcomm yonga setini kullanıyordu. Elinde Kirin Yonga seti olduğu için bundan fazla etkilenmeyebilir fakat MateBook bilgisayarlarda Intel işlemci kullandığı için bu yasaktan baya bir etkilenecek. Yine de alternatif olarak AMD olduğu için Huawei için tehlike arz etmiyor. Buradaki asıl sorun ise AMD’nin de Amerika merkezli bir şirket olması. Tabi AMD bu konu hakkında henüz bir açıklama yapmadığı için Huawei’nin hala şansı bulunuyor.

ARM, Huawei Lisansını İptal Etti

Asıl tehlike burada başlıyor. Huawei tarafından üretilen Kirin Yonga seti ARM mimarisine sahip. ARM tarafından tasarlanan çekirdeği ve grafik birimini kullandığı için ARM ile arasını iyi tutması gerekiyordu. Şu anki ARM çekirdeklerinin ve grafik biriminin lisansı Huawei’de olduğu için Kirin 980 ve Kirin 710’u üretmeye devam edebilir ve fakat ARM yeni çekirdek ve grafik birimi tanıttığı zaman bunu yeni çıkaracağı yonga setinde kullanamayacak. Şu anda sahip olduğu lisans ile yeni yonga seti çıkarabilir fakat ARM’ın gelecekte çıkaracağı teknolojilerinden mahrum kalacak. Yani gelecekte çıkacak çekirdek ve grafik birimini yeni çıkaracağı yonga setinde kullanamayacak. Kirin Yonga setinin geleceği ARM’a bağlı olduğu için lisansın iptal edilmesi Huawei’ye büyük zarar verebilir. Huawei kendi mimarisini üretmeye kalksa bu yıllarını alacağı için yeni mimari üretmek Huawei için mantıklı görünmüyor.

Kirin 1020 İddialı Özelliklerle Geliyor

Yine de yeni cihazlarında Kirin yonga seti yerine Samsung Exynos veya MediaTek yonga seti kullanmasını engelleyen bir engel bulunmuyor. MediaTek daha çok orta seviyeye hitap ettiği için amiral gemisi telefonlarında kullanması oldukça mantıksız. Bu yüzden tek çaresi amiral gemisi cihazında Samsung Exynos yonga setini kullanmak oluyor.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Şu anki koşullara göre Huawei telefonlarında Qualcomm yonga setini kullanamayacak. Bu yüzden şimdilik Kirin 710 ve Kirin 980 kullanabilir. Android açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için Google hizmetleri bulunmayan bir Android telefon üretebilir. App Gallery’deki uygulamalar yetersiz olsa da birçok kullanıcının işini görecektir.

Huawei’nin eski günlerine geri dönebilmesi için inatçı tavrından vazgeçip Amerika ile anlaşma yapması gerekiyor. Yine de düşük bir ihtimal kendi işletim sistemini tutturup kendi mimarisini üretmeyi başarırsa Amerika’ya muhtaç kalmayacak. Tabi bu konuda başarısız olursa Huawei, hem zarara uğrar hem de marka imajı yerle bir olur. Bu yüzden Huawei’nin tüm dünyadaki müşterilerini düşünerek doğru kararı vermesi gerekiyor.

Sizce Huawei bu şekilde devam mı etmeli yoksa Amerika ile anlaşma mı yapmalı? Fikirlerinizi yorum olarak belirtin.

Etiketler

Yazar Hakkında

Arda Barış ÖZELMAS

Arda Barış ÖZELMAS

Teknolojiyle yakından ilgilenen birisidir ve şu anda PC Hocası'nda editörlük yapmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz